Vozačka kultura

Za polijevanje pješaka Britancima do 42.000 kn kazne - evo kako je kod nas

Foto: Thinkstock
Za polijevanje pješaka Britancima do 42.000 kn kazne - evo kako je kod nas
28.01.2018.
u 10:50
Visoka kazna nije propisana samo zbog pješaka nego i stoga što vozač ne može znati što je ispod vode na kolniku, pa riskira prometnu nezgodu
Pogledaj originalni članak

Projurite li automobilom kroz lokvu vode na prometnici i još prljavom vodom zalijete pješaka na nogostupu, u Velikoj Britaniji prijeti vam kazna do 42.000 kuna! Na prvi pogled ovo zvuči apsurdno. Ali, samo na prvi pogled. Pješak zaliven vodom koja je s kolnika pokupila i masnoću te prljavštinu sigurno bi bio zadovoljan da se nemarnog vozača strogo kazni.

No, nisu Britanci samo zbog pješaka predvidjeli ovakvu kaznu. Vozač koji projuri kroz lokvu vode ignorira činjenicu da ne zna što se krije ispod te vode. Možda oštećen kolnik, neravnina ili rupa zbog koje će izgubiti kontrolu nad automobilom i prouzročiti nesreću. Također, aquaplaning odnosno situacija kad guma vozila zbog vode gubi kontakt s cestom nije rijetkost. Rezultat također može biti gubitak kontrole nad vozilom i prometna nezgoda.

Stoga, posve je razumljivo svrstavanje ovog djela u radnje koje valja kazniti. Sam iznos, pak, jasniji je uzme li se u obzir viši standard Britanaca, u odnosu na naš. U Hrvatskoj - potvrdili su nam iz Ministarstva unutarnjih poslova - vozač ipak neće biti kažnjen za jurnjavu kroz lokvu vode i polijevanje pješaka jer, sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, takvo ponašanje ne predstavlja prekršaj. Osim, naravno, ako prouzroči nezgodu.

- Pozivamo vozače da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama. Neka uvažavaju druge sudionike u prometu, osobito najranjivije te se prema svima odnose obzirno, tolerantno i odgovorno, kako to nalaže opća prometna kultura - kažu iz MUP-a.

Pogledajte kakve skupocjene automobile voze hrvatski nogometaši:

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

BS
@bserver
12:30 28.01.2018.

ovo je još jedan primjer idiotizma i bezobzirnosti u sustavu vlasti. Umjesto kazne vlasniku kolnika, koji je dužan održavati kolnik, što implicira da je izgrađen prema uzusima struke (s nagibom za otjecanje oborina) država kažnjava korisnika!? Još nude "objašnjenje" kako vozač ne zna šta ispod vodene bare pa se valja očekuje da budu vidoviti? Za nevjerovat!

BE
Bel
11:27 28.01.2018.

Kod nas je takvo sto nemoguce jer su nase prometnice u takvom stanju da na svakih par sto metara imas lokve i aquaplaning. Prema tome, nasi auti se uopce ne bi za vrijeme kise mogli kretati. I to ne samo zbog pjesaka, nego i zbog vozila.

BR
brzzzy
16:18 28.01.2018.

Koja idiotarija... Pa vozačima nije dužnost niti obaveza da krpaju asvaltiraju ceste da vbi izbjegli zadržavanje vode na kolniku...