• OBJAVA: 19.04.2011 / 09:00
  • PRIKAZA: 14895

Đurđa Adlešič traži od Vlade hitno osnivanje stručne skupine i upozorava:

Adlešič: Haag će nas osuditi i za komadanje BiH

Optužnica protiv Hrvata iz BiH tvrdi da su Tuđman, Šušak i Boban bili na čelu zločinačkog pothvata u BiH

Povećaj Adlešič: Haag će nas osuditi i za komadanje BiH
Đurđa Adlešič, saborska zastupnica
Foto: Marko Lukunić/Pixsell
  • Đurđa Adlešič, saborska zastupnica Jadranko Prlić - Bivši predsjednik Hrvatske Zajednice Herceg Bosne i predsjednik Vlade Hrvatske Republike Herceg Bosne Bruno Stojić - Bio je načelnik Hrvatskog vijeća obrane, visoki politički rukovoditelj zadužen za oružane snage Slobodan Praljak - Visoki časnik Hrvatske vojske, pomoćnik ministra obrane i viši predstavnik MORH-a pri HVO-u Milivoj Petković - Bio je načelnik Glavnog stožera HVO-a, zamjenik vrhovnog zapovjednika oružanih snaga HVO-a Valentin Ćorić - Zamjenik zapovjednika za sigurnost i zapovjednik Vojne policije HVO-a, ministar unutarnjih poslova
  • Berislav Pušić - Imao je položaj zapovjednika u vojnoj policiji i časnika za vezu HVO-a s UNPROFOR-om

Kako bi se spriječilo da Haaški sud izrekne još težu osudu hrvatskoj politici nego što je to učinio u presudi generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku, zastupnica Đurđa Adlešič pokrenula je inicijativu za hitno formiranje stručne skupine koja bi prikupila argumente za rušenje teze o udruženom zločinačkom pothvatu koji je sijao genocid u BiH.

Odgovorni za progone

Adlešič kaže kako joj je cilj spriječiti da se u skoro vrijeme u Haagu izrekne presuda prema kojoj su pokojni predsjednik Franjo Tuđman, ministar obrane RH Gojko Šušak te Janko Bobetko i Mate Boban bili na čelu zločinačke organizacije kojoj je cilj bio etničko čišćenje dijelova BiH od muslimanskog i drugog nehrvatskog stanovništva te stvaranje Hrvatske Republike Herceg Bosne koju se namjeravalo pripojiti Hrvatskoj. Riječ je o tezi o udruženom zločinačkom pothvatu na kojoj se temelji dio optužnice protiv šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata. Optužnicu je Tužiteljstvo Haaškog suda podiglo protiv Jadranka Prlića, bivšeg predsjednika HZ HB, Brune Stojića, načelnika Odjela obrane HVO-a, Slobodana Praljka, bivšeg časnika HV-a i pomoćnika ministra obrane, Milivoja Petkovića, načelnika HVO-a, Valentina Ćorića, bivšeg načelnika Vojne policije, a potom ministra unutarnjih poslova HR HB, te Berislava Pušića, koji je bio časnik za vezu između HVO-a i UNPROFOR-a.

Njih šestoricu ističe se kao dio udruženog zločinačkog pothvata predvođenog Tuđmanom, Šuškom, Bobetkom i Bobanom te kao odgovorne za progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi – ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranje, uništavanje gradova i sela, pustošenje, premještanje i zatvaranja civila...

Potrebu da se formira tim stručnjaka koji bi bio sastavljen od ljudi upućenih u zbivanja u BiH, ali i samu optužnicu i tijek suđenja, Đ. Adlešič adresirala je ministru pravosuđa, Draženu Bošnjakoviću, ali je svoju inicijativu stavila na znanje i premijerki Jadranki Kosor. Adlešič smatra da bi za Hrvatsku bilo neprihvatljivo kada bi Haaški sud prihvatio navode iz optužnice protiv šestorice Hrvata iz BiH u kojima se kaže da su “članovi udruženog zločinačkog pothvata, među kojima su bili optuženici, ali i Tuđman, Boban i ostali, vodili dvoličnu politiku prema BiH..., da su, ali manje javno, radili na ostvarenju svog cilja – Velike Hrvatske unutar granica Banovine Hrvatske”.

