Objavljeno vijesti danas: 177
10.09.2022. u 21:59
Hrvatska muška vaterpolo reprezentacija u dramatičnom finalu osvojila je zlatnu medalju svladavši reprezentaciju Mađarske rezultatom 10-9.

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov europskog prvaka, u finalu domaćeg EP u Splitu svladala je Mađarsku sa 10-9.

Po tri gola za Hrvatsku postigli su Rino Burić i Konstantin Harkov, dva je dodao Jerko Marinić Kragić, a po jedan Ivan Krapić i Andrija Bašić, dok su Erik Molnar i Szilard Jansik bili dvostruki strijelci za Mađarsku. Sjajan je na hrvatskom golu s osam obrana bio Marko Bijač.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Konstantin Kharkov Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Nakon efikasne prve četvrtine u kojoj je svaka momčad postigla po tri pogotka, u drugih osam minuta postignut je samo jedan pogodak. Sredinom tog dijela igre uspješan je bio naturalizirani Rus u hrvatskim redovima Harkov, dok je na našim vratima briljirao Marko Bijač s četiri obrane od kojih su dvije bile spektakularne. Minutu prije odlaska na odmor Fatović je u situaciji s igračem više pogodio vratnicu i propustio priliku za povećanje prednosti na dva razlike.

No, već u prvom napadu treće četvrtine Hrvatska je opet dobila priliku da s igračem više povede s dva razlike, a taj put ju je iskoristila golom Burića. Nažalost, odmah potom je Nemet smanjio na 5-4, da bi Manhercz iz peterca vratio stvari na početak. Ipak, golovima Burića, Harkova i Bašića Hrvatska je stalno držala prednost te pred posljednjih osam minuta imala vodstvo od 8-7.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Loren Fatovic Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Početkom četvrte četvrtine Jansik je pogodio za 8-8, a zatim su obje reprezentacije propustile nekoliko prilika za vodstvo. U dva napada zardom Hrvatska je pogađala i okvir gola, Fatović gredu, a Marinić Kragić vratnicu, no i pokušaj Vigvarija zaustavila je greda, dok je Zalanki u par navrata bio neprecizan.

Ključnom se pokazala 30. minuta u kojoj su dosuđena čak tri peterca, dva za Hrvatsku, a jedan za Mađarsku. Prvo je Fatović zaustavljen prekršajem u protunapadu, zatim je Burić napravio prekršaj na Angyalu, a zatim su i Mađari nepropisno zaustavili Žuvelu. Marinić Kragić iskoristio je oba naša peterca, dok je Manhercz zatresao gredu pa je na ulasku u posljednje dvije minute Hrvatska imala prednost od 10-8. Minutu i pol prije kraja veliku priliku za povećanje vodstva imao je Bukić koji nije bio precizan u kontri, da bi Mađarska 32 sekunde prije kraja dobila još jedan peterac. Jansik je smanjio na 10-9, no zatim je Hrvatska iskoristila svih 30 sekundi koje je imala na raspolaganju za napad, pa je Mađarskoj ostalo samo dvije sekunde za moguće izjednačenje, što napravno nije bilo dovoljno.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Ivan Krapic Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatskoj reprezentaciji to je pet medalja s europskih prvenstava i drugo zlato, koje su izborile 2010. godine, kada su također bili domaćini. Srebro su Barakude osvojile davne 1999. u Firenci, kada su u finalu izgubili od Mađarske, te u Kranju 2003. godine, u finalu protiv Srbije koje su obilježili navjački neredi. Do bronce je hrvatska reprezentacija došla u Barceloni 2018.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

HRVATSKA
Harkov (3), Burić (3), Krapić, Bašić, Marinić Kragić (P,P)
10-9
MAĐARSKA
Zalanki (2), Molnar, Nemet, Manhercz (P), Konarik, Vigmari, Jansik
FINALE EP, 20:30, SPLIT
Kraj
KRAAAAAAAAAAJ (Kraj)

HRVATSKA JE U SPLITU OSVOJILA EUROPSKO ZLATO!

8'

Sekunde traju kao vječnost...

8'

Tucak zove timeout. Zadnji napad.

8'

Jansik siguran, još 30 sekundi...imamo +1 i napad

Penal
8' (Penal)

NE! 32 sekunde do kraja i peterac za Mađare.

7'

KONTRAFAUL, minuta do kraja napad za Hrvatsku, zlato mirišiiiii

7'

Kakva je ovo prilika bila! Još minuta i pol!

