Moji stari, bolesni roditelji žive kao vjeverice na stablu. Odsječeni. Jedini put kojim bi mogli do auta i bolnice susjedi Ćurić zabetonirali su “kineskim zidom” pred našom garažom. Do civilizacije mogu kozjom stazom kroz Park šumu Tuškanac i preko još sto stepenica – očajan nam se javio Ivan Ivin, vlasnik kuće u Ulici Ivana Gorana Kovačića 10. Njegova je majka 86-godišnji invalid, otac 93-godišnjak koji uskoro mora na medicinski zahvat.
– Možemo ga prenijeti samo kroz šumu nosilima – kaže Ivin, ne u pjesničkim slikama, nego opisujući realni scenarij. Do garaže se dotad stizalo automobilom, a od garaže do ulaza u kuću pješice.
Naoružani zaštitari
– Evo, danas su nam ulaz do garaže zapriječila njihova tri naoružana profesionalna zaštitara. Prije dva mjeseca raskopali su i kanal uz služni put i prekinuli “optiku” koja nam je omogućavala telefon, internet i TV. A znate što TV znači starim ljudima! Nisu dopustili HT-u popravak. Prijavili smo policiji i sudu, podnijeli kaznenu prijavu, ali do danas nemamo internetsku i telefonsku vezu sa svijetom – nastavlja Ivin.
Kuća je, kaže, sagrađena 1970-ih, legalna, s legalnom garažom do koje vodi služni put preko tuđeg zemljišta, a “služnost” je ugovorom regulirana od prvog dana. De iure, takva se služnost ne može poništiti, no de facto su je ukinuli novi vlasnici zemljišta, supružnici Ćurić.
– Otac je i građevinsku dozvolu dobio na temelju tog jasno definiranog puta. Ne bi gradio kuću da toga nije bilo, zabilježeno je i u katastru – objašnjava Ivin i prilaže izvatke iz katastra koji to potvrđuju.
Više od pola stoljeća bili su, kaže, u dobrim odnosima s bivšim vlasnicima, ali 2017. kuću kupuju novi vlasnici, sravnjuju je sa zemljom, a njima zaprečuju put prema garaži. Tada na Visokom upravnom sudu Ivin traži i dobiva privremenu mjeru prema kojoj ih ne smiju ometati.
– Tri mjeseca auto mi je bio zablokiran u garaži dok nisam dobio privremenu mjeru. Ćurići je uspijevaju poništiti, a zanimljivo je da nekoliko dana prije sudske odluke o poništenju počinju graditi zid kojim nam zagrađuju ulaz u garažu. To implicira da su unaprijed znali kakva će biti odluka suda – optužuje Ivin, koji je u međuvremenu od suda zatražio novu privremenu mjeru.
Nekoliko se sporova vezanih za ovu situaciju vodi od 2019. Prvo je Ivin tužio Ćuriće, a onda i oni njega. O svemu smo pitali i Iljka Ćurića, koji je poručio da vode parnice i da se Ivin obrati odvjetnicima i sudu te odbio komentirati optužbe.
– Te se stvari rješavaju na sudu, gdje drugo? Javio se medijima? To je njegov način, svatko ima pravo raditi kako misli da treba – zaključio je kratko telefonom.
Bila bi ovo još jedna klasična priča o međi da protagonisti nisu stanovnici rezidencijalne četvrti; Ivin ugledan, dugogodišnji fond menadžer i investitor s međunarodnim iskustvom, Ćurić vrlo moćan. Formalna je vlasnica parcele na kojoj je nekoć stajala Kuća Schwartz Ćurićeva supruga, odvjetnica Ana Ćurković Ćurić, kći Ante Ćurkovića, nekadašnjeg direktora Sektora za strategiju i investicije HEP-a i člana Nadzornog odbora Dalekovoda. Kuću Schwartz, garažu i dvorište veličine oko 900 četvornih metara Ćurići su kupili od obitelji akademika Bartola Zmajića 2017.
Vila je sagrađena još 1922. prema projektu slavnog arhitekta Huga Ehrlicha i njezino je rušenje izazvalo javne polemike, o čemu se pisalo u medijima. No sama kuća nije bila kulturno dobro, nego se u tu kategoriju svrstavala kao dio zaštićene zone.
Prijave protiv tvrtke
Ćurić, odnosno njegova tvrtka Eko Zadar Dva, odnedavno je vlasnik i stare zgrade Zavoda za javno zdravstvo u Zadru, jedne od najljepših zadarskih građevina koju prenamjenjuje u hotel. Neposredno ispred zgrade Grad Zadar trenutačno uređuje dio plaže na Kolovarama, za koju će se dodjeljivati i koncesija. Eko Zadar bavi se ekološkom proizvodnjom struje, no zbog sumnje da se do proizvodnje čiste energije nije baš došlo čistim putevima, svojedobno su protiv vlasnika podnesene prijave USKOK-u.
Prijave je podnijela njemačka tvrtka MCI 2013., osim protiv njega, i protiv Ćurićeva tasta Ante Ćurkovića, Ćurkovićeva sina Tomislava, supruge Jelene, kćeri Ane Ćurković Ćurić, i Vladimira Matjačića. Antu Ćurkovića sumnjičili su da je kao HEP-ov direktor sebi i tvrtkama koje su u njegovu ili vlasništvu njegove obitelji pribavio nepripadnu financijsku korist iskoristivši položaj i ovlasti te osigurao dobivanje prethodnih elektroenergetskih suglasnosti za vjetroelektrane na području Hrvatske u projektima vrijednima 201,2 milijuna eura. Nije poznato kakav je tu bio sudski pravorijek, a i ovaj oko međe protagonisti tek trebaju dočekati.