Australka McKeon osvojila 7 medalja u Tokiju i oborila rekord!

Swimming - Women's 50m Freestyle - Final
1/5
01.08.2021.
u 09:55

Plivačka natjecanja završila je štafetnim utrkama 4x100m mješovito. McKeon je uskočila u australsku žensku štafetu koja je s olimpijskim rekordom (3:51.60 minuta) osvojila zlatnu medalju zahvaljujući sjajnom finišu Cate Campbell.

Australka Emma McKeon osvojila je oba sprinterska zlata i trijumfom na 50m slobodno te u ženskoj štafeti 4x100m mješovito posljednjeg dana natjecanja u Vodenom centru u Tokiju postala prvom plivačicom u povijesti koja je na jednim Igrama osvojila sedam medalja, od čega su dva pojedinačna i tri štafetna zlata te po jedna pojedinačna i jedna štafetna bronca.

Amerikanac Caeleb Dressel je postao najuspješnijim plivačem u Tokiju s tri pojedinačna zlata (50m i 100m slobodno, 100m leptir) i dva u štafetama (4x100m mješovito, 4x100m slobodno), a pritom je postavio dva svjetska i dva olimpijska rekorda.

Dressel je posljednji dan plivačkih natjecanja otvorio trijumfom na 50m slobodno s najboljim rezultatom u povijesti na olimpijskim igrama (21.07 sekundi) u ovoj disciplini i s ogromnom prednošću u odnosu na drugoplasiranog Francuza Florenta Manadoua (21.55). Broncu je osvojio Brazilac Bruno Fratus (21.57).

Potom je Emma McKeon ostvarila sprinterski 'double' pobjedom na 50m slobodno i ona, poput Dressela, s novim olimpijskim rekordom (23.81 sekundi). Šveđanka Sarah Sjoestroem (24.07) osvojila je srebrno odličje, a broncom se okitila Dankinja Pernille Blume (24.21).

Ono što su McKeon i Dressel napravili u sprinterskim disciplinama, na dugim dionicama je u Tokiju učinio 21-godišnji Amerikanac Robert Finke koji je nakon zlata na 800m osvojio i naslov olimpijskog pobjednika na 1500m s vremenom 14:39.65 minuta. Europski prvak Ukrajinac Mihailo Romančuk (14:40.66) osvojio je srebrnu medalju, a Nijemac Florian Wellbrock (14:40.91) završio je s broncom. Bez medalje je ostao branitelj naslova iz Rio de Janeira Talijan Gregorio Paltrinieri koji je nakon srebra na 800m na 1500m završio četvrti.

Plivačka natjecanja završila je štafetnim utrkama 4x100m mješovito. McKeon je uskočila u australsku žensku štafetu koja je s olimpijskim rekordom (3:51.60 minuta) osvojila zlatnu medalju zahvaljujući sjajnom finišu Cate Campbell. Ona je u zadnjoj izmjeni slobodnim načinom prestigla Amerikanku Abbey Weitzeil i 13 stotinki prije nje došla do cilja. Broncu su osvojile Kanađanke (3:52.60).

Za kraj je američka muška štafeta postavila novi svjetski rekord (3:26.78 minuta), ponovno uz veliki doprinos Caeleba Dressela koji je plivao treću dionicu (leptir) i Amerikance s trećeg mjesta nakon prsnog stila doveo na čelo utrke sa 60 stotinki prednosti pred drugoplasiranim Britancima, a Zach Apple je tu prednost uspio još i povećati.

Amerikanci su postali prva štafeta koja je u ovoj disciplini spustila rezultat ispod 3:27 minuta. Drugoplasirana štafeta Velike Britanije postavila je novi europski rekord (3:27.51), a u borbi za broncu su Talijani (3:29.17) za pet stotinki nadmašili rusku štafetu (3:29.22).