FOTO Uništene staze prekrivene smećem, drač i zarasla skakaonica: A u ovo mjesto je 1984. cijeli svijet zadivljeno gledao
U srijedu, 8. veljače 1984., u Sarajevu je, pred 60.000 gledatelja na stadionu Koševa i pred milijunima diljem svijeta ispred televizora, počela ceremonija otvaranja XIV. zimskih olimpijskih igara. U Sarajevo su u tom trenutku bile uprte oči cijelog svijeta.
Ove Zimske olimpijske igre nisu bile važne samo za Sarajevo nego i za cijelu tadašnju Jugoslaviju. Bilo je to četiri godine nakon Tita i tri godine nakon prvih velikih studentskih demonstracija na Kosovu, kojima se tražila "Kosovo - Republika". Titovi nasljednici željeli su pokazati s jedne strane jedinstvo zemlje, a s druge vlastitu sposobnost da "nastave Titovim putem".
No, Olimpijada u Sarajevu je imala i važnu međunarodnu dimenziju. Četiri godine ranije SAD i većina zapadnih zemalja bojkotirali su Ljetne olimpijske igre u Moskvi zbog sovjetske invazije na Afganistan, nakon čega su Sovjetski Savez i zemlje istočnog bloka najavile da neće sudjelovati na ljetnoj Olimpijadi 1984. u Los Angelesu.
U to vrijeme je nesvrstana Jugoslavija bila jedino mjesto susreta Zapada i Istoka u sportskim nadmetanjima. I tako je Sarajevo dvanaest dana bilo, sasvim u skladu s olimpijskim načelom, mjesto sportskog nadmetanja, međunarodnih susreta i veselja.
Ali osam godina kasnije tome više nije bilo ni traga. U tadašnjoj Jugoslaviji se vodio brutalan rat, nacionalisti su na različitim stranama razarali i komadali zemlju, a vojska bosanskih Srba opkolila je Sarajevo. S planina, gdje su za Zimske igre izgrađeni brojni sportski objekti i hoteli, granatirali su grad u dolini.
Na Trebeviću su uništili stazu za bob i sanjkanje, koja je bila najskuplji sportski objekt. I velika sportska dvorana Zetra u gradu, koja je izgrađena posebno za natjecanja u hokeju i umjetničkom klizanju pogođena je i izgorjela.
No, s vremenom su se ljudi ponovo sjetili da u okolici Sarajeva postoje izvrsni uvjeti za zimske sportove, popravljena je žičara za Trebević, otvorene su skijaške staze i neke žičare, izgrađeni su novi hoteli, a tu je čak i jedno sanjkalište. Uz međunarodnu financijsku pomoć obnovljena je i dvorana Zetra.
Predstavnici Olimpijskog komiteta BiH i drugi ugledni sportski radnici Bosne i Hercegovine ukazali su na to da u ovoj godini očekuju da se obnovi bob-staza i ostala infrastruktura te da se pruži razvojna šansa grada da drugim putem pokaže svijetu da se može ponovno organizirati takav događaj.