Cyberkriminal

Evo koliko hakeri naplaćuju upad u nečiji Gmail ili Facebook profil

Foto: DPA/PIXSELL
Evo koliko hakeri naplaćuju upad u nečiji Gmail ili Facebook profil
10.04.2016.
u 00:15
Hakerski cjenik u Rusiji i Ukrajini nešto je viši nego u Americi, a u ponudi su i lažne vozačke dozvole, američke putovnice itd.
Pogledaj originalni članak

Kriminalne aktivnosti u takozvanom cybersvijetu ili, pojednostavnjeno, svijetu internetske tehnologije, sve su intenzivnije i traženije, a baš kao i u ostalim djelatnostima na ilegalnom tržištu, i hakeri diljem svijeta imaju određene cijene za svoje usluge, piše Business Insider. 

Stručnjaci za analitiku tvrtke CISO INTEL pratili su tragove hakera na skrivenim forumima i drugim platformama na kojima se trguje ilegalnim uslugama i saznali koliko koštaju pojedine usluge cyberkriminalaca. Za upad u nečiji Gmail, Hotmail ili Yahoo račun, koji su najpopularniji među korisnicima interneta, hakeri trenutačno naplaćuju 129 američkih dolara, a toliko stoji i upad u nečiji Facebook ili Twitter profil u SAD-u.

Ako je riječ o profilima ili računima u Rusiji ili Ukrajini, cijena skače na 194 dolara. Ako pak netko želi upasti u korporativni mail neke kompanije, morat će za to izdvojiti oko 500 američkih dolara. Zanimljivo je kako hakeri nude i lažne dokumente pa se za 173 dolara može nabaviti  lažna vozačka dozvola za Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Njemačku i Izrael, a još je zanimljivije da se za iznos između 3000 i 10.000 dolara može nabaviti lažna američka putovnica. Oni koji pak trebaju lažne kreditne kartice proći će puno jeftinije jer ih hakeri na crnom tržištu nude po cijeni od 7 do 30 američkih dolara.

>>'Sakrili smo novac u 250.000 offshore tvrtki, ali sve je čisto'

>>Hakeri pokušali iz središnje banke Bangladeša ukrasti milijardu dolara

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.