FOTO Hrvatskim prugama vozi novi moderni vlak, ide do 120 km/h, ima autonomiju 200 km: 'San snova'
Danas je na Glavnom kolodvoru u Zagrebu pušten u promet prvi baterijski vlak u Hrvatskoj. Njegova prva redovna vožnja odvija se na relaciji Zagreb – Vrbovec – Bjelovar, a polazak s kolodvora bio je u 10:54 sati.
Na prvoj vožnji sudjelovali su potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, predsjednik Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željko Ukić te predsjednik Uprave KONČARA – Elektroindustrije Gordan Kolak.
Baterijski vlak proizvela je tvrtka KONČAR – Električna vozila u sklopu projekta Primjena zelenih tehnologija u željezničkom putničkom prijevozu, koji se financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Vrijednost projekta iznosi 17,1 milijun eura, od čega se 13,3 milijuna financira europskim sredstvima.
Novi vlak ima autonomiju vožnje od oko 200 kilometara i namijenjen je za neelektrificirane pruge. Nakon današnje svečane vožnje na relaciji Virovitica – Bjelovar, do kraja godine počet će prometovati i u Splitu i okolici, kada bude dovršena punionica u kolodvoru Split Predgrađe.
Butković je naglasio kako se radi o velikom iskoraku domaće industrije i nastavku ulaganja u modernizaciju željeznica. Trenutno HŽ Putnički prijevoz raspolaže s 68 novih vlakova, a u tijeku je nabava dodatnih 21, uključujući baterijske i elektrobaterijske.
Predsjednik Uprave HŽPP-a Željko Ukić poručio je kako će novi zeleni vlakovi postupno zamijeniti stare dizelske garniture te da se već krajem godine očekuje dolazak novih dizel-motornih vlakova, dok će od 2026. na pruzi Zagreb – Split voziti i šest hibridnih komfornih vlakova.
Baterijski vlak opremljen je rampama i toaletima prilagođenima osobama s invaliditetom, prostorom za bicikle, videonadzorom, ekranima, sustavom audio i vizualnih najava te besplatnim WiFi-jem. Ima 113 sjedećih i 114 stajaćih mjesta, a baterije mu se pune u punionicama u najviše 30 minuta. Maksimalna brzina vlaka je 120 km/h.