"Stanje nacije" politička je satira u kojoj Zoran Šprajc i njegova ekipa do zadnjeg najzanimljivijeg detalja analiziraju kako politika, ekonomija i ostale "radosti" utječu na život u našoj zemlji. Poznata po jedinstvenom humoru i oštrim komentarima, ova politička satira brzo je postala jedna od najgledanijih u Hrvatskoj. Voditelj i urednik Zoran Šprajc, koji je upravo tom emisijom zaokružio svoju bogatu karijeru, osvježava domaći medijski prostor britkim i prepoznatljivim stilom i gledateljima nije dosadio svojim pristupom temama koje su od velike važnosti za javnost. Zbog svega navedenog RTL-ovac Šprajc i njegova emisija "Stanje nacije" ove godine su među nominiranima za Večernjakovu ružu u kategoriji TV emisije godine, a tim povodom razgovarali smo s urednikom i voditeljem Zoranom Šprajcom koji nam je otkrio koji su mu događaji bili najinspirativniji u prošloj godini, kako nastaje jedna emisija "Stanja nacije" i koja je emisija bila najizazovnija.
"Stanje nacije" ove godine je u utrci za Večernjakovu ružu u kategoriji TV emisije godine, nadate li se još jednoj Ruži na svojoj polici, imate već sad zavidnu kolekciju?
Naravno da se nadam; bez obzira na to koliko već imam Večernjakovih ruža, svaka ruža više buket čini ljepšim, pa tako i ovaj Večernjakov buket. Osim toga, nagrade ne postoje samo zato da bi lijepo izgledale poslagane na nekoj polici nego su priznanje da gledatelji cijene ono što radimo, a oni su najvažniji sudac u svakoj medijskoj utakmici.
Zahvaljujući našim političarima, njihovim prijateljima i obiteljima, 2024. je bila inspirativna godina za "Stanje nacije". Koja osoba i događaj su najviše inspirirali vas i vašu redakciju prošle godine?
Prošla godina bila je stvarno zanimljiva, posebno zbog sukoba između predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Njihovi javni okršaji, koji su često uključivali uvrede i omalovažavanje, bili su pravi izvor inspiracije za našu satiru. To je dodatno naglasilo apsurdnost političke situacije u kojoj se dva visoka dužnosnika umjesto konstruktivnog dijaloga upuštaju u međusobne napade. Ovaj sukob nije samo zabavljao javnost nego je i otvorio prostor za kritičko razmatranje njihovih uloga i odgovornosti. Smatrali smo da je važno istaknuti kako su takvi sukobi ne samo zabavni nego i štetni za društvo i političku kulturu u cjelini.
Kako nastaje ova politička satira, što se sve događa iza kamera da biste gledateljima svakog petka navečer omogućili zanimljiv i humorističan pregled tjedna?
Iza svakog izdanja "Stanje nacije" stoji marljiv rad cijelog tima. Redakcija prikuplja vijesti, analizira situaciju i traži kritične točke koje možemo obraditi na humorističan način. Svaki tjedan uz kavu ili uz G-drive nabacujemo ideje, stvaramo fore, ali tražimo i dodatne informacije koje će na aktualne događaje baciti neko drugačije ili novo svjetlo te ih staviti u kontekst naše političke kulture i narodnih običaja. Ukratko, nastojimo biti i relevantni i zabavni. Nekada je malo više jednoga, a nekada malo više drugoga, recept mijenjamo od prilike do prilike, ali važno da je gledateljima uvijek ukusno, a političarima neukusno.
Je li lakše raditi "Stanje nacije" nego "RTL Direkt, koje su prednosti rada u "Stanju nacije", a koje u "Direktu"?
Svaka emisija ima svoje izazove. U "Stanju nacije" imamo slobodu kreativnog izražavanja i mogućnost da se pozabavimo temama iz drukčijeg kuta, s više humora i satire. S druge strane, "RTL Direkt" donosi informativniji pristup, gdje je fokus na aktualnim vijestima. Obje emisije gledateljima pružaju jedinstvene prilike i iskustva, a urednicima i voditeljima jednaki stres.
Kako naši političari reagiraju na vašu satiru, ima li onih koji ne vole kad ih prozivate i ismijavate i onih koji dobro reagiraju na šale na svoj račun?
Reakcije su vrlo različite. Neki političari prepoznaju humor i mogu ga prihvatiti, dok su drugi manje obdareni smislom za humor, a više taštinom. Za mene je satira dobar način da se pod reflektore stave svi apsurdi naše svakodnevice da se njome potakne kritičko razmišljanje i, naravno, da se u ovom čemeru ljude malo i nasmije. Političari bi zapravo trebali biti sretni što nas imaju.
Koji politički skandal i osoba su, po vama, obilježili prošlu godinu?
Kad je Ivana Kekin radila bučnicu sa Senfom. Mislim da je za svaku domaćicu to bio najgrozomorniji događaj godine.
U budućnosti, imate li želju proširiti format emisije, možda i na digitalne platforme ili u neki novi medijski format?
Stalno razmišljam o novim formatima, ali kako se kaže – ne treba mijenjati konja koji dobiva utrku. Tako da ćemo ovog konja još neko vrijeme jahati, barem dok ili on ili ja ne postanemo staro TV kljuse.
Koja je bila najkompliciranija ili najizazovnija situacija u kojoj ste se našli tijekom pripreme neke od emisija "Stanja nacije"?
Kad se Zoran Milanović u petak ujutro probudio i odlučio da će biti kandidat za premijera na parlamentarnim izborima. Taman smo završili sve pripreme za emisiju i onda smo u sat vremena morali sve pretumbati. S druge strane, bilo je dobro ponovno osjetiti malo adrenalina iz nekadašnjeg života u Informativnom programu.
Koji je, po vašem mišljenju, najveći izazov za novinare i medije u Hrvatskoj danas?
U samim novinarima probuditi želju i strast za novinarstvom. Kao da smo svi skupa izgubili ideju novinarstva kao potragu za istinom i kontekstom.
U čijem društvu nam dolazite na dodjelu Večernjakove ruže 11. travnja u HNK?
S kolegama iz redakcije. Oni su moj tim i zajedno dijelimo i uspjehe i izazove koje ovaj posao donosi. Kako god prošli na samoj dodjeli nagrada, svakako ćemo proslaviti što smo uopće bili pozvani.
Kaže nam Jovanović koji pun taštine njeguje svoj brutalni balkanski "humor" ili kako se konstantno uličarsko i mrzilaĉko vijeđanje jednog djela Hrvata koji nisu "jugo" inače može zvati.