IPAK SE KREĆE

'Već sam pakirao kovčege, ali onda sam dobio posao'

Foto: Branimir Bradarić
Gumix Elastor
Foto: Branimir Bradarić
Gumix Elastor
26.03.2015.
u 19:45
Po struci sam tehničar za računarstvo, a sada sam gumarski radnik. Brzo sam se "prekvalificirao", nauči čovjek sve, kaže M. Mojzeš
Pogledaj originalni članak

Gospodarstvo na koljenima, a time i nedostatak radnih mjesta, glavni je problem Vukovara zbog kojega su brojni mladi već napustili grad. Na tom je putu bio i Marijan Mojzeš, ali u posljednji je trenutak dobio posao i tako ostao u Vukovaru.

Uz strojeve naučnici

– Već sam naveliko razmišljao kamo otići jer želim raditi. Imam 20 godina, završio sam školu i treba mi posao. Ne možeš stalno od roditelja tražiti novaca da možeš izaći ili kupiti nešto. Uostalom, bez posla ne možeš ništa ni planirati – kaže Marijan, koji je počeo raditi u nedavno otvorenoj tvrtki Gumix Elastor iz Gradine, koja je zakupila halu gumeno-tehničke robe vukovarske tvrtke Borovo. Dodaje kako je bio presretan kada je čuo da je dobio posao te da nije ni sekunde dvojio hoće li ga prihvatiti, iako nije u njegovoj struci.

– Ja sam tehničar za računarstvo, a sada sam gumarski radnik. Radim na završnoj fazi izrade klinastog remena, vulkanizaciji. "Prekvalificirao" sam se u tjedan dana. Nauči čovjek sve – ističe Marijan, koji u svome društvu jedini ima posao. Svi su ostali na burzi.

Gumix Elastor trenutačno zapošljava 60-ak ljudi, od kojih je 40 starih radnika Borova. Direktor tvrtke Ivan Matić najavljuje natječaj za još 20-ak radnika, s tim da bi ih u idućih četiri do pet godina trebali zapošljavati oko 160. No, velik je problem to što na Zavodu nema ljudi koji bi mogli odmah početi raditi.

– Naš sustav obrazovanja trenutačno ne školuje takve radnike pa se moramo snalaziti. Tako da uz stroj, na kojem radi iskusan radnik, imamo i po jednu mladu osobu koja uči posao. Drugačije ne možemo – kaže Matić.

Izvoze 90 posto

Tvrtka ima paletu od oko 300 proizvoda, a trenutačno je glavni klinasti remen. Izvozi gotovo 90 posto, i to najviše na tržište regije, ali i u Italiju, Njemačku, Mađarsku, Rusiju. U planu je i skoro pokretanje proizvodnje Poly-V remena, koji, ističe Matić, ne može svatko proizvoditi. Bit će instalirana i pripadajuća tehnologija, a radnike će obučavati stručnjaci iz Njemačke.

PRIRODNA BARIJERA

Zaštite se od znatiželjnih pogleda: Ovih 7 biljaka rastu 'kao lude' i stvaraju savršen zaklon u samo jednoj sezoni

Svatko tko posjeduje vrt ili dvorište želi stvoriti vlastitu privatnu oazu, zaklonjeno utočište daleko od ostatka svijeta. Iako se ograda čini kao najočitije rješenje, živa ograda nudi neusporedivo više - ona diše, mijenja se s godišnjim dobima, prigušuje buku i hvata prašinu, pretvarajući običnu granicu posjeda u živopisan i dinamičan zid zelenila.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

TH
than
20:58 26.03.2015.

Dokle smo dosli kao drzava pokazuje to da nam je vijest kada netko dobije posao u proizvodnoj djelatnosti. Raspad...

NO
nonasur
20:24 26.03.2015.

Prijatelju fulao si! Bježi odavde što dalje možeš. HDZ i SDP i tisuće parazita koji o njima ovise uništit će ovu zemlju do kraja. Ovdje perspektive nema.

DU
Deleted user
20:31 26.03.2015.

bogami ovaj stroj je jos od adolfa , nije ni cudo da su nam proizvodi preskupi.