savjetnik

Štedna knjižica više se ne koristi za isplatu dječjeg doplatka

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Štedna knjižica više se ne koristi za isplatu dječjeg doplatka
16.10.2013.
u 20:00
Ako klijenti i izgube štednu knjižicu, mogu raspolagati sredstvima na svom štednom računu u banci. Takozvani amortizacijski rok od mjesec dana, u kojem se sredstva s izgubljene knjižice nisu mogla podići, više se ne primjenjuje
Pogledaj originalni članak

P: Ukradena mi je štedna knjižica Hrvatske poštanske banke na koju dobivam dječji doplatak. U poslovnici HPB-a uputili su me da platim 50 kuna naknade za gubitak knjižice te dodatnih 100 kuna za izradu nove, što sam i učinila. Najgore je što ne mogu podići novac mjesec dana, a imam 600 kuna na knjižici. Naposljetku sam doznala da se dječji doplatak više ne plaća na knjižicu, nego na žiroračun.

Jesam li morala platiti sve te navedene naknade? – pita Azmira Pašalić Jagur iz Zagreba

O: Možemo reći da smo u međuvremenu, na zadovoljstvo naše klijentice i banke, riješili ovaj upit nakon što nam se klijentica javila putem Kontakt-centra HPB-a. Štedna knjižica koja se više ne može koristiti za dječji doplatak zatvorena je uz storniranu naknadu od 100 kuna, a sva sredstva sa štednog računa prenesena su na novootvoreni tekući račun.

Kako je ovo dobar primjer i za druge klijente, važno je objasniti nekoliko stvari.

Sukladno zakonskim propisima za sredstva koja se isplaćuju kao osobni dohodak, dječji doplatak, rodiljska naknada, mirovina i slično, banka od 2012. godine otvara transakcijski račun (tekući ili devizni račun) koji ima dodijeljen IBAN broj nužan za pravilno provođenje plaćanja. Štedna je knjižica štedni račun te se sve uplate na nju smatraju štednjom.

Klijentica je za ranijeg dolaska u poslovnicu HPB-a obaviještena kako za potrebe isplate dječjeg doplatka treba otvoriti tekući račun jer doplatak neće moći primati putem štedne knjižice. Međutim, račun tad nije otvoren.

Također, napominjemo da klijenti, bez obzira na gubitak štedne knjižice, mogu raspolagati sredstvima na svom štednom računu sukladno Općim uvjetima za depozitno poslovanje fizičkih osoba dostupnima u svim poslovnicama i web-stranicama banke.

Takozvani amortizacijski rok od mjesec dana, u kojem se u ovakvom slučaju sredstva nisu mogla podići, više se ne primjenjuje.

Banci je u interesu imati zadovoljne klijente, opravdati njihovo povjerenje, pružiti im najbolju moguću uslugu te ih pravodobno upoznati sa svim potrebnim informacijama, posebno ako je riječ o izmjenama propisa, uvjeta i dotadašnje prakse.  

>> PIN je ozbiljna stvar. Samo iznimno možete preuzeti PIN u poslovnici

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.