ZBOG VANJSKIH UTJECAJA

Njemačko gospodarstvo bilježi pad drugi put u proteklih 12 mjeseci

Foto: Michael Kappeler/DPA/Pixsell
Njemačko gospodarstvo bilježi pad drugi put u proteklih 12 mjeseci
14.08.2019.
u 11:16
Uteg su za vodeće europsko gospodarstvo trgovinske napetosti između SAD-a i Kine, koje negativno utječu na izvozno orijentiranu industriju, i otvoreno pitanje britansko-europskih odnosa nakon izlaska Britanije iz Europske unije.
Pogledaj originalni članak

Aktivnosti u njemačkom gospodarstvu pale su u drugom tromjesečju u okruženju trgovinskog rata SAD-a i Kine i prijetnje izlaska Velike Britanije iz Europske unije bez dogovora, pokazuju u srijedu objavljeni službeni podaci.

U razdoblju od travnja do lipnja njemački bruto domaći proizvod (BDP) skliznuo je 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je porastao 0,4 posto, izvijestio je državni statistički ured Destatis.

To je drugi put u proteklih 12 mjeseci da gospodarstvo bilježi pad – aktivnosti su se smanjile i u trećem prošlogodišnjem kvartalu ali je Njemačka ipak izbjegla recesiju budući da su aktivnosti u posljednja tri mjeseca 2018. stagnirale.

Prema tehničkim definicijama, recesija nastupa kada aktivnosti padaju na tromjesečnoj razini dva tromjesečja zaredom.

Na godišnjoj razini gospodarske su aktivnosti u drugom tromjesečju stagnirale.

Uteg su za vodeće europsko gospodarstvo trgovinske napetosti između SAD-a i Kine, koje negativno utječu na izvozno orijentiranu industriju, i otvoreno pitanje britansko-europskih odnosa nakon izlaska Britanije iz Europske unije.

U takvom je okruženju vanjskotrgovinska razmjena negativno utjecala na gospodarski rast, budući da je izvoz pao snažnije od uvoza, napominju u Destatisu.

Negativan utjecaj vanjskih faktora ublažava solidna domaća potražnja, poduprta snažnim tržištem rada i rastom plaća, ali i pojačanom državnom potrošnjom.

Tako je osobna potrošnja u Njemačkoj u drugom tromjesečju porasla snažnije nego početkom godine, a pojačana su i poslovna ulaganja, prema Destatisovu izvješću.

Smanjena su pak ulaganja u gradnju, bilježe u statističkom uredu.

Njemačka se padom aktivnosti u drugom tromjesečju pridružila Velikoj Britaniji čije je gospodarstvo u istom razdoblju smanjeno 0,2 posto.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DI
dino85
00:27 20.08.2019.

O čemmu vi o recesiji u Njemačkoj? Kod njih seckoturaju novci ulicom al se nitko više ne želi sagnuti i pokupiti, a ono malo što je ostalo nemože sve pokupit jer ih nema vremena potrošit. Da to je Nemačka recesija plakanje na visokom nivou, Nema tko hraniti tu zakuktalu lokomotivu, ugljena i lopata ima ali nema ložača i strojovođa za jeftinu lovu već se mora odriješiti kesa, a to oni neću.