Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 12
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ZBOG NARKOTIKA

Crnogorski novinar Jovo Martinović dobio godinu zatvora: Uhićen na novinarskom zadatku

Jovo Martinović
YouTube
08.10.2020.
u 13:52

Reagirajući na presudu crnogorskog suda, međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF) na svom twitter nalogu objavila je da su ovo “crni dan za slobodu medija u Europi”.

Viši sud u Podgorici osudio je u četvrtak crnogorskog istraživačkog novinara Jovu Martinovića, koji tvrdi da je uhićen na novinarskom zadatku, na godinu zatvora zbog posredovanja u krijumčarenju narkotika, dok je oslobođen optužbe za stvaranje kriminalne organizacije.

Martinović, koji je od uhićenja 2015. godine tvrdio da je bio na novinarskom zadatku, ranijom presudom istog suda iz siječnja 2019. godine bio je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od godinu i pol, koju je ukinuo Prizivnii sud zbog nedostaka dokaza i slučaj vratio na ponovno suđenje.

Marinović je nakon uhićenja u pritvoru proveo 15 mjeseci, pa se smatra da je kaznu izdržao.

Nakon današnjeg izricanja presude, Martinović je kazao da je ovakva odluka za njega očekivana, jer je sud tijekom čitavog postupka odbijao da uzme u obzir sve dokaze koji su njemu išli u prilog, pa i najbitnije da je tog dana bio na novinarskom zadatku što su potvrdili saslušani svjedoci, ali i svjedok suradnik u ovom predmetu.

„Ovo je truli kompromis. Oslobodili su me za članstvo u kriminalnoj organizaciji, ali su me osudili za posredovanje u narkoticima. Dali su mi godinu dana zatvora. To je klasični kompromis da sebi sačuvaju obraz“, kazao je Martinović.

Reagirajući na presudu crnogorskog suda, međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF) na svom twitter nalogu objavila je da su ovo “crni dan za slobodu medija u Europi”.

 

"Istraživački novinar Jovo Martinović proglašen je krivim za posredovanje u švercu droge u Višem sudu Crne Gore. Ponovno. Usprkos nedostatku dokaza koje je ustanovio Prizivni sud 2019. Kazna: godina u zatvoru", poručili su iz RSF na Twitteru.

Društvo profesionalnih novinara Crne Gore također je prosvjedovalo zbog presude podsjećajući na obavezu države da ne vrši pritisak na novinare, kao i da štiti slobodu izražavanja, na što je Crna Gora u upozorena u izvještaju Europske komisije o napretku zemalja kandidata za članstvo u EU-u.

“Očekujemo da više sudske instance preispitaju validnost presude s obzirom na činjenicu da postoji manjak dokaza za osudu novinara”, priopćilo je crnogorsko Društvo profesionalnih novinara.

Sve je počelo u listopadu 2015. godine kada je zajedničkom akcijom crnogorske i hrvatske policije uhapšeno 17 osoba, među kojima je bio i Jovo Martinović, pod sumnjom da su bili trgovci drogom i članovi kriminalne organizacije, na čijem je čelu bio crnogorski državljanin Duško Martinović, bivši član međunarodne grupe kradljivaca nakita, poznate kao Pink Panter.

Crnogorsko Specijalno tužilteljstvo za borbu protiv organiziranog kriminala podiglo je optužnicu protiv njih dvojice, kao i protiv još šest navodnih članova grupe, poslije čega je novinar Martinović 15 mjeseci proveo u pritvoru u najpoznatijem crnogorskom zatvoru - Spuž.

Tokom njegovog boravka iza rešetaka, reagirale su brojne domaće i svjetske organizacije za slobodu izražavanja i zaštitu novinara, sa zahtjevom da se Martinović pusti na slobodu i da mu se omogući pravedno suđenje.

Iz pritvora je izašao nakon što je zahtjev za to stigao i od Međunarodne i Europske federacije novinara (IFJ i EFJ). Te dvije novinarske udruge pozvale su crnogorske vlasti da razmotre Martinovićev novinarski rad kao moguće objašnjenje za njegove navodne kontakte sa krijumčarima droge, s obzirom na to da je mnogo uglednih novinara širom svijeta dalo iskaz u njegovu korist.

Jovo Martinović dobitnik je nagrade Piter Mekler za hrabro i etičko novinarstvo za 2018. godinu. Radio je za najuglednije svjetske medije, kao što su The Economist, Newsday, Global Post, The Financial Times, Die Süddeutsche Zeitung i VICE medijska grupa i, prema medijskim napisima, bavio se temama koje su se odnosile na ratne zločine, trgovinu oružjem i ljudskim organima te zloupotrebu moći na Balkanu. 

U vrijeme hapšenja, Martinović je radio za francusku produkcijsku kuću CAPA Presse, koja ga je angažirala za terenske provjere i pronalaženje izvora za dokumentarac pod nazivom "Put kalašnjikova".

Ključne riječi

Komentara 1

MX
Mister X
20:36 08.10.2020.

dobio godinu zatvora: Uhićen na novinarskom zadatku Nemasm uvid u dokaze pa nemogu kao ostali zaostali da tvrdim ovo ili ono . Kako znamo da ima lopina iako su u visokoj poliktioci a zašto nebi jedan novinar , volio droguu ? Na krju nemogućče je kometiratai ovo sve skupa .. Ovo da nema dokaza a da je osuđen to je u večini slučajeva . Tako je kad je kaže da sam krao krao krao i sve Ivi dao opala on je osuđen .To je za nekvi sud i dokaz ; Jer vjeruju svejdoku bez dokaza . Ne samo sud nego svi ostali zaostali i pametni .....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije