NOVI PODACI

Objavljena lista najmoćnijih vojski svijeta: Evo kako stoje zemlje u regiji i na kojem mjestu je Hrvatska

Požega: Predsjednik Milanović na svečanoj prisezi 39. naraštaja ročnih vojnika
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/12
22.05.2025.
u 19:27

Za razliku od pukog zbrajanja tenkova, ovaj indeks pruža širu sliku stvarne vojne spremnosti i kapaciteta svake države, isključujući nuklearno naoružanje kako bi usporedba bila što objektivnija.

Zbog geopolitičkih nemira od rata u Ukrajini, napetosti na Bliskom istoku do sve glasnijih sukoba u Indo-Pacifiku  mnoge su europske zemlje u posljednje vrijeme počele ozbiljno jačati svoje vojne kapacitete. Nakon godina zanemarivanja obrane, ulaganja u oružane snage postaju sve veći prioritet. 

Upravo zato veliki interes izaziva Global Firepower Index (GFP) – poznati svjetski rang vojne snage država, koji za 2025. godinu donosi novo rangiranje temeljem detaljne analize 145 zemalja. Radi se o opsežnom izvještaju koji vrednuje više od 60 različitih faktora, uključujući broj aktivnih vojnika, vojnu opremu, tehnološku razinu, domaću industriju, logističke kapacitete, prirodne resurse i strateške saveze. Za razliku od mnogih drugih analiza, GFP ne uzima u obzir nuklearno naoružanje, kako bi se dao realniji uvid u konvencionalnu vojnu sposobnost svake države.

Foto: Global Firepower Index

Na samom vrhu, bez iznenađenja, nalaze se Sjedinjene Američke Države, čiji vojni proračun premašuje 900 milijardi dolara. Uz globalnu mrežu baza, najmoderniju tehnologiju i sposobnost istovremenog djelovanja na više kontinenata, SAD ostaje vodeća vojna sila svijeta.

Rusija i Kina zauzimaju drugo i treće mjesto. Rusija, unatoč ekonomskim sankcijama i iscrpljujućem ratu u Ukrajini, i dalje raspolaže s masivnim brojem vojnika i snažnim industrijskim kompleksom. Kina, s ambicijama dominacije u Aziji, posebice u Tajvanskom tjesnacu i Južnokineskom moru, ubrzano jača svoju mornaricu i tehnološku infrastrukturu. Na četvrtom mjestu je Indija, koja gradi status vojne sile svjetskog ranga kroz modernizaciju opreme i strateške odnose s velikim igračima poput SAD-a i Rusije.

Posebno se ističe Turska, koja zahvaljujući domaćoj proizvodnji – uključujući borbene dronove Bayraktar – sve više jača svoju vojnu neovisnost. Među rastućim silama u Europi je i Poljska, koja kroz nabavu američkih i korejskih sustava želi postati oslonac NATO-a u regiji. Iznenađuje i pozicija Italije, koja unatoč unutarnjoj političkoj nestabilnosti, ima snažne vojne kapacitete, posebno na Mediteranu.

Foto: Global Firepower Index
Foto: Global Firepower Index

Nažalost, Hrvatska je pala na 74. mjesto, što je pad u odnosu na prethodne godine. Iako raspolaže s moderniziranom opremom – uključujući borbene zrakoplove Rafale – sveukupna vojna spremnost, logistika i domaća industrijska podrška ne prate tempo modernizacije nekih susjednih zemalja. Srbija je na 63. mjestu, znatno ispred Hrvatske. Ta razlika posljedica je dugogodišnjih ulaganja u vojsku, naročito u zrakoplovstvo, artiljeriju i suradnju s Rusijom i Kinom.

Mađarska se nalazi na 55. mjestu, zahvaljujući značajnim kupovinama zapadne tehnologije, prvenstveno iz Njemačke i SAD-a. Austrija, iako neutralna, pozicionirana je na 68. mjestu, a Slovenija nešto niže od Hrvatske – na 96. poziciji. Najniže među zemljama regije rangirana je Bosna i Hercegovina, na 132. mjestu, zbog fragmentirane vojne strukture i kroničnog nedostatka sredstava. Cijeli pipis analiziranih vojnih snaga možete pogledati OVDJE

Komentara 24

AL
alojzvodic
21:50 22.05.2025.

Ovo je stvarno. Dominiraju azijske zemlje koje puno više pažnje posvećuju naoružanju, ali slijede i afričke zemlje. S napuhanim cijenama, paritetom kupovne moći i dostupnošću na tržištu, vojni proračuni pokazali su se samo slovima na papiru. Marco Rubio: Ne možemo više slati u Ukrajinu, a da to ne osjetimo kao nestašicu. Kapitalističke države ne proizvode za skladišta, pa je stoga bolje imati autokrate kao saveznike u slučaju potrebe, što god mislili o tome. I da, iako su oni u pravu za BiH zbog fragmentirane vojne strukture i kroničnog nedostatka sredstava, ne postoji zemlja u ovom dijelu Europe koja posjeduje više streljiva od njih. Amerikanci su 2014. godine uspjeli izravnati liste oružja koje nedostaje u ratu u BiH. Na popisu je bilo čak 48 tenkova i čak 2200 protuzrakoplovnih mitraljeza haha.

SL
slavenZadravec
21:17 22.05.2025.

Sve vojske na Zemlji su stvorene kako bi ubijale i uništavale druge ljude na Zemlji, njihovu imovinu ... Zar je stvarno ljudska vrsta još toliko primitivna da dopušta militaristima da diktiraju smjer civilizacije, da traži svoj harač u vidu postotka vojnog budžeta ...? Možemo li zamisliti društva bez vojski? Možemo li ostvariti takva društva? Ili ćemo pustiti dvojici trojici najagresivnijih primata da maltretiraju nas stotinu - dvije sa svojim sumanutim doktrinama.

Avatar superhik74
superhik74
21:07 22.05.2025.

Srbija 11 mjesta mocnija od nas, pa ljudi je li to moguce rekao bi pokojni Mladen Delic.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije