Jedan od ulaza nalazi se u vinogradu zapadno od ceste između Sudovca i Možđenca. Ulaz izgleda kao kanalizacijski šaht. Betonsko okno u ravnini zemlje i metalne stepenice. Sličnih ulaza ima više, ulaza koji vode u podzemne tunele na Kalniku u Varaždinskoj županiji koji su sagrađeni između 50-ih i 80-ih godina radi obrane od vanjskog neprijatelja, konkretno - Rusa.
Prema pričanju lokalaca, bunkere je kopala i betonirala JNA kako bi se spriječio eventualni napad preko kalničkog predjela iz smjera Mađarske i prodor prema Zagrebu. Nepristupačan šumski predio i klanci otežavali su posao. U dubinama kalničkog gorja skrivene su dvorane do kojih vode tuneli. Danas izgledaju sablasno. Vojska je, koristeći i pomoć zatvorenika, iskopala i položaje za obranu topovima, a na najvišim dijelovima podignute su promatračnice, primjerice na vrhu Sola kod Gornje Rijeke na nešto više od 500 metara nadmorske visine.
Do tog se vrha može stići iz smjera Gornje Rijeke planinarskom stazom do slapa Šokot, pa iza slapa strmo stazom do Vojne ceste, čiji naziv potvrđuje da je tu boravila vojska. Planinari kažu da se i danas mogu vidjeti ostaci kablova koji vire iz zemlje, a koristili su se za komunikaciju između promatračnice i bunkera. Prostori imaju ventilaciju, a bila je osigurana i električna energija. Stariji mještani sjećaju se da je vojska tu boravila još 50-ih godina i organizirala vježbe gađanja. Podzemne prostorije s metalnim rešetkama na vratima napuštene su 80-ih godina.
Išarane su mjestimice grafitima. Inventara nema, tu i tamo vidi se koja drvena paleta i spremnik za vodu. Nema. začudo, ni smeća. Najveći bunker nalazi se na području Možđenca, zamišljen kao zapovjedni centar u slučaju invazije ili nuklearnog napada. Na Kalniku su se vodile borbe za vrijeme Drugog svjetskog rata, između partizana i ustaša. Lokalno stanovništvo znalo je za bunkere, no bilo im je najstrože zabranjeno o njima govoriti.
U Turističkoj zajednici Novi Marof razmišljaju o tome da bunkeri postanu dio turističke ponude i urede se za organizirane razglede. Jedan od projekata je utrka "Utvrde i bunkeri – pustolovna staza", koja će obuhvatiti i sve bunkere. Kako je 2011. pisao Večernji list, tijekom istraživanja napuštenih vojnih bunkera bivše JNA na području Kalnika, članovi Speleološke udruge Kraševski zviri iz Ivanca naišli su na neočekivano otkriće.
Iznad Možđenca kod Novog Marofa otkrili su tumule, grobne humke iz brončanog ili željeznog doba. – Kad smo istraživali mrežu podzemnih rovova povezanih s bunkerima na Kalniku, jedan nas je mještanin uputio uzbrdo. Tu smo naišli na tumule, a da je doista riječ o prastarim grobnim humcima potvrdila nam je naša članica, koja je po struci arheologinja. Riječ je o desetak grobova. Nažalost, većina njih je oskvrnuta. Ipak, nekoliko ih je još uvijek dobro očuvano, pa vjerujemo da će biti interesantni arheolozima. Dakako, mi ih nismo otvarali, taj ćemo posao prepustiti arheolozima – rekao je za Večernji list predsjednik Speleološke udruge Tomica Matišić i dodao da se tumuli nalaze u blizini stare rimske ceste između Možđenca i Sudovca.
– Budući da je na tom području JNA prostor dosta uništila zbog iskapanja rovova i artiljerijskih bunkera, vjerujemo da je time devastirano dosta arheoloških nalaza – rekao je Matišić. (Ivica Beti)