HGK

Hrvatske nautičke luke 2018. uprihodile 857 milijuna kuna

Foto: HGK
Hrvatske nautičke luke 2018. uprihodile 857 milijuna kuna
04.06.2019.
u 10:12
U Šibeniku i Splitu održana je konferencija predstavnika 35 nacionalnih udruženja i najsnažnijih svjetskih nautičkih destinacija
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je u proteklih nekoliko godina postala top destinacija za nautički turizam, što potvrđuju i brojke i sami gosti, a sad smo dobili i neospornu potvrdu struke, kazala je direktorica Sektora za turizam HGK Ana Klarić na sjednici Međunarodnoga udruženja marina, koja je u Šibeniku i Splitu okupila predstavnike 35 nacionalnih udruženja i najsnažnijih svjetskih nautičkih destinacija.

Predsjednik Udruženja marina HGK Sean Lisjak istaknuo je da je Hrvatska vodeća zemlja na svijetu po broju i potražnji chartera, s flotom od 4300 plovila.

– Infrastruktura visoke kvalitete uključuje 142 nautičke luke, 72 marine i 17 tisuća vezova – kazao je Sean Lisjak, te istaknuo da je nužno uskladiti Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama i Zakon o koncesijama.

Ukupni prihod nautičkih luka u Hrvatskoj u prošloj je godini dosegnuo 857 milijuna kuna, od čega 72,2 posto od iznajmljivanje vezova. Ukupni prihodi porasli su 2,7 posto prema 2017. godini, a povećanje prihoda od iznajmljivanja vezova skočilo je 7,1 posto. Na stalnom vezu u nautičkim lukama lani je bilo 13.617 plovila, 1,4 posto više nego prošle godine, a ukupnim prihodima prednjače Splitsko-dalmatinska i Šibensko-kninska županija.

Najveći broj plovila na stalnom vezu je bio s hrvatskom zastavom (44 posto), a slijede Austrija (15,8 posto), Njemačka (15,2 posto), Slovenija (5,1 posto) i Italija (4,2 posto). U tranzitu je lani registrirano 194. 164 plovila i 3,8 posto manje nego 2017. Najveći broj plovila u tranzitu dolazilo je iz Hrvatske (47,7 posto), Italije (13,9 posto). Njemačke (12,8 posto), Austrije (6,6 posto) i Slovenije (3,8 posto).

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.