Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 176
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
INSTITUT ZA MEDICINSKA ISTRAŽIVANJA

'Zatvorite prozore i odgodite aktivnosti vani. Sastav lebdećih čestica stiže za 10-tak dana'

Požar na Jakuševcu
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
1/25
25.07.2019.
u 12:07

Dr. sc. Gordana Pehnec iz Instituta kaže kako građani sami mogu izračunati i provjeriti indeks kvalitete zraka.

Djelatnici Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada provode mjerenja lebdećih čestica i njihova sastava na više mjernih postaja u gradu Zagrebu te kažu kako će njihovi rezultati biti dostupni najranije za desetak dana.

Indeks kvalitete zraka u crvenoj zoni (viši od 100) u Dugavama iznosio jer prvo 409, no sada je pao na 302.

Iz Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada za Večernji list dopunili su preporuke građanima Novog Zagreba: 

– S obzirom na specifičnu situaciju, preporučuje se građanima da drže zatvorene prozore, izbjegavaju ili odgode aktivnosti na otvorenom (naročito osjetljivija populacija ili oni koji imaju simptome kao što su kašalj ili nadraženost grla) te da izbjegavaju  nepotrebno zadržavanje u neposrednoj blizini požarišta – odgovorila nam je dipl. ing. kem. Gordana Pehnec iz Jedinice za higijenu okoline. 

Upitali smo je može li pomoći uključenje klimatizacijskih uređaja i hoće li oni spriječiti da čestice uđu u prostor.

– Što se tiče klimatizacijskih uređaja, oni će spriječiti ulazak čestica, ali ne bih znala reći u kojoj mjeri, to vjerojatno ovisi i o kvaliteti i 
održavanju samog uređaja – zaključuje Pehnec.

Kemičar i toksikolog prof. dr. sc. Franjo Plavšić ističe da je riječ o česticama pepela te da ne postoji opasnost od većih oboljenja. Tvrdi kako će građani koji su zahvaćeni dimom možda kašljati, žarit će ih u grlu, a moguća su i blaga akutna otrovanja.

– Mnogo je veći problem pad kvalitete života. Čim osjetite neugodne mirise, kvaliteta života automatski je smanjena. Problem je i u tome što nije bilo mogućnosti da se ljudi na vrijeme upozore da zatvore prozore i vrata te im je taj zrak ušao u stambeni prostor – istaknuo je kemičar i toksikolog prof. dr. sc. Franjo Plavšić za 24sata. Preporučuje građanima da zatvore prozore i provode vrijeme u zatvorenom prostoru ili da odu izvan grada.

– Institut mjerenja provodi normiranim, referentnim metodama koje uključuju pripravu i analizu uzoraka u trajanju od više dana. Istodobno s tim mjerenjima provode se u Zagrebu i mjerenja lebdećih čestica automatskim analizatorima koji daju satne vrijednosti  koncentracija lebdećih čestica, ali ta mjerenja nisu u nadležnosti Instituta – kaže Gordana Pehnec iz Instituta.

Također sugerira građanima da sami provjere podatke s automatskih uređaja na mjernim postajama. Dostupni su online putem portala Kvaliteta zraka. Kao pokazatelj onečišćenosti zraka uobičajeno se koristi indeks kvalitete zraka. On upućuje na razinu čistoće zraka i kakve bi moguće zdravstvene teškoće mogle biti uzrokovane njegovim udisanjem.

– AQI je usmjeren na zdravstvene učinke koji mogu biti izazvani udisanjem onečišćenog zraka tijekom nekoliko sati ili dana. Kao podloga za izračunavanje koriste se satne vrijednosti o koncentracijama onečišćujućih tvari u zraku koje se generiraju s mjernih postaja. Koncentracije onečišćujućih tvari u zraku variraju tijekom dana, tjedna i godine ovisno o vremenskim uvjetima i ljudskim aktivnostima, stoga povremene visoke satne vrijednosti AQI (koje ne traju dulje od jednog do dva sata) ne bi, u pravilu, trebale zabrinjavati za opću populaciju – kaže dr. sc. Pehnec.

Požar na Jakuševcu
1/35

Upućuje na to da se na stranici Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada može pročitati više o metodologiji izračunavanja („O indeksima“), a na istoj stranici nalaze se i upute za građane kako postupiti u slučaju povišenih vrijednosti. Ova stranica kreira indekse uzimajući podatke s web-stranice Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, na kojoj su ti indeksi također vidljivi.

– Upute za građane automatski se generiraju na temelju izračunatog indeksa, a cilj im je da djeluju preventivno, odnosno prije nego što onečišćenje zraka može izazvati eventualne štetne posljedice po ljudsko zdravlje. Stoga se preporučuje građanima da slijede upute koje se nalaze uz trenutačne indekse kako bi rizik po zdravlje bio što manji – zaključuje dr. sc. Pehnec iz Jedinica za higijenu okoline.
 

Komentara 60

Avatar gusjenica
gusjenica
12:21 25.07.2019.

Rezultati za deset dana ?? Pa kome bi ste ih objavili da je nešto toksično i životno opasno ??

Avatar Syssko
Syssko
13:15 25.07.2019.

Kod mene na selu svako malo idioti pale smeće i plastiku na otvorenom i po 2-3 dana zna smrdit a kad gori jedva živiš. Zoveš vatrogasce kažu zovi policiju, zoveš policiju kažu zovi vatrogasce, saitarnu inspekciju, ma niko ništa a truju budaletine i sebe ali ih nije briga.

Avatar indigo25
indigo25
12:50 25.07.2019.

Hahahhaha... Pa da zatvorite prozore ili ako ste u mogučnosti maknite se iz grada ako ne želite pobrati neku bolest. Ovog nema ni Africi. Pa koga mi plačamo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije