U subotu 16. studenog na National Geographicu

Dokumentarni film "Potraga za Amelijom"

Foto: National Geographic
Foto: National Geographic
Foto: National Geographic
14.11.2019.
u 12:42
Arheolog koji je pronašao olupinu Titanica sada istražuje sudbinu najpoznatije svjetske pilotkinje nestale 1937. godine
Pogledaj originalni članak

Najslavnija pilotkinja svih vremena i pionirka avijacije, Amelia Earhart 21. svibnja 1937. godine krenula je iz Miamija na prvi let oko Zemlje. Zajedno sa svojim navigatorom Fredom Nolanom, preletjela je Atlantik, Afriku, Indiju i stigla je do Tihog oceana gdje se gubi svaki trag. Američka vlada poduzela je do tada najsveobuhvatniju potragu u povijesti, ali bez uspjeha. 2. srpnja Amelia Earhart nestala je s lica Zemlje. Misterija o nestanku slavne letačice i danas zaokuplja misli istraživača i avijatičara. National Geographic i istraživač dr. Robert Ballard poduzeli su ekspediciju za otkrivanje Amelijine sudbine uz pomoć najnovije tehnologije.

Dokumentarni film „Potraga za Amelijom“,  prikazuje se u subotu 16. studenog,  u 22 sata, na National Geographicu. Ekipa filma  slijedi tragove koji mogu dovesti do pronalaska njezinih ostataka od neucrtanih krajeva Papue Nove Gvineje gdje je zadnji put viđena do udaljenih pacifičkih otoka.

Dr. Robert Ballard, bivši časnik američke mornarice i podvodni arheolog, poznat je javnosti po pronalasku olupine Titanica 1985. godine. Ovoga puta, Ballard je okupio ekipu vrhunskih poznavatelja lika i djela Amelie Earhart, arheologa i tehničara kako bi riješio misteriju njezinog posljednjeg leta. Opremljeni najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima, Ballard i njegov tim istražit će more oko otoka Nikumaroro na Kiribatima slijedeći trag zadnjeg Amelijinog javljanja.

U pokušaju pronalaska olupine aviona, znanstvenici će koristiti podvodna vozila na daljinsko upravljanje, a arheolozi će istražiti mjesto potencijalnog kampa na otoku kako bi pronašli njezine ostatke. Najviše nade polaže se u krhotine lubanje koja je pronađena na otoku tijekom četrdesetih godina prošloga stoljeća. Analiza kostiju pokazala je kako je lubanja pripadala odrasloj ženi, a radi li se zaista o Ameliji otkrit će DNK analiza.

Dvosatni dokumentarni specijal pomoći će u pronalaženju odgovora na pitanja o najpoznatijoj svjetskoj letačici, ujedno i prvoj ženi koja je primila zlatnu medalju National Geographic Societyja.


 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.