Plin će 2019. poskupjeti

Građanima veće režije zbog svjetskih trendova

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Opomena Plinare za dug od 0,01 kune
12.05.2018.
u 17:15
O cijeni postignutoj na (još ne raspisanom) natječaju za opskrbljivača veleprodajnog tržišta plinom ovistit će i cijene za kućanstva
Pogledaj originalni članak

Cijene plina na svjetskim tržištima još su niske, ali počinju rasti pa bi iduće godine plin i na maloprodajnom tržištu, odnosno računi za plin za građane i poduzetnike mogli porasti. Posljedica je to tržišta koje gotovo uvijek reagira nakon skoka cijena nafte. U petak se sirovom naftom trgovalo po cijeni od 78 dolara po barelu što analitičari vide kao svojevrsni vrhunac ove godine, a cijene plina tek su počele rasti. Kako plinsko tržište uvijek kaska za naftnim i to pola godine, cijena plina za 2018. mogla bi svoj vrhunac dosegnuti na jesen.


– Cijena plina nikad nije bila jeftinija u posljednjih deset godina, bez obzira na to što je ove godine viša u odnosu na prethodnu. Kakva će biti cijena koju možemo ponuditi našim kupcima vidjet ćemo kad postignemo sve potrebne ugovore za ovu godinu – upozorila je članica uprave Prvog plinarskog društva Antonija Glavaš na 33. Međunarodnom susretu stručnjaka za plin u Opatiji.

Analize pokazuju da bi nabavna cijena plina ove godine mogla dosegnuti 19 eura po MWh, a do kraja 2020. narasti na 20 eura po MWh. Na bazičnu cijenu naslanjaju se troškovi i premije tvrtki uključenih u proces.

U utrci s vremenom nejasan je razlog odugovlačenja raspisivanja natječaja za opskrbljivača veleprodajnog tržišta. O cijeni koja se postigne na tom natječaju ovisit će i cijena za kućanstva, a HEP koji je zadužen za javnu uslugu određuje krajnju cijenu kao i premiju. Dopuštena je korekcija cijene od svega 10 posto pa bi rast cijena plina mogao ‘pojesti’ veći dio premije pa se većini tvrtki ne bi ni isplatilo prijaviti na natječaj. Situacija na tržištu znatno će se promijeniti nakon 2021., kada će i ta javna usluga, odnosno plin za kućanstva biti tržišna kategorija. Cijena će varirati, ali radi reda na tržištu i dalje će postojati natječaj kojim će se odabirati opskrbljivači za distribucijsko područje. 


Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

SA
sarajevo2015
17:47 12.05.2018.

Dok nije bilo PPD-a i Vrdoljaka i plin je bio znatno jeftiniji.

SJ
Sve je uzalud
17:46 12.05.2018.

....dali je nesto normalno u trendu...

BM
branko.mihalic1
19:28 12.05.2018.

haha sta reci hrvatska glupost