Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 129
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Veliki projekt brzog interneta
Povratak na članak

Hoće li i kada Hrvatska dobiti superbrzi fiksni internet u svim dijelovima Lijepe Naše?

Do kraja godine planirano je pokretanje aktivnosti javne nabave potrebnih radova i usluga, dok se početkom 2021. očekuje početak radova, odnosno “prva lopata” državne optičke infrastrukturie za brzi internet. Još država treba naći svojih 15 posto novca iz nacionalne komponente

Komentari 5

NE
nečešrazbojniče
10:10 10.06.2020.

Tako je. Optika. Jedino pravo, sigurno, brzo i neštetno rješenje za sve.

VL
DU
Deleted user
14:34 24.06.2020.

SDP/HDZ koalicija sve je zasr.la prodajom HT-a DT-u. Potpuno nejasno je što je točno prodano, čija je infrastruktura (mislim na same kanale), tu ima raznih sporova od grada do grada. Jedino ispravno bilo je izdvojiti infrastrukturu od samog HT-a i imati ga kao državnu firmu koja onda pristup iznajmljuje HT-u, Optimi, Iskonu i svim zainteresiranima. Ovako svatko kopa i ubacuje svoju optiku i radi se dodatan nered. Ništa u ovoj državi nije napravljeno kako treba.

VL
OK
okvarbudovič
16:39 14.07.2020.

fuckaj interner,nis koristi,to treba ugasiti

VL
MK
MKinkognito60
22:36 26.06.2020.

Nisu ni kanali problem kako pise @hegedus nego su krivi interesi. Svaka ama bas svaka stranka ima svoje interese odnosno nađu se sponzori strankama pa stranke ili guraju ili blokiraju riješenja, konstruiraju optužbe koje dorh ili tužilaštvo moraju gonit po službenoj dužnosti. Hrvatska je prepletena otikom. Elektroprivreda, željeznica, telekom i još poneko poduzeće bi se našlo u vlasti države. Svi imaju predimenzionirane kapacitete za svoje potrebe, a za najam pretjeruju sa cijenom jer hoće monopol. Ako država želi objediniti kapacitete, opet nalete na interese. Pa i kad bi uspjeli infrastrukturu stavit pod jednu upravu onda opet dolaze same zgrade jer za razvlačenje optičke mreže u zgradi treba suglasnost stanara. Većina zgrada ima stanare različitih generacija, stariji ne žele kanale nad žukom ali ni nedaju kopanje u žbuku. Ponuđači će o svom trošku provući mrežu po zgradi a onda je to opet njihova mreža. Drugi ponuđač opet mora dobit suglasnost i tako u nedogled. Treba mijenjati zakone o suglasnosti i infrastrukturne izrade izuzeti iz suglasnosti osim možda upravnikove jer ne smije bit anarhije kod postavljanja mreža. Mreža bi morala bit uvjet za promet nekretninama. Sve optičke mreže u vlast agencije za telekomunikaciju jer je većina izgrađena doprinosima. Agencija bi morala samo povećavat kapacitet ako bi to trebalo. Promjenit apsurdne zakone koji ne dozvoljavaju križanje telekomunikacijskih vodova sa električnim vodovima ako su telekomunikacijski vodovi optika.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.