7'

BRANI BIJAČ IMAMO NAPAD ZA +3

Gol
7' (Gol)

Evo nas na vratima raja! Opet Marinić Kragiiiić! Slijedi timeout

Penal
7' (Penal)

NOVI PETERAC ZA HRVATSKU

7'

PROMAAAAŠAAAAJ! I LOPTA ZA HRVATSKU

Penal
7' (Penal)

Sada peterac za Mađare! Ima li kraja drami?

Gol
6' (Gol)

MARINIĆ KRAGIIIIIĆ!!!! HRVATSKA VODI, SPALADIUM ARENA JE NA NOGAMA

Penal
6' (Penal)

PETERAC ZA HRVATSKU! Razvili smo kontru i izborili peterac.

5'

PROMAŠAAAAJ! U zadnjih par minuta više sreće, nego spretnosti u igri.

4'

Neće pa neće! Od Vogela, u vratnicu pa vrataru u ruke! Nema rješenja....

4'

Ista situacija na drugoj strani sada! Fatoooovićććć trese gredu, nema gola! Drama se nastavlja

4'

Joj! Ovo nas je moglo koštati. Prekršaj u napadu skoro su iskoristili Mađari vodstvom, ali greda nas je spasila

3'

Obranili smo se! Jansik se precijenio i poslao parabolu nakon nadmudrivanja s obranom, ali preko gola.

2'

Blokiraju sada Mađari naš napad i imaju priliku za vodstvo.

Početak
POČETAK ČETVRTE ČETVRTINE (Početak)

Već je zabila Mađarska i opet smo u egalu.

Kraj
KRAJ TREĆE ČETVRTINE (Kraj)

Još 8 minuta do odluke o Europskom prvaku!

Gol
8' (Gol)

GOOOOL! Bašić nas vraća u život. Njegov prvi pogodak večeras, ali jedan od vrijednijih.

Gol
8' (Gol)

Vigmari u zadnjim trenutcima četvrtine ostaje nebranjen i stiže do pogotka.

7'

Evo vode na naš mlin, prekršaj u napadu imamo priliku za +2. Šteta, Lazićev udarac nije bio dovoljan za povećanje vodstva.

Gol
7' (Gol)

GOOOL! HARKOVV

Evo i njegovog trećeg pogodka, projektila sa desne strane, nije bilo pomoći vrataru Mađarske.

Gol
6' (Gol)

Novo izjednačenje. Strijelac je Konarik. 10 minuta je do kraja.

Gol
6' (Gol)

BURRRRRIIIIĆĆĆ!!!

Treći pogodak večeras za jako važno vodstvo Hrvatske.

Penal
5' (Penal)

Peterac za Mađarsku. Vrlić je bio malo pregrub prema Mađaru. Zabija Mađarska i izjednačenje.

5'

Mala sada neopreznost, Bašić je ostao bez lopte, ali Mađari nisu stigli do kontre brzo smo se postavili u obranu.

4'

Isti promašaj su sada upisali i gosti.

4'

Iiii pokraj gola! Probao je Marinić-Kragić nakon prebrojavanja na mađarskoj polovici.

3'

Tucak zove timeout, traže se nove ideje u napadu.

3'

Bijač nevjerojatno brani! Što radi Marko teško je opisati...! Nakon dugog prebrojavanja po bazenu Bijač se stvorio niotkud i zaustavio šut Mađara.

2'

Šteta! Prekršaj i isključenje Žuvele u napadu za ponovnih +2. Priliku koristi Mađarski izbornik i zove minutu odmora.

Gol
2' (Gol)

Eto i Mađara ekspresno. Nemet smanjuje vodstvo.

Početak
TREĆA ČETVRTINA (Početak)

GOOOOOOL!!! Buuuurić upisuje drugi pogodak u svome Splitu! Lijepu asistenciju upisao je i Harkov.

Poluvrijeme
POLUVRIJEME (Poluvrijeme)

Vrijeme je za kratki predah uoči odlučujućih 16 minuta. Na krilima vratara Bijača iznijeli smo drugo poluvrijeme, malo šteka u napadu, ali obrana je čvrsta i vodstvo je naše.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Izbornik Hrvatske Ivica Tucak Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

7'

Šteta! Trese  se vratnica. Zavaljao je Fatović na metar i pol od gola, ali nema pogotka.

7'

Nismo stigli do vodstva +2, ali nisu ni Mađari do izjednačenja! Bijač radi čuda!

