Administrativno rasterećenje

Nova pravila za rad od kuće: 'Ovo je značajan iskorak boljem usklađivanju poslovnog i privatnog života'

Foto: Getty Images
Ilustracija
Foto: Getty Images
Ilustracija
02.01.2020.
u 16:00
"S obzirom da podrazumijeva pristanak obiju strana, ovo je svakako od interesa i poslodavcima i radnicima, koji na taj način imaju priliku lakše uskladiti poslovne i privatne obveze", zaključuje se u priopćenju HUP-a
Pogledaj originalni članak

Novim Pravilnikom o izmjenama i dopunama pravilnika o izradi procjene rizika prihvaćen je prijedlog Hrvatske udruge poslodavaca (HUP)  za administrativnim rasterećenjem onih poslodavaca koji će iskoristiti mogućnost da povremeno svojim radnicima omoguće rad od kuće, priopćili su u četvrtak iz HUP-a.  

Taj Pravilnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava objavljen je u Narodnim novinama 31. prosinca 2019. godine, a stupa na snagu osmi dan od objave. HUP u svom priopćenju navodi da poslodavci, uz ostalo, više neće imati obavezu dokumentiranja procjene rizika za poslove koje radnik povremeno obavlja na izdvojenom mjestu rada (dakle kod kuće) ako su to administrativni, uredski i slični poslovi, za koje je u skladu s odredbama Pravilnika prethodno procijenjen i dokumentiran mali rizik i koje radnik redovito obavlja u prostoru poslodavca.

Prema dosadašnjim rješenjima, naime, da bi radnik mogao povremeno obavljati posao na izdvojenom mjestu rada poslodavac je, s aspekta zaštite na radu, morao izraditi procjenu rizika za to mjesto rada, uz poduzimanje svih mjera koje iz toga proizlaze. Kao što odredba i ukazuje, radi se o poslovima koji su na mjestu rada kod poslodavca procijenjeni kao poslovi s malim rizikom i u pravilu radi se o poslovima administrativne prirode. Sve navedeno odnosi se na situacije kada se takvi poslovi obavljaju na izdvojenom mjestu rada povremeno, a ne stalno, navode iz HUP-a.

"Ovime je učinjen jedan mali, ali značajan iskorak ka fleksibilnijem pristupu odnosno boljem usklađivanju poslovnog i privatnog života radnika. S obzirom da podrazumijeva pristanak obiju strana, ovo je svakako od interesa i poslodavcima i radnicima, koji na taj način imaju priliku lakše uskladiti poslovne i privatne obveze", zaključuje se u priopćenju HUP-a.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.