AFERA HAC - REMORKER

Josip Sapunar nakon pet dana završio svjedočenje i na kraju kazao: Da nije bilo optuženika, Hrvatska ne bi imala autoceste

Zagreb: Josip Sapunar svjedo?io u postupku protiv Božidara Kalmete i ostalih u aferi HAC-Remorker
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
16.05.2025.
u 11:00

Sapunarov iskaz bio je temelj osuđujućeg dijela presude na prvom suđenju, ali i razlog zašto je tu presudu ukinuo Vrhovni sud. Jer iz obrazloženja prvostupanjske presude na prvom suđenju, proizlazilo je da je sud Sapunarovom iskazu vjerovao u jednom dijelu, dok u drugom nije.

- Želim još zaključno samo navesti da samo smatram da bez ovih ljudi ovdje, mislim kako na optuženike tako i na druge ljude koji su ispitivani ili spominjani u ovom postupku, Republika Hrvatska ne bi danas imala izgrađene autoceste - riječi su kojima je Josip Sapunar završio svoje svjedočenje na zagrebačkom Županijskom sudu.

A to svjedočenje na ponovljenom suđenju Božidaru Kalmeti, bivšem HDZ-ovom ministru iz Vlada Ive Sanadera, trajalo je pet ročišta. Odnosno pet dana. Sapunar je bivši član Uprave HAC-a i u davnim počecima tog postupka i sam je bio optuženik, no onda se odlučio na priznanje krivnje i nagodbu s USKOK-om. Po toj nagodbi bio je osuđen na godinu dana zatvora, koji su mu zamijenjene radom za opće dobro. Osim toga prema presudi, oduzeto mu je 5,8 milijuna kuna. Tijekom njegovog svjedočenja na ponovljenom suđenju obranu optuženika je zanimalo je li mu taj novac i oduzet. 

- Mislim da polovina je. S moje strane postoji volja da se to vrati, no u tijeku s ovršni postupci zbog nekretnina koje su predmet oduzimanja imovinske koristi, a vlasnici su im neke druge osobe. Druge osobe koje sudjeluju u tim ovršnim postupcima su moj otac i supruga - iskazivao je Sapunar na jednom od ročišta.

Odgovarajući na pitanja optuženika, Sapunar je tako pojašnjavao kako je njegova obitelj imala pet nekretnina, kako mu je otac davao pozajmice između pola milijuna i milijun kuna, ali i kako je poreznim nadzorom utvrđeno da je njegov otac imao nerazmjer između prihoda i rashoda od 400.000 kuna.

Sapunarov iskaz bio je temelj osuđujućeg dijela presude na prvom suđenju, ali i razlog zašto je tu presudu ukinuo Vrhovni sud. Jer iz obrazloženja prvostupanjske presude na prvom suđenju, proizlazilo je da je sud Sapunarovom iskazu vjerovao u jednom dijelu, dok u drugom nije. Stoga je Vrhovni sud naložio da se na ponovljenom suđenju te nejasnoće oko Sapunarova iskaza razjasne. Koliko su te nejasnoće sada razjašnjenje, znat će se kada sud izanalizira njegovo svjedočenje na ovom suđenju, tijekom kojeg je manje više ostao kod ranijih tvrdnji. Obrana pak smatra da je njegov iskaz nevjerodostojan i pun, kako su rekli, nebuloznih tvrdnji, čiji je cilj da izbjegne oduzimanje imovinske koristi

Sljedeći svjedoci koji trebaju sjesti na klupu za svjedoke u lipnju su Jurica Prskalo i Marijo Lovrinčević. Njih su dvojica bili optuženi da su tijekom gradnje odmorišta kod Ploča HAC oštetili za oko 58 milijuna kuna, no oslobođeni s tih optužbi. Osim njih dopunski bi trebala biti ispitana i knjigovodstveno-financijska vještakinja, a očekuje se da bi u rujnu optuženici trebali iznijeti obrane.

 Osim Kalmete, za aferu HAC - Remorker, još su optuženi i Zdravko Livaković, Milivoj Mikulić, Stjepko Boban, Damir Kezele i Stanko Vukelić. Prema optužnici, USKOK Kalmetu i ostale tereti da međusobno podijelili više od 15 milijuna kuna i 850.000 eura. USKOK tvrdi da je taj novac izvučen iz tvrtki za održavanje i izgradnju cesta. Prema navodima USKOK-a, Kalmeta je u toj priči imao imovinsku korist od 2, 6 milijuna kuna i 133.333 eura dok je Ministarstvo pomorstva i veza kojem je bio na čelu oštetio za 612.000 kuna koliko je Ministarstvo platilo Fimi mediji za promotivni film Prometna renesansa Hrvatske, koji kasnije nije nigdje prikazan. Kada je u studenom 2023. počelo ponovljeno suđenje, svi optuženici su zanijekali krivnju.

Tijekom prvog suđenja, Kalmeta se teretio da je bio na čelu organizirane kriminalne skupine koja je iz HAC- i HC- izvlačila novac. No nepravomoćno su u rujnu 2019. i on i suoptuženici mu oslobođeni tih optužbi jer je sud smatrao da USKOK svoje tvrdnje nije dokazao. Utvrđeno je da je novac izvlačen iz HAC-a i HC-a no trag tog novca je stao kod Josipa Sapunara koji je priznao krivnju te je kao i Ivan Berket u tom postupku osuđen na temelju sporazuma o krivnji. Osim Kalmete, za udruživanje u kriminalnu grupu optužbi su bili nepravomoćno oslobođeni Zdravko Livaković, Milivoj Mikulić, Stjepko Boban, Damir Kezele, Miroslav Bunić, Sandro Vukelić, Jurica Prskalo i Marijo Lovrinčević.

Mikulić, Boban i Kezele nepravomoćno su osuđeni zbog izvlačenja novca iz Viadukta, a Mikulić i Boban i zbog toga što je Viadukt preko jednog trgovačkog društva Bobanu sagradio kuću koja mu je oduzeta. Mikulić je nepravomoćno osuđen na tri godine zatvora, Boban na dvije, a Kezele na jedinstvenu kaznu od tri i pol godine zatvora. Oduzeta im je i nepripadajuća imovinska korist od oko tri milijuna kuna. No Mikulić, Boban i Kezele su se žalili, a tu žalbu je 2022. usvojio Vrhovni sud. Ukinut je osuđujući dio u odnosu na njih, te oslobađajući u odnosu na Kalmetu.

Ključne riječi

Komentara 1

LI
Linomedo
12:39 16.05.2025.

Je, sigurno bez takvih ne bi imali autoceste. Jadnik

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije