Zbog naglih promjena vremena i iznadprosječno visokih temperatura, ove su godine stigli nešto kasnije, ponuda na placu zasad je oskudna, iako su se gradom počeli širiti mirisi njihovih pečenih verzija, a unatoč tomu što su medije preplavile vijesti o "paprenim" cijenama kestena, na potražnju se, kažu prodavači, ne mogu žaliti.
Više su i kukuruz i pizza
– Svakodnevno na štandu nudim nekoliko kilograma. Nema ih još, tek su počeli dozrijevati, a usto je kraj mjeseca pa kupci nisu baš pri novcu. Ali uglavnom se ne žale na cijenu, ima i onih koji za nju ni ne pitaju – govori nam Nada Šušković, koja na Dolcu prodaje sljemenske kestene po cijeni od pet eura po kilogramu. Istarski maroni, koji su nešto krupniji, na tržnici u centru nude se pak za osam eura po kilogramu.
– Obožavam kestene, jedva sam čekao da stignu, a kako je sve poskupjelo, nisam ni mislio da neće i oni. I nigdje nisam vidio jeftinije od pet eura po kilogramu, što mi nije baš po volji, ali moram prihvatiti – ističe Radomir Kadić, kojega smo susreli na Dolcu u potrazi za domaćim verzijama, za koje kaže da su najbolji. Veće su cijene i pečenih kestena po gradu, a i podosta variraju, uvjerili smo se u jučerašnjem obilasku lokacija po centru.
– Jako su poskupili u nabavi. Lani su stajali četiri do pet eura po kilogramu, a sada su po devet. Jeftinije ćete proći kupite li kilogram svinjetine – kaže Fergap Memiši, koji ih već tri desetljeća nudi na križanju Jurišićeve i Kurelčeve. Cijene je u odnosu na lani, dodaje, morao malo podići pa se tako malom mjericom možete počastiti za 2,50 eura, velikom za četiri, a jumbo porcija stoji pet.
Isti je razlog, govori, na dizanje cijena natjerao i Hakika Ibraimija, jednog od najpoznatijih zagrebačkih kestenjara, koji ih peče na Cvjetnom trgu. Malu mjericu ondje ćete platiti pet eura, veliku sedam, a najveću osam. A po takvim se iznosima prodaju i na štandu u Ilici, na kojemu je, kao i na Cvjetnom, porasla i cijena kukuruza, i to oko 20 posto, pa se klip u pečenoj i kuhanoj varijanti nudi za tri eura. – Znamo da je skupo, ali ne isplati se prodavati za manje – objašnjavaju prodavači.
VEZANI ČLANCI:
Provjerili smo usput i gdje se u središtu metropole i za koliko može još nešto pojesti s nogu zateknete li se ondje gladni pa trebate kakav "zalogaj za pod zub". Pizza cut pritom je vjerojatno jedan od najčešćih odabira za brzinski obrok, a u užem centru grada za komad ćete trebati izdvojiti od 1,90 do 2,50 eura. Najjeftinija je pizza sa sirom iz pekarnice u neposrednoj blizini Jelačićeva trga, a skuplje se verzije prodaju u specijaliziranim lokalima poput onih na početku Ilice. Pelati i Fries Factory nalaze se jedan pokraj drugoga i osim pizze, koja je u oba lokala 2,50 eura, nude i krumpiriće s umacima za istu cijenu. Usto se u Fries Factoryju za četiri eura mogu pojesti pileća krilca, fish and chips ili prženi škampi, a Pelati za toliko nudi pileće i medaljone od sira te štapiće od mozzarelle.
– Za oko 50 centi digli smo cijenu pizze u odnosu na prošlu godinu. Glavni su nam kupci turisti, a domaći su se znali i otvoreno žaliti na poskupljenje – kaže nam prodavač u Fries Factoryju.
Sladoled češće traže turisti
Što se tiče tekućih sadržaja, u posljednje je vrijeme popularan bubble tea, odnosno čaj s voćnim perlama koji je nastao na Tajvanu ranih osamdesetih. Može se poslužiti kao topli ili hladni napitak, u shake varijanti ili kao klasični bubble tea na bazi ledenog čaja. Objema je verzijama temelj crni, zeleni ili oolong čaj, a prilagođavaju se nizom aromatiziranih sirupa ili ostalih voćnih baza. Hi chai u Bakačevoj ulici u ponudi ima mnoštvo okusa, od limete, marakuje i manga do zmajevog voća, a za egzotičan napitak izdvojit ćete 5,5 ili 6,5 eura, ovisno o tome želite li pola litre ili 70 ml.
VEZANI ČLANCI:
Unatoč tomu što je ljetu došao kraj, nerijetki će posegnuti i za sladoledom, a uz to što se također može naći obilje okusa, variraju i cijene. Ledova slastičarnica u hotelu Dubrovnik, primjerice, za 2,50 eura nudi klasiku poput vanilije, čokolade i jagode, ali i "unicorn ice" ili pak "malagu s grožđicama", a kuglica nekoga od 40 okusa u Vinceku u Ilici stoji 50 centi manje. Odlučite li se pak za artizanski gelato, prirodni sladoled od svježih i vrhunskih sastojaka, bez aditiva, u aRomi na Cvjetnom trgu morat ćete izdvojiti 3,50 eura. – Po sladoled dolaze uglavnom turisti, a najtraženiji okusi su pistacija, mango, lavanda s limunom i mascarpone – kaže nam prodavačica.
Gdje stoji kako treba kupovati kestene. Ima i druga varijanta. Tko ih hoće jesti neka ide u šumu kupiti i sam si peći.