Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 120
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Plenkovićevi darovi

Plaća u javnom sektoru raste do 500, a u privatnom ni 50 kuna

Andrej Plenković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
17.10.2019.
u 06:36

Ista povišica neće donijeti zadovoljstvo onom dijelu javnog sektora koji nam je iznimno potreban. Liječnici i birokrati dobit će istu povišicu, a potrošit će se ogroman novac

Predsjednik Vlade Andrej Plenković odlučio je svima u javnom sektoru povećati plaću 6,12 posto. Povišicu će tako osigurati administratorima po ministarstvima, tajnicama i pravnicima u bolnicama, računovođama u školama i to za jednaki iznos kao i učiteljima, doktorima ili pak socijalnim radnicima. To će državnom proračunu stvoriti novih 1,8 milijardu kuna troška svake godine od 2021. godine, dok će iduće godine u kojoj će se postupno realizirati povišica, stvoriti oko 1,1 milijarde kuna troška. Kako novi troškovi i gubitak prihoda ne idu zajedno odustalo se od smanjenja opće stope PDV-a na 24 posto, što i nije loša vijest jer bi država izgubila dio prihoda bez efekta na pojeftinjenje cijena za građane. Jedina najava od koje bi mogli profitirati oni koji rade u privatnom sektoru iz čijih se poreza financira vojska zaposlenika na državnim jaslama je podizanje razine osobnog odbitka s 3800 na 4000 kuna.

Pritisak na cijelo gospodarstvo

Po prvim okvirnim izračunima Plenković se odlučio opteretiti proračun kako bi birokratima dao i više od 500 kuna mjesečno povišice dok će zaposlenici privatnog sektora i to samo oni koji imaju primanja veća od 5000 kuna profitirati s 48 kuna na osnovu manjeg poreza na dohodak (izračun za osobu koja ne koristi olakšice za djecu i živi u Zagrebu). Naravno, tih 48 kuna dobit će i državni i javni službenici. Vrlo je teško izračunati kolika će točno povišica biti za pojedine javne službenike, ali s obzirom koliko su im plaće u prosjeku rasle na temelju povećanja osnovica u posljednje dvije godine jasno je da ni novo povećanje plaća neće biti zanemarivo.

Naime, od 2017. godine do srpnja ove godine osnovica plaća javnih i državnih službenika i namještenika je povećana za 9 posto, a podaci o prosječnoj plaći u obrazovanju, zdravstvu i javnoj upravi koje bilježi Državni zavod za statistiku pokazuje da je u tim sektorima prosječna plaća porasla za 640 do 818 kuna, tako da se bez ustezanja može reći da će u punoj primjeni Plenkovićeva obećana prosječna plaća administracije biti za najmanje nekoliko stotina kuna veća, a ta će se povišica ovisno o koeficijentu, dodacima i ostalim pogodnostima nerijetko penjati i na 500 kuna veću plaću.

Javni sektor tako će dodatno učvrstiti poziciju natprosječno plaćenog dijela zaposlenika u Hrvatskoj, koju ionako drži. Iako sindikalna scena često uvjerava da su plaće u prosvjeti ili zdravstvu izuzetno niske, statistika pokazuje da je prosječna plaća u školstvu koje obuhvaća osnovne i srednje škole u srpnju iznosila 6685. U tom su sektoru plaće tijekom posljednje dvije godine narasle za 640 kuna, a riječ je o podatku iz srpnja koji ne uključuje povišicu osnovice za dodatnih dva posto koja se obračunava od prvog dana rujna. Također, plaća birokrata u ministarstvima iznosila je u prosjeku 7361 kuna u srpnju, a narasla je za 682 kune u posljednje dvije godine.

Uravnilovka na koju se odlučio Plenković financijski je izuzetno intenzivna, a neće donijeti zadovoljstvo onom dijelu javnog sektora koji nam je iznimno potreban. Liječnici i birokrati dobit će istu povišicu, a potrošit će se ogroman novac da bi se zadržalo nezadovoljne doktore i nepotrebne birokrate. Samo za plaće u 2021. godini državi će trebati 31,4 milijarda kuna, odnosno 4,7 milijarda kuna više nego se za plaće odvajalo u 2017. godini. To je razina rashoda koju će se u slučaju krize teško moći izdržati i kojom se ponovno stvara enormni pritisak na privatni sektor koji sve te predizborne poklone mora financirati. Naime, da bi plaće toliko rasle BDP mora nastaviti rasti po stopi od barem dva posto, inače ćemo se vratiti u sferu proračunskih deficita.

Građani ne žele promjene

Stoga ne čudi da je Hrvatska udruga poslodavaca burno reagirala na Plenkovićevu najavu upozoravajući da je državni aparat preglomazan, preskup i neizdrživ.

– Mi kao poslodavci nismo sretni da se ponovo povećavaju troškovi državnog proračuna i da se povećavaju plaće bez da se u jednom resoru napravila ozbiljna reforma i analiza kako sustav optimizirati - kazao je direktor HUP-a Davor Majetić pozivajući na detaljne analize učinkovitosti javnog sektora. Građani ne žele promjene i reforme, a žele bolje živjeti, a to jednostavno teško može zajedno, zaključio je naposljetku.

Poreznog rasterećenja nije ni bilo, tvrdi porezni stručnjak Hrvoje Zgombić jer je udio poreznih prihoda u BDP-u rastao s 20 posto iz 2015. godine na 20,4 posto lani, a trebao je pasti da ga je bilo. Dodaje i da je od 2008. do 2013. privatni sektor izgubio najmanje 100.000 radnih mjesta, a javni sektor nabujao za 11.000 osoba. Prema njegovoj procjeni ima najmanje 50.000 zaposlenih viška na čije se plaće potroši šest milijardi kuna godišnje, a racionalno bi bilo otpustiti ih.

Resorni ministar Zdravko Marić istaknuo je da će se osnovica dizati u tri navrata, kao i godinu ranije, a ukupno s prethodnim povećanjem u četiri će godine tako Vlada primanja svojih zaposlenika kroz osnovicu povećati za 18,3 posto. 

VIDEO Klub zastupnika HSS-a i Demokrata o izračunu minimalne plaće

Komentara 251

Avatar Radagast
Radagast
08:00 17.10.2019.

E super su mi novinari, do jučer držali tekstovima lojtre socijalistima i komunistima iz sindikata a danas kada se je Plenković odlučio na ovo novo cijeđenje onih koji zaista nešto rade da bi dijelio uhljebima sad opet nevalja..

RI
riise
09:14 17.10.2019.

U USA ima država gdje zidari zarađuju puno više od učitelja! I nitko od njih ne kaže da su potcijenjeni i bez dostojanstva. Niti jedno zanimanje nije za potcjenjivati. Isto tako postoje zanimanja koja se bolje plaćaju, a i ona koja se slabije plaćaju.

KD
Knez Drpimir
09:12 17.10.2019.

Vecina komentatora kao da je zapela u vremenu revolucije pa bi im i Lenjin pozavidio na predanosti ideji. Da ne bude zabune iste ideje ima i vecina tzv. domoljuba i svi su ekonomski komunisti. Kakve bi to firme trebale biti ako ne privatne? I gdje bi to ljudi vecinom trebali biti zaposleni ako ne kod “privatnika” kaj god to znacilo. Ovi sa placama od 3000kn nisu uopce bitni - jer nemaju nikakav skill, vec su bitni majstori i strucnjaci koje treba zadrzati i omoguciti poslodavcima razvoj uz prihvatljive uvjete. Vlada povecava primanja sektoru gdje je barem 50posto uhljeba, a svim ostalima ne pruzaju nikakve reforme. Limitirati u apsolutnom iznosu maksimalan iznos davanja na place za zdravstveno i maksimalan iznos davanja iz place u prvi stup po zaposlenom i place strucnjaka ce znatno skociti, a posredno i ostale.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije