Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 12
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
čekanje ratifikacije

Britanci: Hrvatska nije spremna za EU, monitoring treba nastaviti

'Britain\'s Prime Minister David Cameron addresses a news conference after an European Union leaders summit in Brussels June 29, 2012. Under pressure to prevent a catastrophic breakup of their single
Foto: 'SEBASTIEN PIRLET'
1/3
03.11.2012.
u 12:00

Cijeli zapisnik ostavlja dojam da britanski parlamentarci dosta oštro i skeptično gledaju na spremnost Hrvatske za članstvo u EU. Suđenje Sanaderu za korupciju uspoređuju sa suđenjem bivšoj premijerki Juliji Timošenko u Ukrajini

Suđenje Sanaderu nije nužno napredak u borbi protiv korupcije, a tvrdnja glavnog haaškog tužitelja i našeg ministra za Europu da Hrvatska surađuje ne znači i da surađuje potpuno. I zato ćemo mi, cijenjeni britanski zastupnici, oprezno pričekati s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora s EU, a čini nam se da bi se monitoring trebao produljiti i nakon stupanja u članstvo…

Skeptičan Donji dom

Tako bi se mogla sažeti rasprava parlamentaraca na prvom koraku u proceduri ratifikacije u britanskom parlamentu. U raspravi na Odboru za europski nadzor zastupnici su Donjeg doma zaključili: “Logično je da se ne može tražiti od Donjeg doma da ratificira pristupni ugovor dok se ne završi pretpristupni monitoring i dok se ne dokaže da je Hrvatska zaista potpuno spremna”. Citat je to iz zapisnika sa sjednice odbora, koja je održana 18. listopada, ali o kojoj hrvatska javnost dosad nije bila obaviještena, iako je zapisnik javno objavljen na stranicama britanskog parlamenta.

Cijeli zapisnik ostavlja dojam da britanski parlamentarci dosta oštro i skeptično gledaju na spremnost Hrvatske za članstvo u EU. Suđenje Sanaderu za korupciju uspoređuju sa suđenjem bivšoj premijerki Juliji Timošenko u Ukrajini. Iako ne idu tako daleko da kažu da je protiv Sanadera pokrenut politički proces kao protiv J. Timošenko, već samo spominjanje dvaju primjera u istoj rečenici poslužilo im je da relativiziraju hrvatsku borbu protiv korupcije na najvišem nivou.

- Vezano uz optužnicu protiv bivšeg hrvatskog premijera zbog korupcije primijetili smo da to ne znači nužno, samo po sebi, postizanje napretka (usporediti s razvojem događaja slične prirode u Ukrajini) - piše u zapisniku sa sjednice europskog odbora britanskog parlamenta. Posebno je zanimljivo kako članovi tog odbora ne vjeruju ni u punu suradnju Hrvatske s Haaškim sudom, iako ih i glavni tužitelj Serge Brammertz i njihov ministar za Europu David Lidington uvjeravaju u to da je suradnja puna i pozitivna.

- Ovo prilikom ministar kaže da u izvješću o monitoringu piše da Hrvatska nastavlja u potpunosti surađivati s ICTY-jem. To nije tako - zaključuju članovi odbora pa obrazlažu: u izvješću o monitoringu piše kako je glavni haaški tužitelj “dao pozitivno izvješće o suradnji Hrvatske s ICTY-jem”. Iako odmah potom priznaju da Brammertzovo izvješće nisu ni vidjeli, britanski parlamentarci znalački zaključuju da “pozitivno” nije isto što i “u potpunosti”. Žale se i da im nije objašnjeno značenje činjenice da je ICTY odbio zahtjev Hrvatske za dodjeljivanjem statusa “prijatelja suda” u žalbenom postupku u slučaju Gotovina i Markač.

- Sve to, kao i daljnji nedostatak napretka u otkrivanju sudbine nestalih vojnih dokumenata (misli se na topničke dnevnike, op.a.), navodi na zaključak da nije postignuta ‘puna suradnja’, kako ju je definirao ministar - piše u zaključcima odbora.

A nezavisno sudstvo?

Komisija je u jesenskom izvješću o monitoringu upozorila Hrvatsku i na još uvijek neriješen problem sporog pravosuđa, a britanski zastupnici u tome se slažu s Komisijom. “Sa 774.718 zaostalih predmeta i s tek sada uvedenim sustavom u kojem sudovi izvještavaju Ministarstvo pravosuđa o predmetima starijim od 10 godina, evidentno je da predstoji još dug put prije nego što budemo mogli reći da Hrvatska ima učinkovit i djelotvoran pravni sustav”, navodi se u zaključcima odbora. Na kraju, u prilično pesimističnoj rečenici, britanski parlamentarci koji sjede u Odboru za europski nadzor zaključuju da u Hrvatskoj “još nije postignuto stanje” u kojem postoji nezavisno sudstvo sposobno za otkrivanje i kažnjavanje sukoba interesa, korupcije i organiziranog kriminala. “Upitno je hoće li to biti postignuto do pristupanja. Monitoring nakon pristupanja čini se trenutačno jedinom preostalom opcijom za EU”.

>>Komentar: Izmišljanje novih prepreka

>>Grčka ratificirala pristupni ugovor: Dobro došla, sjajna zemljo!

Komentara 81

KA
kajinx
13:30 03.11.2012.

Englezi hvala vam, bar ste jednom na našoj strani.

Avatar BigBadWolf
BigBadWolf
13:30 03.11.2012.

EU je izmišljena tvorevina koja danas očigledno jako labavo stoji. Smješno je čitat ovaj članak u kojemu ko nezna dolazi do zaključka da nemožemo ući u uniju jer nam Britanci to nemogućuju. Britanci nisu član unije i imaju iste postupke obuke ignorantnim EU političarima kao Sava Štrbac. HR još netreba ući u EU dog god ta unija ne funkcionira, a dobro se vidi da ne funkcionira. Španija, Grčka, Italija, Portugal su skoro na dnu. Englezima u njihovoj državi nije bolje. To već traje duže vrementa i bolje stanje nije na horizontu. Prema tome hvala na upozorenju da ulazak HR u EU bi bio samo štetan za sve Hrvate.

BM
Boris Markovic
15:46 03.11.2012.

@Banovina: Sigurno da je bolje, puno bolje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije