Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 184
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
TOP LISTA APLIKACIJA

Chat je in! Besplatni servisi i aplikacije za razgovor, videopozive....

Hangouts
Foto: Google
1/2
27.02.2014.
u 12:00

Donosimo vam neke od najpopularnijih aplikacija za chat

Sve je počelo jednim SMS-om poslanim 3. prosinca 1992. Tog trenutka način komunikacije jednostavno se promijenio iz temelja. Iako je već prošlo 23 godine od uvođenja SMS-a, on je i dalje aktivan i jedan od najpopularnijih tekstualnih načina komunikacija između korisnika. Ali u posljednjih nekoliko godina sve više gubi bitku s nadolazećim rješenjima za brzu tekstualnu komunikaciju. Nakon SMS-a prvi pravi računalni programi za tekstualnu komunikaciju ili, kraće, chat svima su poznati Windows Messenger i ICQ chat.

Nakon njih se i pojavilo rješenje internetskog diva Googlea, naziva Google Talk. Iako su ICQ i Messenger pokrenuli novu eru u komunikaciji, ipak je nešto nedostajalo. To je mobilnost ideja koja je raširenom upotrebom pametnih telefona zaživjela, a s njome se dogodio i pravi procvat rješenja za tekstualnu komunikaciju među korisnicima.

1. Hangouts ili nekoć najpopularnija Gtalk usluga

Google je donio je mobilnost u chat i svakodnevne razgovore. Dostupan sa svakog računala i u svakom trenutku, Gtlak je ispočetka vladao chatom, do pojave novih servisa, usluga, i, naravno, pametnih mobitela. Google je nedavno redizajnirao i brendirao aplikaciju novim imenom Hangouts uz nekoliko noviteta.

Prvi je zasigurno vrlo uska integracija s njihovom društvenom mrežom Google+, puno bolje i brže radi i sama aplikacija, a posljednji su videopozivi koji rade vrlo dobro i na 3G mreži. Velika prednost Hangoutsa je vrlo jednostavno kreiranje grupnih chatova.Ova je aplikacija zaslužila i svoje mjesto u videogrupi. Najjednostavniji način da napravite videopoziv, bilo prema jednoj osobi ili grupni videopoziv, jest sigurno Hangout aplikacija. Vrlo dobro radi na mobilnim mrežama kao i na Wi-Fi mreži, a jednostavnošću svakim danom osvaja sve više korisnika.

2. WhatsApp vole mladi, a Facebook takve želi zadržati

Nevjerojatnih 19 milijardi dolara utrošio je Mark Zuckerberg, šef Facebooka, na svoju najnoviju akviziciju – aplikaciju Whatsapp.

Je li doista toliko vrijedna i što će uopće donijeti Facebooku? Prema dosadašnjim izjavama obiju strana, Whatsapp bi trebao ostati samostalan i neovisan, točnije funkcionirati kao i do sada.

WhatsApp je, naime, jedna od najpopularnijih aplikacija koji služi kao zamjena za SMS. Inicijalno je bila posve besplatna, a trenutačno uvodi mobilno plaćanje u simboličnim iznosima – nakon prve godine morate platiti iznos od jednog dolara za nastavak korištenja. Iako se počela naplaćivati, sama aplikacija je i dalje vrlo dobar izbor za prelazak za korisnike koji šalju puno SMS-ova. Putem Whatsappa mogu se slati i fotografije, što znači da su i MMS-ovi već potisnuti u zapećak. Sve što su operatori nudili kao svoju uslugu i naplaćivali uz WhatsApp besplatno je ili uz simboličnu naknadu. Ono što, naravno, morate imati jest tarifu u kojoj je uključen podatkovni promet ili morate biti na prikopčani na neku wi-fi mrežu. Dakle, potreban vam je internet. WhatsApp podržava gotovo sve poznatije mobilne platforme pa nećete imati problema s prelaskom – iPhone, Android, BlackBerry, Windows Phone, Symbian.

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)

Foto: Reuters/PIXSELL

Koliko je WhatsApp zapravo popularan govori podatak da ima 450 milijuna mjesečnih korisnika, te da svakodnevno upiše još milijun ljudi koji se počinju koristiti ovom aplikacijom. Stoga ne čudio da je prvi čovjek Facebooka kazao kako uskoro očekuje i milijarditog korisnika.Whatsapp je popularan ponajviše među mladima, čak je i u nedavnim istraživanjima WhatsApp istaknut kao aplikacija kojom se sve više služe, dok Facebooku pada popularnost.

3. Fejs ima i svoju posebnu aplikaciju

Facebook, najpopularnija svjetska društvena mreža, koja vlada internetskim prostorom već deset godina ima i svoju aplikaciju za chatanje.

Naime, kako je Facebook postao globalno raširen i sinonim za povezivanje s prijateljima, tako su i Facebook poruke prerasle samo obične privatne poruke.

To je brzo prepoznao i Facebook, koji je napravio i zasebnu aplikaciju samo za slanje poruke naziva Facebook Messenger. Pa ako i niste ljubitelj Facebooka kao društvene mreže, i dalje možete ga koristiti samo kao platformu za poruke. Dakle, na društvenoj mreži možete tek biti kao gledatelj, a s aplikacijom možete i komunicirati.

4. Popularne chat aplikacije

Uz Whatsapp, popularna je i Viber, aplikacija koju je nedavno kupila japanska tvrtka Rakutan. Kako talk pak tek grabi svoje korisnike.

Viber

Osim što je poznata kao aplikacija za slanje kratkih poruka kao što je SMS, jedna je od popularnijih za besplatne pozive. Naravno, vaš sugovornik s druge strane linije isto mora imati instaliran Viber da bi poziv bio besplatan.

Kakao talk

Jedan od novijih igrača na području komunikacija. Uz klasičan chat, nudi i opcije slanja SMS-a i uspostavljanja poziva, što ga čini gotovo najkompletnijim rješenjem za chat.

5. Videopozivi sve popularniji za komunikaciju

Videopozivi sve više uzimaju maha pa evo najpoznatijih servisa:

Skype

Naravno, kod videopoziva prva je asocijacija zasigurno Skype. Aplikacija koja postoji, reklo bi se, od početka početaka, zasigurno je jedna od boljih aplikacija za videopozive, a usto ima i mogućnost poziva na mobilne i fiksne linije. Ali unatoč najduljoj tradiciji u videopozivima, u posljednje dvije-tri godine pojavili su se novi igrači.

Facetime/ChatON

Aplikacije koje nisu toliko poznate, ali ako posjedujete uređaje koji ih imaju, nisu loši za komunikaciju iako ste ograničeni time što osoba s kojom želite komunicirati mora posjedovati isti uređaj. Od poznatijih aplikacija tu su Appleova uzdanica Facetime za videopozive te ChatON za Samsung uređaje. Prije je zasigurno bio najpoznatiji BlackBerry Messenger, koji sada ima svoju aplikaciju i u ostalim online trgovinama poput Googleove i Appleove.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije