Najmanje 24 djece u Njemačkoj hospitalizirano je zbog izbijanja zaraze, izvijestile su europske zdravstvene vlasti. Epidemija salmonele povezana je s maslacem od indijskih oraščića koji je prouzročio probleme kod male djece u Njemačkoj i Austriji, upozorili su zdravstveni dužnosnici. Bolesti su povezane s bakterijom Salmonella infantis, vrstom bakterije koja se obično povezuje s kontaminiranom piletinom. Od kraja svibnja, kada je Njemačka otkrila epidemiju, prijavljeno je 52 slučaja salmonele među djecom mlađom od 5 godina, uključujući 24 hospitalizacije. U Austriji je potvrđeno još 13 slučajeva, većinom među malom djecom, prema podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
Zdravstvene vlasti intervjuirale su oko dvadesetak roditelja, što im je omogućilo da identificiraju uzrok epidemije: gotovi maslac od indijskih oraščića koji je, prema ECDC-u, sada povučen iz prodaje. Prema obavijesti njemačkih vlasti za sigurnost hrane, povučeni proizvod je maslac od indijskih oraščića s okusom maline, koji se prodavao u supermarketima diljem zemlje.
"Konzumacija hrane kontaminirane salmonelom može dovesti do proljeva, glavobolje, bolova u trbuhu, opće slabosti, povraćanja i blage groznice. Novorođenčad, mala djeca, starije osobe ili oni s oslabljenim imunološkim sustavom posebno su ugroženi i mogu razviti ozbiljnije oblike bolesti", navodi se u obavijesti, piše Euronews.
Osim u Austriji i Njemačkoj, maslac od indijskih oraščića prodavao se u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Italiji, Slovačkoj i Sloveniji – no prema stanju od 4. lipnja, nijedna od tih zemalja nije prijavila slučajeve salmonele povezane s ovim proizvodom, prema ECDC-u. Međutim, to bi se moglo promijeniti, upozorila je agencija.
"S obzirom na dugi rok trajanja [proizvoda], postoji mogućnost da se proizvodi još uvijek nalaze u domovima potrošača", objavio je ECDC, što znači da bi dodatni slučajevi bolesti mogli biti prijavljeni u nadolazećim tjednima. ECDC prati situaciju i zatražio je od zemalja da podijele sve dostupne podatke o uzorcima salmonele povezanim s epidemijom za daljnju analizu.
Uopće nisam iznenađen kako se nešto otrovano, zaraženo, neispravno i sl. iz EU ili drugog dijela svijeta prodaje i u Hrvatskoj. Vijest bi bila da se ne prodaje. Nisam uopće zabrinut jer institucije rade svoj posao a Hrvatska se ponosno plavi kako bi to AP rekao.