PROJEKT VRIJEDAN 2 MILIJARDE EURA

Sonda Europske svemirske agencije uspješno letjela oko Merkura, pogledajte prve fotografije

Foto: ESA
Foto: ESA
Foto: ESA
Foto: ESA
02.10.2021.
u 16:33
Zajednički europsko-japanski projekt, vrijedan oko 2 milijarde eura, trebao bi pridonijeti boljem razumijevanju podrijetla Sunčevog sustava.
Pogledaj originalni članak

Svemirska sonda BepiColombo uspješno je letjela oko svog budućeg odredišta Merkura rano u subotu, objavio je dpa.

"Ovo je za nas veliki uspjeh jer je to bio prvi susret s ciljnim planetom Merkurom", rekla je voditeljica misije u kontrolnom centru Europske svemirske agencije (ESA) u njemačkom gradu Darmstadtu, Elsa Montagnon.

U 1:34 i 42 sekunde sonda je došla najbliže najunutarnjijem planetu Sunčevog sustava. Bila je udaljena od Merkura oko 199 kilometara.

Sonda je tada bila udaljeno oko 56 milijuna kilometara od Sunca, što je samo oko 40 posto udaljenosti između Zemlje i Sunca, rekla je Montagnon. Prema Europskoj svemirskoj agenciji prvi je to od ukupno šest preleta oko Merkura koje će odraditi sonda.

Foto: ESA
Foto: ESA
Foto: ESA
Foto: ESA

BepiColombo mora nekoliko puta proletjeti pokraj planeta na svom putovanju od nekoliko stotina kilometara koje traje nekoliko godina, da bi došlo do usporavanja kako bi konačno dosegao svoju zadnju orbitu oko Merkura.

Prema vlastitim informacijama, ESA trenutno kontrolira 25 satelita, 22 iz kontrolnog centra u Darmstadtu.

Svemirska sonda BepiColombo lansirana je u listopadu 2018. na sedmogodišnje putovanje do Merkura, planeta najbližeg Suncu.

S dva satelita na palubi proučavat će površinu i magnetsko polje Merkura od prosinca 2025. godine.

Zajednički europsko-japanski projekt, vrijedan oko 2 milijarde eura, trebao bi pridonijeti boljem razumijevanju podrijetla Sunčevog sustava.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.