Europska unija uvodi protumjere na američke carine, što bi moglo dovesti do povećanja cijena niza proizvoda u Hrvatskoj. Iako je izravni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo možda ograničen, posredni učinci globalnog trgovinskog sukoba mogli bi se osjetiti u džepovima potrošača. Nakon što je američki predsjednik Donald Trump povisio carine na uvoz čelika i aluminija na 25%, Europska unija je odgovorila protumjerama. Ove protumjere, vrijedne 26 milijardi eura, ciljaju širok spektar američkih proizvoda, od industrijskih do poljoprivrednih.
EU je najavila da će carine obuhvatiti ne samo čelik i aluminij, već i tekstil, kućanske aparate, plastiku te poljoprivredne proizvode poput govedine, peradi, orašastih plodova, jaja i povrća. Na popisu su se našli i neki "simbolični" američki proizvodi, poput motocikala, bourbona, maslaca od kikirikija i traperica, koji su već bili pogođeni carinama tijekom Trumpova prvog mandata. Roanoke.com izvještava kako su ovi potezi osmišljeni kako bi se izvršio najveći mogući pritisak na SAD. EU će protumjere uvesti u dvije faze. Prvo će 1. travnja ponovno uvesti "mjere uravnoteženja" koje su bile na snazi od 2018. do 2020., ali su suspendirane za vrijeme Bidenove administracije. Zatim, 13. travnja, stupaju na snagu dodatne carine usmjerene na 18 milijardi eura američkog izvoza u EU.
Autoindustrija i tehnologija mogle bi uskoro promijeniti cijelu ekonomiju u svijetu i to zbog Trumpovih carina.
"Sigurno neće biti ništa kako je bilo ranije. Izvoz pada, domaća potražnja bit će oslabljena zbog smanjivanja broja radnih mjesta. Uvođenje carina u Americi imat će refleksija i na Europu i u prvom i u drugom valu tako da ne možemo baš biti optimistični u tom pogledu", kazao je za Dnevnik.hr ekonomski analitičar Damir Novotny.
"Podizanje tih carinskih stopa učinit će te proizvode za američke potrošače sigurno skupljima, a to će se reflektirati i na europskom tržištu. Vrlo je vjerojatno da će i u Europi telefoni i računala biti skuplji", kazao je Novotny.
Hrvatska gospodarska komora ne očekuje veliki izravni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo, no posredne posljedice su neizbježne. Hrvatska je, kao dio Europske unije, integrirana u europsko tržište. Povećanje cijena u EU neizbježno će utjecati i na cijene u Hrvatskoj, posebno s obzirom na našu ovisnost o uvozu. Ovo povećanje troškova uvoza vjerojatno će se preliti na krajnje potrošače u obliku viših cijena. Iako je teško precizno predvidjeti koji će proizvodi najviše poskupjeti, logično je očekivati porast cijena proizvoda koji su obuhvaćeni carinama, kao i onih koji koriste uvezene komponente. Novi trgovinski rat između SAD-a i EU donosi neizvjesnost i potencijalno povećanje cijena za hrvatske potrošače. Iako je izravni utjecaj na Hrvatsku možda ograničen, posredne posljedice su neizbježne.
Sva trash roba neka i poskupi. nezdrava Cola, McDonalds, Iphone, Chevrolet, Tesla, Bob i Abishola, kome to treba realno ????