Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 42
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
izjeglička kriza

Evo što 'U ime obitelji' očekuje od premijera Milanovića

željka markić
Foto: U ime obitelji
07.09.2015.
u 11:24

Pozivi hrvatskih biskupa na solidarnost sa ljudima u smrtnoj opasnosti i jučerašnji poziv pape Franje da svaka župa u Europi primi po jednu izbjegličku obitelj poticaj su svima nama

Udruga U ime obitelji poslala je danas otvoreno pismo  premijeru Zoranu Milanoviću vezano uz izbjegličku krizu uzrkovanu progonima Islamske države ili drugih terorističkih skupina. Donosimo ga u cijelosti:

Poštovani predsjedniče Vlade, g. Milanoviću,

Svaki dan u Europu dolaze tisuće izbjeglica koje u njihovim zemljama progoni Islamska država ili druge terorističke skupine. Mnogi od njih bježe jer su im ugroženi životi.

Ti ljudi trebaju naše suosjećanje, potporu i pomoć. Hrvatska je jedina od 28 zemalja Europske unije koja je u novijoj povijesti, tijekom Domovinskog rata, iskusila teror i progon svog stanovništva sa gotovo jedne trećine državnog teritorija. Više od 250 000 Hrvata prognano je iz svojih domova.

Te prognanike – žene, djecu i starce iz Vukovara, Iloka, Dalja, Hrvatske Kostajnice, Petrinje, Gline, Knina, Škabrnje, Drniša i toliki drugih mjesta – primali su i deseci tisuća hrvatskih obitelji koje su živjele u tada slobodnim dijelovima Hrvatske. Te obitelji, domaćini, sve su svoje podijelile sa obiteljima koje su bježale, dok su njihovi muževi, očevi i sinovi nastavili braniti Hrvatsku.

U nama slike prestrašenih žena i djece koji čamcima Sredozemnim morem bježe pred smrtnom opasnošću bude sjećanja na slike progona iz Dalja te tragedije i progonstva koja su prije dvadesetak godina pretrpjeli mnogi Hrvati – potičući nas na solidarnost i pružanje pomoći.

Hrvatska je isto tako jedina članica Europske unije koja je dok je i sama bila u ratu, 1992. i 1993. primila više od 400 000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, žena i djece, velikim dijelom Muslimana.

Upravo to iskustvo koje je Hrvatska imala – i naše osobno iskustvo prognaništva i primanja izbjeglica u okolnostima mnogo težim od onih u kojima se danas nalaze države poput Velike Britanije, Francuske, Nizozemske ili Njemačke – omogućuje nam da danas jasno razlučujemo što se događa:

1.  Među ženama, djecom i starcima  koji bježe pred smrtnom opasnošću iz dalekih zemalja postoje i mnoge izbjeglice koje u Europsku uniju dolaze zbog ekonomskih razloga ili poslani upravo od terorističkih skupina koje u tim zemljama proizvode kaos.

2.  Poznato je da Islamska država godinama stvara „nekontrolirane izbjegličke krize“ kako bi potencijalne džihadiste, pomiješane sa stvarnim izbjeglicama, ubacivala u zemlje u kojima želi stvarati kaos. Poznato je da IS tim potencijalnim džihadistima izdaje lažne sirijske putovnice.

3. Očito je da u ovom trenutku niti Europska Unija niti pojedine zemlje članice nemaju kontrolu nad time tko ulazi u EU.

Poštovani predsjedniče Vlade, gopodine Milanoviću,

od Vas očekujemo da od Europske komisije i NATO-a zatražite sljedeće:

1. Da se prihvatni centri za izbjeglice otvaraju u pograničnim zemljama, izvan Europske unije,  kako bi se uz hitnu pomoć potrebitima moglo osigurati sve potrebne provjere i vladavinu zakona.

2. Da izbjeglice koje trebaju našu zaštitu i pomoć, jer su u životnoj opasnosti – budu raspoređene među članicama EU na pravedan način – proporcionalno broju stanovnika, uzimajući u obzir ekonomsku snagu, ali i povijesne veze koje još od kolonijalnog doba sa zemljama iz kojih izbjeglice dolaze imaju zemlje poput Velike Britanije ili Francuske. Ove su zemlje, također, imale velike uplive i na političku situaciju i ekonomski razvoj u zemljama iz kojih nam danas dolaze ovi nesretni ljudi.

3. Da bogate zemlje golfskog zaljeva –  Saudijska Arabija, Ujedinjeni arapski emirati, Katar, Iran – počnu primati izbjeglice. Zbog blizine i veće sličnosti kultura – privremeno udomljavanje u tim zemljama omogučit  će bolju prilagodbu izbjeglim osobama.

Molimo Vas da čim prije obavite dio opisanog posla koji je Vaša odgovornost i osigurate mjere kojima će hrvatski građani moći sigurno pružiti ruku onima kojima je pomoć stvarno potrebna – više puta dokazana solidarnost hrvatskog naroda neće doći u pitanje.

Pozivi hrvatskih biskupa na solidarnost sa ljudima u smrtnoj opasnosti i jučerašnji poziv pape Franje da svaka župa u Europi primi po jednu izbjegličku obitelj – pružajući im utočište dok se ne stvore uvjeti za njihov povratak kući – poticaj je svima nama kako možemo konkretno djelovati i stvarno pomoći ovim ljudima. U tom smislu će djelovati i „U ime obitelji“.

>> Papa Franjo pozvao svaku župu u Europi da udomi jednu obitelj izbjeglica

Komentara 29

Avatar pozor
pozor
12:28 07.09.2015.

Prvi put da sa slazem sa Markickom.Sve sto je navela stoji .Da pomoci izbjeglicama treba ali u prihvatnim centrima van Eu ili u arapskim zemljama.Da ima onih koji nemaju dobre namjere i infiltrirani su medju izbjeglicama mislim da svi znajuu pa i Markicka.Jedini koji nezna to izgleda su novinari koji nam svakodnevno serviraju samo jednu stranu price a ne onu koja je realnost.

DJ
djurex
12:14 07.09.2015.

Kako lijepo sve napisano i jasno.. Da vas zamolim da napisete pismo javnoj pravobraniteljici za prava djece.. pismo glede emitiranja repriza ovog rugla od big brothera emisija u dnevnom terminu kojime se cilja na nase najmladje..hvala vam jos jednom za dosad ucinjeno

Avatar velika jabuka
velika jabuka
12:57 07.09.2015.

ajd da se jednom suglasim sa uio. nikoga primiti bez najstrože sigurnosne provjere.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije