Megakolonije s milijunima jedinki uništile su električne vodove, čak i ceste dok preplavljuju tlo ispod cijelih gradova. Vrsta nazvana Tapinoma magnum potječe iz Mediterana i sjeverne Afrike. Brzo se širi i uspostavlja superkolonije s do 20 milijuna jedinki na 60 hektara koje je "gotovo nemoguće" iskorijeniti. A svatko tko se usudi zgnječiti T. magnum dočekan je smradom užeglog maslaca. Pojavili su se u Švicarskoj, a u regijama oko glavnog grada Züricha pokušavaju istjerati štetočine. Mravi su se također ukorijenili u Francuskoj, ali Njemačka je najviše stradala. Grad Kehl preplavljen je ovim insektima. Igralište je moralo biti zatvoreno nakon što su mravi preuzeli cijelo područje i pretvorili ga u gnijezdo.
Šira savezna država Baden-Württemberg pretrpjela je nestanke struje i prekide interneta nakon što su insekti progrizli električne kabele. Razorna moć T. magnuma proizlazi iz golemih razmjera njihovih podzemnih jazbina i neumorne odlučnosti da se šire. Dok većina vrsta mrava organizira nekoliko tisuća radnika oko jedne kraljice, T. magnum klanovi sadrže do 20 milijuna jedinki i stotine kraljica. Umjesto da napadaju jedni druge, manje kolonije udružuju se u savez.
Britansko udruženje za kontrolu štetočina reklo je za The Sun da je Ujedinjeno Kraljevstvo u opasnosti od nadolazeće invazije. Objasnili su da se mravi "šire uglavnom kroz hortikulturni uvoz, posebno lončanice i stabla s Mediterana". "Ako bi se T. magnum ovdje nastanio, mogao bi postati smetnja. Oni formiraju ogromne superkolonije, istiskuju autohtone vrste i čak mogu prouzročiti strukturne probleme kopanjem ispod pločnika", naglasili su
Iako vrsta još nije ušla u Ujedinjeno Kraljevstvo, glasnogovornik udruženja rekao je da agencija "ostaje oprezna" prema prijetnji.
Okolica Züricha muči se s mravima od 2018. Unatoč silnom naporu da ih se očisti, mravi ostaju "dobro ukorijenjeni" u četiri područja. U Winterthuru su blokirali projekt izgradnje vrijedan milijardu funti kada su se naselili točno tamo gdje je bio planiran višetračni željeznički tunel. U obližnjoj regiji Oetwil an der Limmat jedna superkolonija zarazila je cijelo polje krumpira od pet hektara – oko sedam nogometnih igrališta.
Mještanka Agnes Wirth rekla je za švicarski portal SRF: "Bilo je toliko mrava da više niste mogli vidjeti pod." Ali to je zanemarivo u usporedbi s kolonijom u Volketswilu, na drugoj strani Züricha, gdje područje veličine 35 nogometnih igrališta vrvi od insekata. Invazija je tolika da je lokalna vlast bila zakonski prisiljena djelovati. Katharina Weber iz Odjela za građevinarstvo Züricha rekla je: "U područjima s velikim zarazama potreban je koordinirani pristup stručnjaka. To znači da je potreban plan i moraju se angažirati posebni kontrolori štetočina. Oni mogu ciljano primijeniti insekticid na gnijezda."
U Ujedinjenom Kraljevstvu preporučuju da svatko tko vidi neautohtonu vrstu insekata fotografira je i prijavi. Mike Fox, voditelj evidencije Društva za praćenje pčela, osa i mrava, rekao je: "Koliko znam, nema zapisa o tome da se Tapinoma magnum nastanio u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali naravno da bi to moglo biti moguće u budućnosti."
Niall Gallagher, tehnički menadžer Britanskog udruženja za kontrolu štetočina, rekao je da pomno prate vrste štetočina, uključujući Tapinoma magnum. "Istraživanje superkolonija Tapinoma magnum u Švicarskoj pokazalo je da ovi mravi žive na otvorenom i mogu nastaviti tražiti hranu na temperaturama do 6 stupnjeva tijekom zimskih mjeseci", rekao je za The Sun. "Pojedinačni napori vlasnika kuća i vrtlara nisu dovoljni za učinkovito kontroliranje zaraze, a za iskorjenjivanje kolonije potrebna su posebno prilagođena rješenja za kontrolu štetočina", dodao je. Preporučio je da svatko tko je zabrinut zbog zaraze mravima kontaktira profesionalnog kontrolora štetočina za pomoć.
Male usputne zezancije klimatskih promjena. Cijene hrane divljaju, a ljudi koji kod nas pokušaju uzgojiti svoje, kidaju živce zbog smrdljivih martina, malih puževa, velikih puževa, uvezenih tigrastih puževa, i tako dalje. Inače trenutno vlada i suša, koje je javnost još nesvjesna.