Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 72
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
OGRANIČAVANJE CIJENA

Zašto je cijena istog sira u Italiji 10 eura po kilogramu, a u Hrvatskoj 149 kuna?

sir
Pixabay
05.10.2022.
u 11:01

PDV na prehranu u Italiji je 4 posto. Kod nas je na taj sir PDV 25 posto. Slovenija ima porez 9,5, Njemačka ima 7, Francuska ima 5,5, a Velika Britanija i Irska imaju nulu. Zato su te cijene povoljnije u tim zemljama nego kod nas - kaže Ana Knežević

Prije mjesec dana Vlada je reagirala na poskupljenja ograničenjem rasta cijena za devet prehrambenih proizvoda. Je li to utjecalo na nestašicu i je li kupnja tih proizvoda ograničena te poštuju li trgovci odluku Vlade bila je tema večerašnjeg Otvorenog na HRT-u. 

Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević upozorila je na nestašicu mjerom zahvaćenog svinjskog mesa, dok je Mirko Budimir, potpredsjednik izvršnog odbora Udruga trgovine HUP-a, rekao da su nestašice zasad djelomične, ali da će doći do stvarnih potraje li mjera dugoročno. Savjetnik ministra gospodarstva Jurica Lovrinčević rekao je pak da "nitko ne razmišlja da će ovo biti dugoročne mjere". Predsjednik Hrvatske udruge proizvođača svinja Krešimir Kuterovac upozorio je da je cijena hrvatskih svinja najniža u Europi te da im proizvodnja pada, piše HRT. 

Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević rekla je da ograničenje cijena potrošačima puno pomaže jer se radi o devet artikala koji se najčešće kupuju. Međutim, rekla je da, otkako je odluka stupila na snagu, nekih od njih ima znatno manje ili ih uopće nema.

- Potrošači se žale da svinjetine, lopatice s kostima i bez kosti ima jako malo ili je nema. Najviše je prijava na ovo svinjsko meso. Svega ostaloga ima - rekla je Knežević.

Mirko Budimir, potpredsjednik izvršnog odbora Udruga trgovine HUP-a, rekao je da će dugoročno doći do stvarnih nestašica, a da je to sada reducirano.

- Naše narudžbe, koje mi šaljemo proizvođačima, ne isporučuju se u stopostotnom obimu i to je djelomična nestašica u kratkom roku. Ako dugoročno potraju ove mjere, bojim se da će doći do stvarnih nestašica i da nećemo imati pojedinih artikala iz ovih paketa mjera - rekao je Budimir.

Knežević je rekla da u Hrvatskoj oko 30 posto kućnog proračuna ide na prehranu, što je ocijenila izuzetno visokim, te da još toliko ide na režije. S druge strane, navela je, prosjek europskih zemalja je 30 posto za sve skupa.

Odgovarajući na pitanje zašto su neki artikli jeftiniji u obližnjim zemljama nego kod nas, Knežević je navela primjer jednog sira uvezenog iz Italije, gdje mu je cijena 10 eura, a u Hrvatskoj 149 kuna po kilogramu.

- PDV na prehranu u Italiji je 4 posto. Kod nas je na taj sir PDV 25 posto. Slovenija ima porez 9,5, Njemačka ima 7, Francuska ima 5,5, a Velika Britanija i Irska imaju nulu. Zato su te cijene povoljnije u tim zemljama nego kod nas - rekla je Knežević.

Poručila je da bi trebalo smanjiti stopu PDV-a te da bismo trebali imati dvije stope - jednu za prehranu i drugu za sve ostalo.

Ključne riječi

Komentara 22

Avatar links
links
11:17 05.10.2022.

znači...zbog nešto većeg poreza dupla je cijena!!! Ma bravo... kako ste se samo toga sjetili.. prema toj logici vi ste pametni a znamo da stvari drugačije stoje...

DO
Domi
11:52 05.10.2022.

Razlika u Pdv-u je 21 posto a u konačnoj cijeni sira 100 posto. Dakle nema veze sa PDV-om.

ZO
zoranos
11:56 05.10.2022.

Ali u Mađarskoj je porez veći, a cijene su manje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije