slavna kreacija

Priče i mitovi o slavnoj jabuci: Kako je nastao Appleov logo?

Foto: 'ROBERT GALBRAITH'
Priče i mitovi o slavnoj jabuci: Kako je nastao Appleov logo?
06.10.2011.
u 22:46
Stoji li iza zagrižene jabuke posveta Alanu Turingu? Je li pak riječ o referenci na Adama i Evu ili Newtona?
Pogledaj originalni članak

Smrt Stevea Jobsa, legendarnog osnivača Applea, stavila je tu tvrtku u središte pozornosti, a i priča o nastanku njezinog loga u obliku zagrižene jabuke ponovno postaje zanimljiva. Koje je podrijetlo slavne jabuke? O tome postoje različite priče i mitovi.

Kako piše CNN, prema jednoj popularnoj teoriji zagrižena jabuka je posveta Englezu Alanu Turingu, znanstveniku koji je među prvima istraživao umjetnu inteligenciju te je umnogome zaslužan za razvoj modernih računala. U Drugom svjetskom ratu proslavio se razbijajući šifre njemačke vojske.

Unatoč ogromnim zaslugama, Turing je nakon rata bio izložen šikaniranju zbog svoje homoseksualnosti, koja je u to vrijeme u Ujedinjenom Kraljevstvu bila zakonom zabranjena. Turing je 1954. godine umro od trovanja cijanidom, no, iako okolnosti njegove smrti nisu točno utvrđene, vjeruje se da se ubio zagrizavši u otrovanu jabuku.

Postoje i druge logične teorije - da je jabučni logo zapravo referenca na biblijsku priču o Adamu i Evi, ili pak na komad voća koji je Isaaca Newtona doveo do razvijanja koncepta gravitacije.

No, sva je vjerojatnost da je istina ipak nešto prozaičnija.

Rob Janoff, čovjek koji je početkom 1977. dizajnirao logo tvrtke, u intervjuu za CreativeBits priznao je kako u trenutku njegova osmišljanja nije bio upoznat s pričama o Alanu Turingu. Što se tiče odgrizenog dijela jabuke, razlog za njegovo dodavanje zapravo je praktične prirode - Janoff se plašio kako bi jabuka u manjoj veličini mogla izgledati kao trešnja. Tek kasnije shvatio je zanimljivu fonetsku podudarnost između riječi za ugriz (engl. bite) i mjernu jedinicu za količinu podataka (engl. byte).

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
10:07 07.10.2011.

kako to i obicno biva sa njegovom smrcu preselio se u nedohvatljive i vjerojatno ce kompanija sada prijecu u mitsku kompaniju koja ce bez obzira na bilo sto sto izda zgrcati novac. njegovo ime i zivot postace ali veci sad jeste brend. Ni svi novci ovoga svijeta nidu mu pomogli da ostane jos neko vreme ovdje. A tko zna, na toj razini mozda covjek vec i nem nekih iluzija i ambicija nego li jednu da se preseli u legendu. U svakom slucaju nek mu je laka zemlja a ovozemaljski grijesi neka mu budu oprosteni, jer umrijeti nije mala stvar.