Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Spomenik u prirodnoj veličini vinkovačkom Romeu i Juliji, Ivanu i Mariji Kozarac

Inicijativa je to udruge „Vinkovački šokački rodovi“, grada Vinkovaca i poduzetnika Bosiljka Stanića koja je danas predstavljena na konferenciji za novinare.
19. lipnja 2015. u 14:12 5 komentara 1629 prikaza
Kozarčeva kuća
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL

Ispred rodne kuće Ivana Kozarca u Vinkovcima biti će postavljen spomenik ljubavi Marije i Ivana Kozarca (1885.-1911.) koji će biti izliven u bronci u prirodnoj veličini.

Inicijativa je to udruge „Vinkovački šokački rodovi“, grada Vinkovaca i poduzetnika Bosiljka Stanića koja je danas predstavljena na konferenciji za novinare. Prema riječima Stanića, koji je rekonstruirao i prošle godine otvorio za javnost kuću Kozarca, spomenik će koštati do pola milijuna kuna, a osigurao bi se donacijama i organiziranjem različitih akcija. Dio novca za izgradnju spomenika biti će osiguran i kupnjom peciva u njegovim prodavaonicama.

- Grad je za spomenik osigurao 50.000 kuna, a riješit ćemo i sve potrebne dozvole za njegovo postavljanje. Zadovoljan sam što će jedna vinkovačka ljubavna priča dobiti spomenik i biti uklopljena u ukupni turistički proizvod grada, rekao je Karlić.

Naime, Mariju i Ivana Kozarca naziva se „šokačkim Romeom i Julijom“. Njihova veza nikada nije ozakonjena i okrunjena brakom ali ju je zato ovaj veliki vinkovački i hrvatski književnik opjevao u svojim ljubavnim stihovima. Njegova zbirka ljubavnih pjesama bila je posvećena izmišljenoj Vesni, ali su svi znali kako su one zapravo namijenjene Mariji. Njih dvoje bili su u vezi od najmlađih dana ali kako su bili bliski rođaci ona nije mogla biti ozakonjena.

- Izrada spomenika biti će povjerena vinkovačkom akademskom kiparu Dejanu Durakoviću. Dvoje ljubavnika sjedit će na kamenoj klupi pri blagom dodiru i intimnom razgovoru, rekao je predsjednik Udruge „Vinkovački šokački rodovi“ Zvonimir Liščić. Najavio je kako će udruga na čijem je čelu i sama se uključiti u prikupljanje sredstava za izgradnju spomenika. Oni će novac prikupljati prodajom kifli i krafni, naplatom vožnje fijakerom… Organizatori očekuju kako će se pokrenutoj inicijativi odazvati i druge vinkovačke udruge, gospodarstvenici kao i sami građani. 

>> Otvorena spomen-soba Josipa Kozarca

U Zadru otvoren talijanski supermarket Eurospin
Eurospin
Lanac od kojeg strahuje konkurencija otvorio prvu poslovnicu u Hrvatskoj: Kupci odmah nahrupili
Pripazite se, s toplim vremenom stižu i ljetne prehlade!
  • icavk:

    Naš grad Vinkovci su postali šprdačina od grada!!! Ceste katastrofa, biciklističkih staza nema tako da kada se vozimo s djecom moramo voziti po pješačkim stazama da nas ne pokupi nekakav tatin sin u skupocjenom bmw-u, prije rata imali dva kina ... prikaži još! a sada nijedno, ne ulaže se baš u ništa,a gradonačelnik se kurči u svom BMW- u X 6... jer tko mu šta može? On i njegova svita se doslovno ponašaju kao kauboji ili bolje rečeno kao Cezar u ono vrijeme jer ipak su Vinkovcima vladali rimljani i jedino što je ostalo su tradicionalne Vinkovačke jeseni koje ali za to nihe zaslužan niti gradonačelnik niti bilo koja vlast u državi nego oni jadni ljudi koji se tijekom godine bore sa kreditima,koji rade a ne dobivaju plaću ali koji još uvijek donekle vole ovu našu napačenu državu i ovu našu slavoniju pa se barem jedan dan osječaju ponosno. I da rezimiram,bolje bi bilo da prskaju sredstvima komarce od kojih ne možemo normalno funkcionirati nego što dižu nekakve biste ili oni baš to i žele, da nam komarci popiju ono malo krvi još što je ostalo jer nam ovakvi čelni ljudi grada svakodnevno piju krv i baš ih briga što mladi ljudi odlaze iz Vinkovaca.!!! Lijep pozdrav vinkovčankama i vinkovčanima !

  • lužnjak:

    icavk 19.06.2015 u 15:16h Naš grad Vinkovci su postali šprdačina od grada!!! ????????????????????????????????? pogototo ako mu još dodaju ovu apsurdnu nakanu pretočenu u bronzu ili bakelit, koja samo može dati kroz budućnost negativnog povoda i podstrijeh djeci, ali i odraslima, ... prikaži još!ima, sa istom crtom koja je obilježje nekr vrste incesta... Što nema, (?) normalnije ljubavne priče u bližoj ili daljnoj vjetrometini, širom lijepe Slavonije, da se daruju ili da se dosele te čiste ljubavi u Vinkovce. Ako već najstariji vinkovčani nemaju svoju bolju priču od ove što im se želi prekaliti u ljuti kamen, bez obzira na vrijeme iz kojeg potječe Pa nisu bili papci tad ljudi, da bi registraciju dozvolili krvnod srodstva, (crkva, drž. uprava). Što možemo očekivati onda još i parade srodnika, pogotovo tamo gdje je veća koncentracija kapitalaNije ni čudo što Zemljinom kuglom, želi gospodariti jedna porodica. Lijep pozdrav i Vinkovcima i Vama, "icavk"

  • ivicaanicic:

    tupko bradvicu pa svadas se sa icavk ,a pises o meni osobno icaanicic , ne znam o ćemu trabunjas , tko me imalo zna , zna da stojim iza svoga imena i prezimena. kompleksi su gadna stvar . ps bolje ... prikaži još! da ti je mama rodila kamen da ima cime kupus kiselit, ovako samo trosis kisik.