Narušeni planovi za IPO

Nijedna kompanija iz Rusije nije u 2018. izašla na burzu

Foto: Filip Brala/Pixsell
Nijedna kompanija iz Rusije nije u 2018. izašla na burzu
26.11.2018.
u 14:00
Sankcije, previranja u rastućim ekonomijama i više kamatne stope u SAD-u
Pogledaj originalni članak

Nakon najlošije godine u posljednjem desetljeću što se tiče prikupljanja kapitala putem početnih ponuda dionica (IPO), ruske kompanije skeptične su prema ideji da bi im 2019. mogla donijeti “burzovnu renesansu”.

Kako piše Reuters, najmanje deset kompanija iz Rusije, od petrokemije preko nekretnina do poslovanja u zdravstvu, ove godine namjeravalo je izaći na Moskovsku, a neke i na Londonsku burzu. Ti su IPO-i potencijalno mogli vrijediti najmanje četiri milijarde dolara.
Među kompanijama koje su željele izaći na burzu nalazi se Sibur, jedna od najvećih svjetskih petrokemijskih kompanija, pa osiguravatelj RESO te pružatelj privatne zdravstvene skrbi EMC. Međutim, nijedna te planove nije realizirala.

– Ova je godina obilježena povećanjem kamatnih stopa u SAD-u. To je potaknulo velike odljeve kapitala iz rastućih gospodarstava, počev u svibnju– pojašnjava Dmitrij Brodski, direktor tržišta kapitala za Rusiju i Zajednicu neovisnih država u investicijskoj banci Renaissance Capital.

Alina Sičova, direktorica tržišta kapitala u tvrtki Sova Capital, ističe kako do kraja godine neće biti IPO-a.

– Znam za nekoliko imena koja planiraju uvrštenje u prvom tromjesečju: oni nastavljaju motriti situaciju s aspekta zapadnih sankcija, Brexita i općenite tržišne kolebljivosti – ističe Sičova.

Ruske kompanije u 2017. prikupile oko osam milijardi dolara prodajom dioničkih udjela, od čega tri milijarde dolara u IPO-ima. Jedan od zvučnijih izlazaka na burzu bio je En+, kompanija u vlasništvu Olega Deripaske koja upravlja poslovanjem u metalurškom i energetskom sektoru. En+ je uvrstio dionice u Londonu i Moskvi.

Na rusko tržište kapitala negativno su se odrazile travanjske sankcija iz SAD-a. Uz njih, previranja u rastućim državama i povećanje prinosa na američke obveznice, uz nastavak američko-kineskog trgovinskog rata, pogodili su ruske planove za IPO-e, tvrde bankari.
– Situacija je vrlo kolebljiva i to sve zabrinjava – kaže predstavnik jedne kompanije koja je razmatrala izlazak na burzu.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.