Iskoristiti priliku

Kao osobito neugodne detalje za Hrvatsku koje bi stručna skupina trebala oboriti Đ. Adlešič ističe dijelove optužnice u kojima se navodi sastanak 27. prosinca 1991., a na kojem je Tuđman “rezimirao cilj udruženog zločinačkog pothvata rekavši da je vrijeme da iskoristimo priliku i okupimo hrvatski narod unutar najširih mogućih granica”. Takva je formulacija iz optužnice u kojoj se spominje sastanak kod Tuđmana od 17. rujna 1992., kada je Tuđman okupio Šuška, Bobana i Prlića. Haaški tužitelji navode da su razgovarali o Banovini Hrvatskoj te da je Tuđman rekao kako je “od životnog interesa za hrvatsku državu osigurati našu poziciju, u nacionalnom i teritorijalnom smislu, u Bosni i Hercegovini”.

Kao što je u optužnici i presudi protiv generala Gotovine, Markača i Čermaka bio istaknut sastanak na Brijunima koji je Tuđman sazvao uoči Oluje kao ključan trenutak za stvaranje zločinačkog plana, tako se u slučaju optužnice protiv šestorice Hrvata iz BiH navode sastanci koje je Tuđman održavao na Pantovčaku, a na kojima su bili hrvatski političari iz BiH.

Adlešič traži da se Hrvati iz BiH za Uskrs puste iz pritvora

Osim što traži formiranje radne skupine koja bi se pozabavila udruženim zločinačkim pothvatom, Đ. Adlešič također se zauzima za to da Hrvatska dade jamstvo Haaškom sudu za šestoricu Hrvata za privremeno puštanje na slobodu do objavljivanje presude. Naime, Prliću, Stojiću, Praljku, Petkoviću, Ćoriću i Pušiću suđenje je završilo u ožujku ove godine, no svi su ostali u pritvoru čekati presudu. Optužnica protiv njih bila je objavljena 2. travnja 2004. godine, a nakon toga dva je puta mijenjana, prvi put potkraj 2005., a drugi put u svibnju 2008. godine. Suđenje je počelo u travnju 2006. i trajalo je do veljače ove godine, kada su započele završne riječi. U 465 sudskih dana bilo je ispitano 145 svjedoka Tužiteljstva i 65 svjedoka obrane.

Ocijeni:
  • Trenutno 4.09/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(22)
1
+ -
04.11.2011. u 23:48h velikazmija je napisao/la:
alien i što misliš ko je spasio bihać da ne bude srebrenica 2------------iš-
Prijavi komentar
6
+ -
21.04.2011. u 09:20h maraosta je napisao/la:
Hrvatskom vladaju izdajnici i korumpirani strani plačenici.Nemojte se zamarat iluzijom da ih možemo maknut na izborima. Hrvatskim medijima vladaju Gebelsi koji vam sustavno peru mozak .
Prijavi komentar
-2
+ -
21.04.2011. u 09:02h Alien 222 je napisao/la:
Hrvatska vojska je ucestvovala i na teritoriju Bosne i Hercegovine sto mi kao Hrvatska negiramo..ja sam licno u Livnu vidio pripadnike HV iz Varazdina a i u centralnoj Bosni pripadnike HV iz Dalmacije !! To znaci da je HV vojska bila ipak okupatorska kao i vojska republike Srbije !! A ovamo javnosti prikazuju da se nisu mijesali u unutarnje brobleme BiH i da HR vojska nije bila na tlu BiH ????? Tko tu koga laze ? zato mislim da je nas Ante ipak kriv i da nije badava osudjen ...Hrvatska ce na kraju zbog Ante G. biti naj crnja drzava na prostoru bivse YU ... A i slazem se ..mi samo tijeramo vodu na svoj mlin i govorimo da mi nismo agresori nego da smo mi jedini u pravu jer smo branili Hrvatsku kao i 1941 pod znacima _U_ a tad smo se dovoljno pokazali za sva vremena da nam nitko vise nikad ne povjeruje ...
Prijavi komentar
-1
+ -
20.04.2011. u 22:15h velikazmija je napisao/la:
drugstari ----ne brojiš dobro što je sa trećimi naj trgom josipa broza ova tvoja dva su anđeli prema tvom joži----
Prijavi komentar
2
+ -
20.04.2011. u 22:10h velikazmija je napisao/la:
pinkpanter odluka suda nije uvijek pravedna zar ne--- vodili smo--bolje branili smo se od srbenda a sud je za akciju u trajanju 48 sat kazao da je zločinački ---- itd zato to nije -sud već -politički sud---- ja mislim tako a ti što hoćeš---
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja