Kineski tehnodiv

Huawei objavio dokument o nužnosti zaštite intelektualnog vlasništva

Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
27.06.2019.
u 15:18
Bitno je naglasiti da u posljednjih 30 godina otkako Huawei postoji, niti jedan sud nikada nije presudio da se Huawei ikada bavio krađom intelektualnog vlasništva - kazao je Song Liuping, glavni pravni savjetnik u tvrtki
Pogledaj originalni članak

Čelni ljudi kineskog tehnološkog diva Huawei danas su objavili dokument pod nazivom “Poštivanje i zaštita intelektualnog vlasništva: temelj inovacija”, u kojem su svjetskoj javnosti obznanili svoj stav o nužnosti afirmacije i zaštite inovacija koje vode ka općem dobru, priopćili su danas iz Huaweija.

Glavni pravni savjetnik u Huaweiju tijekom predstavljanja dokumenta izrazio je zabrinutost govoreći o pretjeranoj političkoj intervenciji i zloupotrebi kao prijetnji koja može zakočiti razvoj intelektualnog vlasništva, a samim time i globalni napredak.

- Ako političari koriste intelektualno vlasništvo i tuđe ideje kao sredstvo za svoje borbe, tada se na globalnoj razini urušava povjerenje u sustav, a zaštite patenata postaju bespredmetne - istaknuo je Song Liuping dodavši kako su inovacije i zaštita intelektualnog vlasništva ključ uspjeha Huaweija.

U Huaweiju ističu kako su do kraja 2018. godine registrirali 87.805 patenata, a od kojih je 11.152 registrirano u SAD-u. Također napominju kako ulaganje u istraživanje i razvoj za Huawei ima i važnu financijsku komponentu budući da je kompanija u posljednje četiri godine primila više od 1,4 milijarde dolara na ime korištenja patenata. Osim ulaganja u vlastite patente, Huawei je platio više od 6 milijardi dolara u naknadama za zakonito korištenje intelektualnog vlasništva drugih tvrtki, a gotov 80 posto tog iznosa plaćeno je američkim tvrtkama, navodi se u dokumentu.

- Intelektualno vlasništvo je privatno vlasništvo, zaštićeno je zakonom, a sporovi bi se trebali rješavati pravnim putem. Bitno je naglasiti da u posljednjih 30 godina otkako Huawei postoji, niti jedan sud nikada nije presudio da se Huawei ikada bavio krađom intelektualnog vlasništva - kazao je Song Liuping.

U Huaweiju ističu kako su njihovi patenti i tehnološka otkrića dio otvorenih standarda koji reguliraju rad 3G, 4G i 5G mreža, što znači da iako neke tvrtke i države ne kupuju opremu od Huaweija, one formalno koriste osnovne i primarne Huaweijeve patente.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

JU
jurajuric120
16:37 27.06.2019.

sad im ga bude kinez zabiberil. ako nema prihoda od mobitela, ima od intelektualnog vlasništva.