Svima poznati stari mlin iz “Družbe Pere Kvržice” ponovno će poprimiti svoju originalnu bijelu boju! Naime, Kulturni centar Mato Lovrak je u srijedu (4. prosinca), na Međunarodni dan osoba s invaliditetom, predstavio projekt rekonstrukcije i modernizacije čiji je cilj prikazati mlin onakvim kako je izgledao u svom izvornom stanju – s njegovim autentičnim elementima. Također, istoga je dana i završen projekt “Osjeti knjigu riječ po rič” koji je finaliziran postavljanjem taktilno reljefne info-ploče koja kulturne sadržaje čini dostupnima za osobe s poteškoćama, a održana je i projekcija filma “Vlak u snijegu” s prijevodom na znakovni jezik.
Osim što će biti rekonstruiran, mlin će biti i moderniziran, točnije, njegove će stare dijelove nadopuniti današnja tehnologija, najavila je Zvjezdana Galkowski, ravnateljica KUC-a Mato Lovrak, dok će etnografska zbirka, koja se trenutačno nalazi u mlinu, biti nadopunjena pa će se nakon obnove mlina, postav zbirke konstantno mijenjati.
– Mlin ostaje u svojoj prvotnoj formi, no mijenjat će se elementi na samom objektu kako bi oni bili autentičniji, primjerice promijenit ćemo prozore i krovište, a maknut će se i trijem kojega nije bilo na izvornom mlinu. Mlin će biti bijele boje, kao što je i bio u filmu “Družbe Pere Kvržice”, a unutar mlina bit će uvedeno nekoliko vrsta digitalnih sadržaja kao što su VR naočale i hologrami učitelja te elemenata iz romana. Naša etnografska zbirka, koju su popisali studenti s odjela etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta, pod zaštitom je Ministarstva kulture i medija, a nju čine predmeti poput pegle, tanjura i tekstila koji su u kućanstvu korišteni početkom 20. stoljeća, točnije u vremenu kada su Lovrakovi junaci živjeli, a tu su i kutak za higijenu te tkalački stan – kazala je Zvjezdana Galkowski.
Kulturni centar Mato Lovrak početkom veljače i službeno je postao kulturna ustanova, a njihov se ovogodišnji rad fokusira na stvaranje kulturnih sadržaja poput projekta “Mali i veliki – ajmo u kazalište” koji u općinu dovodi profesionalna kazališta, projekta Video avantura u kojemu djeca uče o cjelokupnom procesu stvaranja filma te radionice Čarobni kist koja djecu uči raznim likovnim tehnikama, a tu je i Susret Lovrakovih pisaca.
– Posljednji Susret održan je u travnju te je brojio stotinu sudionika iz 13 osnovnih škola, što ga čini izuzetno uspješnim. Na ovu manifestaciju obično pozivamo dva nagrađena dječja pisca, a održavamo i radionice kreativnog pisanja i pripovijedanja. Sljedeći Susret Lovrakovih pisaca bit će održan u siječnju, kada ćemo održati četiri radionice, a s obzirom na to da će gošća biti Sanja Polak, u planu je filmska projekcija ili kazališna predstava “Dnevnika Pauline P.”. Što se tiče predstava, u Velikom Grđevcu obično su se održavale jedna do dvije kazališne izvedbe godišnje, pa smo upravo iz tog razloga pokrenuli projekt “Mali i veliki, ajmo u kazalište”. Kazalište je umjetnost koja je itekako dobrodošla jer je to umjetnost koja se događa u trenutku, bez prolaska kroz ikakve medijske kanale, pa su doživljaj i emocija pri gledanju predstave drukčiji od onih koji se u nama bude kada gledamo filmove – rekla je ravnateljica Galkowski.
Zvjezdana Galkowski, koja je funkciju ravnateljice počela obnašati prije dvije godine, kazala je kako je jedan od njezinih prvih pothvata bio osigurati likvidnost ustanove koja je bila u dugovima, a bilo je potrebno i sve djelatnosti uskladiti sa Zakonom o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi. Koraci koji su poduzeti ove godine jasno ukazuju na važnost Lovrakova nasljeđa koje će uskoro poprimiti neko novo ruho.
– Brend Mate Lovraka, po mišljenju Kulturnog centra, nije dovoljno valoriziran. U današnjem svijetu visoke tehnologije, potrebnije je no ikad da djeci prikažemo poruke koje Mato Lovrak šalje kroz svoje romane, a to su poruke o učenju kroz igru, iskustva i prirodu – zaključila je ravnateljica Galkowski.