Brian Molko, frontmen britanskog benda Placebo, suočava se s optužbama za klevetu u Italiji nakon što je navodno nazvao premijerku Giorgiu Meloni "fašistom", "nacistom" i drugim pogrdnim imenima tijekom koncerta 2023. godine. Ovaj slučaj ponovno je pokrenuo raspravu o slobodi govora u Italiji i zakonima o kleveti koji se smatraju prestrogima.
Incident se dogodio na festivalu Sonic Park u Stupinigiju, blizu Torina, pred oko 5.000 posjetitelja. Prema izvješćima, Molko je, između ostalog, Meloni nazvao "komadom g****a, fašistom, rasistom". Torinsko tužiteljstvo je, nakon pritužbe policije prisutne na koncertu, pokrenulo istragu protiv Molka zbog klevete i omalovažavanja državnih institucija. Talijansko ministarstvo pravosuđa odobrilo je zahtjev tužiteljstva za podizanje optužnice.
GALERIJA: Neda Ukraden zapjevala s unukom: 'Dule najviše voli Luku Modrića i jednoga dana će biti velika nogometna zvijezda'.
Prema talijanskom zakonu, kleveta može rezultirati zatvorskom kaznom do tri godine. Međutim, glasnogovornik ministra pravosuđa Carla Nordija izjavio je da je zatvorska kazna malo vjerojatna u ovom slučaju. Vjerojatnija je novčana kazna, koja bi mogla iznositi do 5.000 €. Iako je novčana kazna relativno blaga, slučaj je izazvao kritike na račun Meloni i njene vlade, uz optužbe da sustavno ograničavaju slobodu izražavanja.
Ovo nije prvi put da se Giorgia Meloni našla u središtu kontroverzi vezanih uz klevetu. Prošle godine, uspješno je tužila istraživačkog novinara Roberta Saviana, autora knjige "Gomora", zbog toga što ju je uvrijedio u televizijskom intervjuu, komentirajući njene stavove o migraciji. Saviano je kažnjen s 1.000 €. Ovaj slučaj je izazvao reakciju britanskog autora Salmana Rushdieja koji je poručio Meloni da "odraste".
Meloni je također povukla tužbu protiv povjesničara Luciana Canfore, koji ju je navodno nazvao "neonacistom u duši". U drugom slučaju, novinarka Giulia Cortese kažnjena je zbog objava na društvenim mrežama koje su ocijenjene kao "body shaming" premijerke.
Prema izvješću odbora za građanske slobode Europskog parlamenta, Italija je tijekom prve godine mandata Giorgie Meloni zabilježila najveći broj tužbi protiv javnog sudjelovanja.
Organizacije za zaštitu slobode medija, poput talijanske organizacije Ossigeno per l’informazione, upozoravaju na veliki broj tužbi za klevetu protiv novinara, od kojih se većina odbacuje kao neutemeljena. Sve ovo ukazuje na zabrinjavajuće stanje slobode govora i izražavanja u Italiji, te poziva na reformu zakona o kleveti kako bi bili usklađeni s međunarodnim standardima. Kritičari tvrde da se trenutni zakoni koriste za ušutkavanje kritičkih glasova i ograničavanje javne debate. Placebo se još nije službeno oglasio o optužbama.
VIDEO: Sjećate li se nekad najskandaloznijeg Hrvata? Bio je u zatvoru pa se pokajao
Ja sam desničar. Ovaj pjevač je ljevičar. Meloni je desničarka. Međutim, ovdje ne mogu stati na njenu stranu nego moram stati na stranu pjevača ljevičara zbog načelnih razloga. Uvijek ću poduprijeti slobodu govora i uvijek ću biti protiv verbalnog delikta. A ta načela moraju vrijediti za sve, bez obzira kojem ideološkom taboru pripadali. Njegovo je pravo vrijeđati a njeno je pravo biti uvrijeđena, i to je sve. To nema što tražiti na sudu. Nečije pravo može biti ograničeno samo pravom drugoga, nikako ne i osjećajem drugoga jer to je najkraći put ravno u totalitarizam.