REVIZIJA

Po 100 kuna dolazio čovjek s mirovinom od 2500 DEM

25.11.2001.
u 00:00

* Od 1996. godine naovamo više od 60 milijuna kuna otišlo u vjetar, kažu u gradskoj upravi

Kad je počela prva revizija popisa gotovo 67.000 zagrebačkih umirovljenika koji su od Poglavarstva svaki mjesec primali po sto kuna pomoći, otpalo ih je više od 18.000 jer je utvrđeno da nemaju pravo na tu pomoć. Naime, više od 6000 njih primalo je inozemne mirovine. Tako je otkriven i umirovljenik čija ino-mirovina iznosi 2500 maraka, što ga nije sprečavalo da diže svaki mjesec po sto kuna gradske pomoći!

- Tako je od 1996. godine naovamo više od 60 milijuna kuna otišlo u vjetar! Taj je čovjek, primjerice, primao šestotinjak kuna hrvatske mirovine, a kako naš mirovinski fond nema evidenciju o inozemnim mirovinama, tretiran je kao najugroženiji. Mi smo revizijom obuhvatili ukupne prihode, kako, uostalom, i glasi skupštinska odluka, a ne samo mirovinu - kaže Zvonimir Šostar, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb zagrebačkog Poglavarstva.

Nakon te revizije, Šostarov je ured uštedio, pa je zagrebačkim umirovljenicima unazad otprilike pola godine isplaćivano po 200 umjesto 100 kuna mjesečne pomoći. Da bi grad još kvalitetnije i pravednije pomagao najsiromašnijim umirovljenicima, kojima mirovina ne prelazi 1210 kuna, vrste pomoći socijalne skrbi od siječnja će se kategorizirati u tri skupine.

Tako će oni s mirovinama do 500 kuna primati 350 kuna mjesečno, s mirovinama od 501 do 800 kuna primat će 250 kuna, a oni s mirovinama od 801 do 1210 kuna primat će 150 kuna. O prijedlogu toga modela u ponedjeljak će odlučiti Gradsko poglavarstvo, a 13. prosinca i Gradska skupština. No, Šostar ne dvoji da će model biti prihvaćen, štoviše, očekuje konsenzus jer, kaže, kad je o socijalnim pitanjima riječ, treba maknuti politiku. Prve isplate po novom modelu počinju u siječnju.

Osim novih novčanih iznosa, novost je i dostava obroka u kuću. Oko 2000 korisnika pomoći nepokretni su ili otežano pokretni, pa će im grad osigurati 30 dana u mjesecu dostavu objeda u kuću. Kuhat će se u pučkim kuhinjama, a raznosit će ih djelatnici Ureda za zdravstvo, odabrani volonteri i mladići koji služe civilni vojni rok u Poglavarstvu.

No, prema Šostarevim riječima, tek će treća revizija iskristalizirati konačnu, najkvalitetniju i najpravedniju vrstu pomoći. Pomoć će se određivati prema prosjeku primanja po članu kućanstva.

- Taj će model obuhvatiti i umirovljenike s mirovinama iznad 1210 kuna. Jer, što u slučaju kad umirovljenik s mirovinom od 1500 kuna uzdržava, primjerice, dvoje djece i unuka? - pita Šostar.

Već su počele ankete kako bi se doznali obiteljski statusi, no cijeli će posao s najnovijim modelom potrajati oko pola godine.

R. Kovačević

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije