neravnoteža

Hrvatske banke na europskom dnu po kreditiranju poduzeća

Foto: Arhiva VL-a
Hrvatske banke na europskom dnu po kreditiranju poduzeća
18.05.2010.
u 16:05
Na plasmane poduzećima, prema podacima portala www.moj-bankar.hr, otpada 38,2 posto kredita, dok je prosjek eurozone 43,8 posto. Građanima su banke plasirale 57,1 posto ukupnih plasmana
Pogledaj originalni članak

Hrvatske banke mnogo su naklonjenije građanima, kojima su plasirale 57,1 posto kredita, od poduzeća čiji je udio kredita na samom dnu u odnosu na europske prosjeke. Na njih, prema podacima portala www.moj-bankar.hr, otpada 38,2 posto kredita, dok je prosjek eurozone 43,8 posto. U usporedbi s bankama u regiji, protežiranje stanovništva još je očitije. Na kredite državi odnosi se pet posto ukupnih plasmana, dvostruko manje nego u EU. No, veće zaduženje države kod njih je posljedica zaduživanja u domicilnim bankama, dok se Hrvatska u većoj mjeri zadužuje u inozemstvu.

Ovakvu strukturu plasmana, koju karakterizira iznimno visok iznos plasmana stanovništvu, a nizak poduzećima, stručnjaci smatraju iznimno nepovoljnom za hrvatsko gospodarstvo.

Banke nemaju izbora?

Indikativna je izjava koju je Herbert Stepic, direktor Raiffeisen internationala dao na Glavnoj skupštini EBRD-a, kako u Hrvatskoj posuđuju najviše građanima jer nemaju kome drugome te da bi posuđivali poduzećima kad bi u Hrvatskoj postojala poduzeća kojima bi mogli posuđivati.

Unutar Europske unije plasmani stanovništvu i gospodarstvu gotovo su izjednačeni; 47 posto kredita ima stanovništvo, 44 posto gospodarstvo. Regija je, pak, još sklonija tvrtkama koje u Srbiji odnose 61 posto kredita, dok na građane otpada tek 30 posto, a sličan je i omjer u Bugarskoj, Makedoniji i BiH koje karakterizira manji iznos plasmana građanima od prosjeka EU. Nove članice EU, Rumunjska, Češka i Mađarska, u skladu su s prosjekom eurozone, dok je Poljska najbliža Hrvatskoj, sa 55 posto plasmana stanovništvu i 42 posto poduzećima.

Tvrtkama treba kapital

- To s druge strane nepovoljno utječe na osobnu potrošnju, jedan od glavnih generatora rasta BDP-a, pa ni u tim zemljama gospodarska situacija nije sjajna - piše www.moj-bankar.hr

Ističu da su kao glavni generator rasta i oporavka označena poduzeća kojima je za to potreban svježi kapital po povoljnim uvjetima. Sredstva iz pretpristupnih fondova nisu dovoljna za veći zamah gospodarstva, a i većina poduzeća teško može ispuniti kriterije za dobivanje tih sredstava.

- Hrvatsko tržište kapitala još uvijek nije na razini zapadnih zemalja, pa poduzećima nisu u većoj mjeri dostupni izvori financiranja koji su dostupni u zemljama s razvijenijim financijskim tržištima. Zbog toga bankovni krediti hrvatskim poduzetnicima i dalje ostaju primarni izvor svježeg kapitala, pa bi tvrtke trebale povoljne kredite koji bi u jednoj mjeri bili poticani od države - zaključuju.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar @veNLO
@veNLO
16:18 18.05.2010.

Kakva je to novost?? Pa nisu strane banke koje su preuzele naše banke za 5,4 milijarde kuna nakon što ih je naša država sanirala s 87,4 milijarde kuna došle ovdje da bi razvijale hrvatsku ekonomiju. Strane banke su došle samo zato da bi dokrajčile hrvatsku industriju, upropastile gospodarstvo i zadužile zemlju.

OB
-obrisani-
16:47 18.05.2010.

koje to \"Hrvatske\" banke? HPB? pa probali su i?

AV
art.vandalay
19:03 18.05.2010.

ma nije istina, samo pitajte naše bankare oni će vam reći da im je hrvatska ekonomija najbolji prijatelj...djubrad smrdljiva bankarska, treba vam malo Grčke lopine usrane