Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 147
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
otkaz zbog skidanja dvojezične ploče

Igor Gilja zapalio si kuću i završio na psihijatriji

igor gilja
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
1/3
13.11.2016.
u 21:00

Tragičan je to epilog priče koja je otpočela nakon što se mladi granični policajac Policijske postaje Ilok, 2013. godine po zapovijedi, prvi put u svojoj karijeri s petoricom kolega uputio u Vukovar

Nije mi to lako reći, ali stojim iza svog postupka – kazao je u razgovoru za Večernji list u listopadu 2013. mladi policajac Igor Gilja, tek koji dan nakon što je suspendiran jer je sa zgrade vukovarskog Centra za socijalnu skrb skinuo dvojezičnu ploču.

Lomio se pod burom emocija, nemiran, u sebi pomirujući odgovornost prema poslu i osjećaj odanosti prema ocu, hrvatskom branitelju koji je poginuo 1991. u odori hrvatskog policajca. Taj razgovor vođen je u obiteljskom domu u Nuštru, od kojeg je danas ostalo tek zgarište.

Tri godine kasnije sada već bivši policajac nije se mogao nositi s gubitkom posla pa je u trenutku psihičkog rastrojstva prije nekoliko dana zapalio svoju kuću te završio na liječenju na psihijatriji. Tragičan je to epilog priče koja je otpočela nakon što će se mladi granični policajac Policijske postaje Ilok, po zapovijedi, prvi put u svojoj karijeri s petoricom kolega uputiti u Vukovar.

U njegovoj postaji, u kojoj je polovica djelatnika hrvatske nacionalnosti, a drugu polovicu čine Srbi i Mađari, netko je na čuvanje ćiriličnih ploča odlučio poslati Hrvate, među njima i sina poginulog hrvatskog branitelja.

– Dogodilo se u trenutku. Skinuo sam je na mah, bez ikakva razmišljanja o posljedicama koje bi mogle nastupiti. Nitko nije znao što ću učiniti, pa ni ja – ispričao je tada 25-godišnji Igor. Kasnije će u policijski zapisnik ući da je ploča završila u grmlju, pedesetak metara dalje.

Bilo je rano jutro, njegov čin nije imao svjedoka. Ipak, interventna policija koja je došla preuzeti smjenu uočila je da je na mjestu ploče ostao samo trag.

Igor je najprije izjavio da o tome nema nikakvih saznanja.

Kada je ubrzo do njega dopro glas o otkazima, u strahu da ne stradaju nevini odlučio se prijaviti. – Iskreno žalim ako sam naštetio ugledu policije. Iskreno žalim što sam nanio štetu petorici svojih kolega. Neki od njih imaju obitelj, neki su pred mirovinom i od srca se nadam da će zadržati posao – rekao nam je tada.

Sva petorica, međutim, kasnije su vraćena na posao, no za Igora Gilju u policiji više nije bilo mjesta.

A obitelj Gilja dala je golemi doprinos Hrvatskoj od prvih dana: upravo u njihovoj kući početkom 90-ih budući hrvatski predsjednik Franjo Tuđman često se sastajao sa suradnicima radeći na stvaranju temelja hrvatske države. Sva trojica braće Gilja – Ante, Ivica i Franjo – dragovoljci su Domovinskog rata.

Ovaj potonji, Igorov otac, kod kuće je ostavio suprugu i četvero malodobne djece, prijavio se u vinkovačku policijsku postaju pa odande u kolovozu 1990. godine otišao u Zagreb na Policijsku akademiju na Svetošimunskoj cesti.

Obuku je prošao u bazi Rakitje, sa suborcima sudjelovao u akciji na Plitvicama, pa se vratio u Slavoniju. Na žalost, u šumi pokraj Vinkovaca, tijekom policijske vježbe gađanja, paljba iz neprijateljskog MiG-a donijela je smrt. Mnogi su ranjeni, Franjo Gilja je poginuo. Bile su mu 32 godine. Sinu Igoru bile su tek tri.

Za saborskog zastupnika i obiteljskog prijatelja Stevu Culeja nema dvojbe tko je odgovoran za upropašteni mladi život.

– Razbolio se nakon otkaza koji mu je priuštio Ranko Ostojić. Teško mu je bilo kad su ga stavili u izolaciju, ispitivali ga. Ostao je ubrzo bez sredstava za život, pod kreditima, pa su mu u prvo vrijeme dobri ljudi slali novac koji je Igor, međutim, podijelio policajcima koji su zbog njegova postupka također suspendirani.

To ga je najviše tištilo i postao je destruktivan. Nakon svega što je proživio postaviti tog mladića da čuva ćiriličnu ploču jest kao posjesti gladnog čovjeka za prepun stol. Treba to razumjeti, to je traumatizirano dijete. Sustav se obračunao s njime kao i četnici s njegovim ocem...

>> 'Pogrešno je dati sinu poginulog branitelja da čuva ćiriličnu ploču'

Komentara 60

Avatar Becarina
Becarina
21:34 13.11.2016.

Jedni koji su nam nametali cirilicu mu ubili oca , njihovi sluge daju sinu otkaz iz Hrvatske policije 20 godina kasnije.

CI
cika123
21:53 13.11.2016.

Samo u Lijepoj našoj oni koji su vršili agresiju rade nesmetano, nesmiješ ih krivo pogledat jer se dižu na zadnje noge. A oni koji su branili svoj dom bivaju kažnjeni. E moj narodeeeeee

Avatar Jaguar_Paw
Jaguar_Paw
21:39 13.11.2016.

Ovo se događa kada okolina zanemari pojedinca. Mi imamo paradoks, da u policijskim postajama vukovarske županije rade abolirani četnici, to je činjenica, nikakav govor mržnje, mi također imamo pripadnika koji je usmrtio hrvatskog branitelja jer je htio skinuti ploču, razbio mu glavu, umro nakon nekog vremena u bolnici od posljedica napada (falilo mu pola glave) te imamo ovog dečka koji je zbog skidanje jedne ploče u potpunosti izoliran, izbačen s posla, iz društva, smaknut po najvišim i najmodernijim metodama današnjeg svijeta. To što neki saborski zastupnici SAD govore, to ništa ne vrijedi, trebalo je sabor gorjeti prije 3 godine, sve poduzeti, no nije, jer nikoga nije briga za pojedinca. Ministar je rekao da je za razbijanje glave kumovala rakija, što je kumovalo ovom nesretnom raspletu događaja? Tog isto dečka su nakon puštanja iz zatvora mnogi nosili na ramenima i slavili kao junaka, što on i jest, ali mene zanima gdje su sad ti ljudi. Kao društvo smo zakazali, mi smo izdajnici vlastitih ljudi, to nam je u krvi, zato se i nalazimo u ovakvom kaosu od države.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije