Sektor s 25.000 zaposlenih

U istraživanje i razvoj uloženo 4,7 milijardi kuna

Foto: Pixabay
U istraživanje i razvoj uloženo 4,7 milijardi kuna
02.11.2021.
u 07:39
U istraživanju i razvoju lani je, prema podacima Državnog zavoda, bilo zaposleno 25.217 ljudi, što je 5,7 posto više u odnosu na prethodnu godinu.
Pogledaj originalni članak

Udio izdataka za istraživanje i razvoj u BDP-u u 2020. iznosio je 1,27 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.

 Na istraživačko-razvojnu djelatnost utrošeno je 4,7 milijardi kuna, što je šest posto više u odnosu na 2019. godinu. Od ukupnih sredstava za istraživanje i razvoj, najviše je utrošeno u poslovnom sektoru, 47,9 posto, u visokom obrazovanju 32,2 posto, dok je najmanje sredstava utrošeno u državnome i privatnome neprofitnom sektoru, 19,9 posto. 

Najveći dio izdataka, oko 64 posto, ističu u Državnom zavodu, odnosi se na troškove rada i troškove naknada zaposlenima, a samo 11,4 posto odnosi se na kapitalne izdatke. Gledano prema izvorima sredstava za istraživanje i razvoj ukupno za sektore, najveći dio financirale su tvrrke vlastitim sredstvima, oko 41 posto a potom kao izvor slijedi državna i lokalna uprava s 33,8 posto.

Poduzeća taj dio većinom financiraju vlastitim sredstvima, a državni i privatni neprofitni sektor i visoko obrazovanje većinom financira državna i lokalna uprava. U istraživanju i razvoju lani je, prema podacima Državnog zavoda, bilo zaposleno 25.217 ljudi, što je 5,7 posto više u odnosu na prethodnu godinu. Udio istraživača u ukupnom broju zaposlenih iznosio je 63,6 posto, a među njima je 61,4 posto doktora znanosti. 

VIDEO: Preko 10.000 švicarskih tvrtki traži radnike u Hrvatskoj

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.