6'

Bijač!! Evo i treće obrane u nizu, na 50% obranjenih udaraca je naš Marko Bijač! Drži nas i dalje u vodstvu

5'

Brani se sada Hrvatska agresivno, Fatović je zaradio isključenje, ali brani i Bijaaaaač!! Obranili smo se s igračem manje i imamo napad za najveće vodstvo na ovom susretu i priliku za otići na plus 2. Ipak, ništa od pogotka iako požrtvovni Žuvela je probao izboriti loptu, ali ništa...

Gol
5' (Gol)

GOOOLČINAAA!!! Harkov

Nije imao šanse vratar Vogel iako je bio na lopti, prejak je bio udarac.

4'

Evo nam i Bijačaaa! Upisao je prvu obranu, tukli su Mađari sa sredine bazena silovito prema ljievoj strani, ali Bijač je bio brži

3'

Nema gola nakon VAR provjere kazao je rumunjski sudac.

VAR - Video Assistant Referee
3' (VAR - Video Assistant Referee)

VAR provjera hrvatskog pogotka

2'

Sada tvrđa igra u nastavku, nema pogodaka nakon 2 minute i 4 napada.

Početak
DRUGA ČETVRTINA (Početak)

Brzo je prošao odmor u Spaladiumu i igra se nastavlja, Mađari nisu iskoristili prvi napad.

Kraj
KRAJ PRVE ČETVRTINE (Kraj)

Izjednačen rezultat nakon prvih 8 minuta rezultat je 3-3.

Dobro igra Hrvatska, ali primili smo nažalost dva brza pogotka, ali idemo dalje...

Gol
8' (Gol)

Goool! Molnar zabija svoj drugi pogodak. Nema se što prigovoriti jako lijepo je to proigrao i uputio moćan šut

Gol
7' (Gol)

GOOOOOL! Kapeeetaaaan Krapiiić!!

Sjajno smo Mađarima još jednom "prodali" isti trik i pogodak s vratnice.

7'

Uf! Opasno sada prijeti Zalanki koji je raspoložen večeras. Silovit udarac uputio je, ali srećom pored vratnice.

6'

Evo sada i vode na naš mlin! Prekršaj u napadu i lopta za Barakude, prilika za povratak u vodstvo.

6'

GOOOOL! Burić!!

Vratili smo se u život. Predivnu je asistenciju upisao Bašić koji je pronašao Burića na stativi.

5'

Žuri Marinić-Kragić i ne realizira. Mađari uzimaju loptu i ponovno pokušavaju izvesti brzu akciju, ali srećom po Hrvatsku trese se samo vratnica.

Gol
5' (Gol)

Dobar pokušaj Fatovića, ali završava u bloku, kratko se lopta odbila u ruke Hrvatske no suci loptu daju Mađarima i oni iz kontre stižu do lakog pogotka za vodstvo.

Gol
4' (Gol)

Brzo su vratili Mađari, sada je 1-1. Zalanki je strijelac

Gol
3' (Gol)

GOOOOOL! HARKOV!

3'

Bravo za obranu! Još jednom čvrsta Hrvatska ne da prići Mađarima.

2'

Nažalost nismo iskoristili igrača više, pokušao je Harkov nakon kraće kombinacije, ali nema preciznosti.

2'

Prvo isključenja ze Harkova, dobro igramo obranu i Mađarska je promašila! Imamo i igrača više

1'

Bašić je u prvoj akciji pronašao Bušića, no udarac je išao samo do vratara.

Početak
POČETAL (Početak)

Počela je utakmica! SRETNO HRVATSKA! Prvi napad imaju Barakude!

Idemo po drugo europsko zlato!

SVE JE SPREMNO!

Intonirane su nacionalne himne, u dvorani su stigli svi navijači, njih 9 tisuća bodrit će Hrvatsku večeras, iako je pristiglo čak 70 tisuća zahtjeva za ulaznice.

JOŠ 10 MINUTA

Ostalo je još 10 minuta do početka! Spaladium arena je ispunjena, traži se sjedalica više, iako teško da će itko sjediti u uzbudljivom finalu koje nas očekuje.

Tu je u zabavni program za koji je zadužen Alen Nižetić.

UTAKMICA ZA 3. MJESTO

U reprizi finala nedavnog Svjetskog prvenstva Španjolci su u dvoboju za broncu opet pobijedili Talijane.

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, utakmica za trece mjesto, Spanjolska - Italija. Giacomo Cannella, Sanahuja Carne Bernat Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Svjetski prvaci Španjolci su bolje započeli dvoboj i prvu četvrtinu su dobili s 3-1, da u drugoj nisu zabili ni gola i Talijani su izjednačili. U trećoj četvrtini Španjolci opet dolaze do dva gola prednosti (6-4).

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, utakmica za trece mjesto, Spanjolska - Italija. Marco Del Lungo Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Talijani opet poravnavaju na 6-6, da bi tri minute prije kraja 36-godišnji Brazilac sa španjolskom putovnicom  Felipe Perrone postigao gol za novo vodstvo Furije. Dvije minute prije kraja Španjolci nisu iskoristili dva igrača više, ali Talijani ih nisu kaznili. Za Španjolsku su svi kazali da je trenutno najjača momčad svijeta, no umjesto zlata moraju se zadovoljiti broncom.

IZGLEDI?

Ako je vjerovati predviđanjima kladionica čeka nas vrlo težak i uzbudljiv susret budući da su šanse podjednake.

Pogledamo li statistiku ovoga EP-a, Mađarska je u zadnjih pet susreta upisala pet pobjeda, dok je Hrvatska upisala 4 pobjede i jedan remi.

Ne tješi niti podatak da je u posljednjih pet međusobnih susreta Mađarska odnijela pobjedu čak četiri puta.

No svakako ne treba isključiti činjenicu da Hrvatska igra pred veličanstvenom splitskom publikom u Spaladium areni.

GDJE GLEDATI?

Prijenos možete pratiti kao i uvijek u ovome članku u obliku tekstualnog prijenosa, a na portalu možete pronaći i komentare, analize te reakcije nakon utakmice. Osim toga, televizijski prijenos je na HTV2, a radijski prijenos je u sklopu emisije Sport i glazba na Drugom programu Hrvatskog radija.

JERKO MARINIĆ KRAGIĆ

Prozivali ga da je nogometni huligan, uspješan je u politici, a sada vodi Hrvatsku prema zlatu

NAJAVA

Velika bitka protiv Italije je dobivena i sad naše vaterpoliste na putu do zlata na EP-u u Splitu, u veličanstvenom ambijentu Spaladium Arene, očekuje još samo večerašnji finalni dvoboj s Mađarskom. Izbornik Ivica Tucak dobro poznaje Mađare:

- Prijete kontrama, drže ruke visoko, zahtjevno će to biti za naše. Trošit ćemo se, Mađari su fenomenalni šuteri. Vidjeli smo što su napravili Španjolcima. Raketirali su ih kod svakog pokušaja povratka u zonu. Manhercz je i nas torpedirao u Tokiju. Zalanki je jedan od najboljih na svijetu. Oni su također pomladili reprezentaciju. Nakon neuspjeha na SP-u izbornik Varga shvatio je da mu je bolje imati kemiju, nego zvijezde koje igraju s pola gasa - kazao je Tucak dan uoči finala.

08.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, Hrvatska - Italija. Ivica Tucak Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

A što Hrvatska još može popraviti?

- Protiv Mađara blok mora biti još bolji. Talijani su nam dali nekoliko golova tamo gdje Bijač nije mogao stići. Morat ćemo biti usredotočeni cijelo vrijeme. Ali sada nas ne očekuju šuteri, nego bombarderi. Mađari su još agresivniji, pa i prljaviji. Ali s našom reprezentacijom više nitko neće ulaziti u "fajt" jer i mi imamo oružje za to.

Talijani su nakon poraza bjesnili zbog peterca u predzadnjoj minuti, na što izbornik kaže:

- Neka dobro pogledaju utakmicu, pa onako ljudski, iskreno priznaju kakav je bio kriterij. Nije Hrvatska danas u milosti sudaca kao što su oni bili 20 godina.

08.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, Hrvatska - Italija.Konstantin Kharkov Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Tucak na neki način priznaje da je podcijenio ulogu klasičnih braniča...

- Na SP-u smo praktično igrali samo s jednim klasičnim braničem Burićem. Danas su tu i Biljaka, Žuvela, Bašić i Lazić. Bit će fizički zahtjevna utakmica. Morat ćemo igrati agresivno, po cijenu ne znam koliko isključenja. S igračem manje se branimo izvanredno, to je najbolji segment naše igre. Razgovarao sam i s Ratkom Rudićem i dao mi je pravi savjet. Rekao mi je da od igrača tražim da ostanu mirni, hladni kao led. Tražio je od nas pobjednički stav od prve sekunde i mi to imamo.

AUTOR: Anton Filić