„Gotov je, gotov je!“ skandirali su sinoć brojni građani u Knez Miloševoj ulici, u samom središtu Beograda i tako još jednom poslali jasnu poruku što misle o Aleksandru Vučiću, koji teško da je prošlu noć mirno spavao. Slika djevojke koja debelo iza ponoći u moru ljudi oko sebe drži visoko podignuti natpis s čuvenom parolom iz vremena Slobodana Miloševića „Gotov je“ i na jedan simboličan način, kao i skandiranje, vratilo nas je u 90-e i tadašnje prosvjede protiv Slobodana Miloševića, koji su ga na koncu i srušili.
Vuvuzele, bengalke, na stotine različitih zastava među kojima se našla i ona sa slikom Madonne koje je podržala studentske prosvjede, opća euforija i suze radosnice prilikom dočeka studenata koji su pristizali u Beograd iz svih dijelova Srbije. Sve je izgledala poput otvaranja Olimpijskih igara. To je bila slika grada u kojem se iza jedne velike euforije ipak osjećala i velika napetost koja se mogla vidjeti svakom koraku i pitanje svih pitanja, kako će proći današnji prosvjed i što dan poslije?
Današnji prosvjed bi mogao biti najveći u povijesti Srbije, a spominje se i brojka od pola milijuna ljudi. Vlast je zadnjih dana raznim sijanjem panike i straha sve činila kako bi demotivirala ljude da dođu u Beograd, a kako stvari stoje, to je još više bio poticaj mnogima da dođu. Večernjakov reporter kratko je porazgovarao s mladom djevojkom iz Novog Sada koja je u dva dana pješke došla do Beograda s transparentnom: „Baci ćacija da se igramo.“ Nije joj bilo teško hodati gotovo 100 kilometara. A upravo ti ćacije, fantomski studenti koji su smješteni u šatorima u Pionirskom parku, odmah uz zgradu Predsjedništva, meta su najveće poruge građana, ali i bijesa kojeg iskazuju prema tim navodnim studentima koje štiti kordon policije. A oko cijelog prostora na kojem se nalaze dovučeni su, po nalogu vlasti, i traktori koji stoje kao jedan svojevrstan bedem oko tih dovučenih ljudi koji sa studiranjem nemaju nikakve veze.
Teško je i prepričati sve uvrede koje im građani svih dobi dolaze sipati u lice. Bilo je i duhovitih trenutaka kada je grupa djevojaka došla i počela pjevati: „Dajmo im da studiraju, evo 50 evrića donacije za indeks.“ Jedan mladić je vikao na policajce koji su tamo stajali govoreći im; „Svi ste ucijenjeni, pokažite sutra da ste ljudi!“ Jedna potpuno nadrealna situacija koja se odigrava ispred zgrade Skupštine i predsjedništva, pravi je prikaz što je od države napravio Aleksandar Vučić, kako je zgodno dobacio u prolazu jedan mladić. Neki su vikali policiji da ne puste ćacije da ne otruju ljude koji ih gledaju. No bijes građana teško se mogao sakriti prema tim ljudima koje je vlast dovukla u Pionirski par da glume studente, kao da želi da cijela priča eskalira nasiljem. Jedna iskra je dovoljna da sve eskalira. Neki od navodnih studenata ipak su se tijekom noći odlučili na bijeg iz parka u kojem su bili proteklih dana. Dio ljudi koji su dolazili, izbušio je traktorske gume, pustio ulje koje je plivalo po ulicama, a na koncu su porazbijani prozori na skoro svim traktorima. Jedan nam je čovjek na ulici rekao: „Zašto su ih dovozili. Je l' im Vučić obećao da će stare zamijeniti novima?“ Danas svi strahuju da ne dođe do velikih nereda, što bi za vlast bio idealan scenarij tako da upotrijebi represivni aparat. Studenti pozivaju kao i do sada na mirni prosvjed. Uputili su apel građanima koji od ranog jutra pristižu u Beograd, da ne ulaze u bilo kakve fizičke sukobe. Isto tako primijećene su grupe muškaraca u crnome i sa šiltericama kako dolaze u Pionirski park.
Kako god završilo, a nadamo se da će sve proteći mirno, današnji veliki skup je već sada odredio budućnost Srbije. Jedno je sigurno, lavinu koja se zakotrljala prije više od četiri mjeseca nemoguće je zaustaviti.
>>FOTO Pogledajte ove prizore iz Srbije: Mase pristižu u Beograd, tisuće građana na ulicama i prije početka prosvjeda>>
Žalosno, da se neki kao Vučko umisle, da bez njih država ne može disati. Pa mijenja pozicije, sad premijer, sad (doživotni) predsjednik. Sve bi , da je po njegovoj. I onda se čudi, da narodu nekad prekipi.