Magdalena, klinika za kardiovaskularne bolesti iz Krapinskih Toplica, u okviru svoje suradnje na europskom projektu CARAMEL, pokrenula je opsežno istraživanje usmjereno na procjenu čimbenika kardiovaskularnog rizika kod žena u dobi od 40 do 60 godina, osobito tijekom prijelaza u menopauzu.
Projekt CARAMEL uključuje vodeće istraživačke i kliničke partnere iz Europe i Latinske Amerike, među kojima su Trinity College Dublin te vodeće bolnice i zdravstvene institucije u Španjolskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Litvi i Kolumbiji. U prvoj fazi projekta, koja traje do kraja lipnja, cilj je putem internetske ankete prikupiti odgovore više od 6.000 žena, priopćili su iz Magdalene. Kako pojašnjavaju, ova inicijativa ima za cilj unaprijediti razumijevanje spolno i rodno specifičnih kardiovaskularnih rizika te podržati razvoj prilagođenih strategija prevencije koristeći umjetnu inteligenciju (AI) i digitalna zdravstvena rješenja.
"Klinika Magdalena stoga poziva žene u dobi od 40 do 60 godina, koje su u menopauzi ili perimenopauzi, da sudjeluju ispunjavanjem anonimnog internetskog upitnika. Njihovi će odgovori pomoći u oblikovanju budućih programa prevencije kardiovaskularnih bolesti prilagođenih upravo ovoj skupini žena", pozvali su iz Magdalene.
Navode kako je poziv upućen i zdravstvenim djelatnicima, organizacijama posvećenima zdravlju žena i zajednice da podrže ovu inicijativu širenjem ankete putem svojih komunikacijskih kanala. Njihova uključenost iznimno je važna je za osiguravanje širokog odaziva, što će doprinijeti kvaliteti i primjenjivosti rezultata istraživanja.
Pojašnjavajući u čemu je važnost ovog istraživanja, kardiolozi iz Magdalene podsjećaju da su kardiovaskularne bolesti (KVB) vodeći uzrok smrti među ženama u Europi, a da se kardiovaskularni rizik kod žena u dobi od 40 do 60 godina često zanemaruje. "Menopauza predstavlja kritično razdoblje u kojem se zbog bioloških i hormonalnih promjena značajno povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Unatoč tome, postojeći modeli procjene rizika i prevencije često ne uzimaju u obzir spolno i rodno specifične čimbenike rizika, zbog čega se mnoge žene suočavaju s nedovoljnom dijagnosticiranošću ili su neprimjereno liječene", ukazuju liječnici.
Projekt CARAMEL nastoji riješiti ovaj problem razvojem inovativnih modela procjene rizika temeljenih na umjetnoj inteligenciji (AI) te alata za samostalno upravljanje zdravljem, prilagođenih potrebama žena u menopauzi. Prva faza ovog nastojanja uključuje prikupljanje podataka putem ankete, što predstavlja ključni korak prema preciznijim i personaliziranim strategijama prevencije. CARAMEL također promiče uključivost, osiguravajući da se zdravstvene potrebe žena s intelektualnim teškoćama ne zanemare.
Link na anketu: https://caramel.qualtrics.com/jfe/form/SV_0BWKWUDkTXR7nUi
Projekt CARAMEL (Cardiovascular Risk Assessment in MEnopausaL women via multimodal data analysis enabling personalized prevention strategies) je istraživački projekt financiran iz programa Horizon Europe Europske unije. Konzorcij okuplja vodeće istraživačke institucije i bolnice te mala i srednja poduzeća, s ukupno 25 partnera iz 11 zemalja.
Cilj projekta je razviti napredne modele procjene kardiovaskularnog rizika i digitalne alate koji će omogućiti ženama u dobi od 40 do 60 godina da aktivno upravljaju svojim kardiovaskularnim zdravljem. Projekt će trajati pet godina, tijekom kojih će razvijati nova digitalna rješenja i kliničke smjernice za poboljšanje prevencije i ranog otkrivanja kardiovaskularnih bolesti kod žena, s posebnim naglaskom na razdoblje menopauze.