Delirij u BiH: Vedad Ibišević odveo 'zmajeve' u Brazil

Screenshot Youtube
15.10.2013.
u 20:29

Edin Džeko ubacio je s desne strane, a Ibišević je ostao sam te je iz blizine zabio za veliko slavlje BiH.

Dugo su se reprezentativci BiH mučili protiv litavskog bunkera, a onda je u 68. minuti više od 6000 navijača u Kaunasu te cijelu BiH u delirij bacio Vedad Ibišević.

BiH je tako izborila izravni plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazil sljedeće godine. Bit će to prvi povijesni nastup naših susjeda na nekom velikom natjecanju.

Izabranici Safeta Sušića potpuno zasluženo izborili su put u Brazil. U Kaunasu su dominirali cijelu utakmicu, a nulu je Litavcima do 68. minute držao raspoloženi vratar Arlauskis. Ipak, u 68. minuti ni on nije mogao zaustaviti Ibiševića.

BiH je u skupini G u deset utakmica imala osam pobjeda, jedan remi, dok im je jedini poraz nanijela Slovačka. Brazil su izborili s gol-razlikom 30-6.

Grčka je ostvarila pirovu 2-0 pobjedu protiv Lihtenštajna te će u dodatne kvalifikacije.

Island i Rumunjska u dodatne kvalifikacije

Nizozemska već ranije osigurala SP, a u Turskoj je stigla i do devete pobjede u kvalifikacijama. 'Oranje' je pobijedilo 2:0 golovima Robbena u 8. minuti, te Sneijdera na početku drugog dijela.

Iz te grupe u dodatne kvalifikacije će Rumunjska koja je na domaćem travnjaku pobijedila Estoniju 2:0, a dvostruki strijelac bio je Marica.

Slovencima je skupini E trebala pobjeda u Švicarskoj kako bi izborili plasman u dodatne kvalifikacije, međutim nisu uspjeli, izgubili su 1-0 i završili treći u skupini. Jedini gol na utakmici pao je u 74. minuti, a strijelac je bio Xhaka.

Plasman u dodatne kvalifikacije iz te grupe izborio je Island koji je odigrao 1-1 kod Norveške.

Srbi 'razbili' Makedonce, Wales uzeo bod Belgiji

Uz utakmicu Škotske i Hrvatske u skupini A igrale su se još dvije utakmice. Belgija je na domaćem terenu odigrala 1-1 protiv Walesa. Domaćini su poveli u 64. minuti golom De Bruynea, a bod gostima donio je Ramsey golom u 88. minuti.

Srbija je 'razbila' Makedoniju 5-1. Poveli su Srbi autogolom Ristovskog u 16. minuti. Samo tri minute kasnije za 2-0 zabio je Basta. U 38. minuti Kolarov je iz penala zabio za 3-0. Tadić je u 54. minuti pogodio za 4-0, a osam minuta kasnije pet gol Srba zabio je Sćepović. Konačnih 5-1 postavio je Jahovik u 83. minuti.

Danska najslabija drugoplasirana

Danska je s uvjerljivih 6:0 pobijedila Maltu i izborila drugo mjesto u skupini B ispred Češke, Bugarske i Armenije, ali je na kraju najslabija drugoplasirana momčad pa neće u dodatne kvalifikacije.

Italija je pomalo iznenađujuće u Napulju odigrala 2-2 protiv Armenije, dok je Češka pobijedila na gostovanju kod Bugarske 1:0.

Nova 'ljepotica' Švedske i Njemačke

Uoči zadnjeg kola u skupini C bilo je poznato da Njemačka ide izravno na SP, dok će Švedska u dodatne kvalifikacije. A upravo se te dvije reprezentacije odigrale međusobnu utakmicu u zadnjem kolu. Bila je to još jedna ljepotica ovih kvalifikacija, završilo je 5-3 za 'elf'.

Šveđani su poveli 2:0 golovima Hysena i Kacaniklica. Özil je u 45. minuti smanjio na 2:1. Od 53. do 66. minuti Nijemci su zabili tri gola te poveli 4:2. Zabili su Götze te dva puta Schürrle. Hysen je drugim golom u 69. minuti smanjio na 4:3. Konačnih 5:3 postavio je trećim golom Schürrle u 76. minuti.

Engleska prva, Ukrajinci u dodatne kvalifikacije

Engleska je golovima Rooneya i Gerrarda pobijedila Poljsku 2:0 i tako osigurala prvo mjesto u skupini H. Iz te će skupine u dodatne kvalifikacije Ukrajina koja je s 8:0 dobila na gostovanju kod San Marina.

Uvjerljivi Francuzi i Španjolci

Španjolci su pobjedom 2:0 protiv Gruzije potvrdili prvo mjesto u skupini I. Francuzi, koji su i potencijalni protivnik Hrvatske, s 3:0 su bili bolji od Finske.

>>Izravni plasman na SP su izborili: Belgija, Italija, Njemačka, Nizozemska, Švicarska, Rusija, BiH, Engleska, Španjolska.

>>U dodatne kvalifikacije idu: Hrvatska, Ukrajina, Grčka, Portugal kao nositelji, te Francuska, Island, Rumunjska, Švedska kao nenositelji.