Poljska otvorila Euro minimalnom pobjedom nad Sjevernom Irskom

Poljska - Sjeverna Irska
1/15
12.06.2016.
u 20:03

Ajaxov Arkadiusz Milik je odlučio pobjednika u 51. minuti i pomogao Poljskoj ostvariti minimalnu pobjedu.

Tako je sudbina htjela. Na današnji dan 1986. godine Sjeverna Irska je odigrala zadnju utakmicu na nekom velikom turniru. Tada su u zadnjoj utakmici grupne faze izgubili od Brazila 3:0 na Svjetskom prvenstvu koje se održalo u Meksiku, a 30 godina kasnije na Europskom prvenstvu u Francuskoj zadesila ih je slična sudbina. Ajaxov Arkadiusz Milik je odlučio pobjednika u 51. minuti i pomogao Poljskoj ostvariti minimalnu pobjedu.

Susret je bolje započela reprezentacija Poljske koja je čvrsto pritisnula igrače Sjeverne Irske na njihovu polovicu, no ipak niti jednom nije uputila opasan udarac prema vratima Michaela McGoverna.

Malo uzbuđenja na travnjaku gledatelji su konačno mogli vidjeti tek u 31. minuti utakmice kada je Poljska mogla i trebala povesti. Milik se nakon centaršuta prošetao obranom Sjeverne Irske, ali je poslao loptu metar iznad vratiju McGoverna.

Pet minuta pred kraj prvog poluvremena još jedna prilika za izabranike Adama Nawalke. Bartosz Kapustka je s ruba šestnaesterca uputio odličan udarac, ali McGovern sjajnom obranom spriječava njegov pokušaj. Na poluvrijeme se otišlo bez pogodaka, a Sjeverna Irska nije uputila niti jedan udarac prema vratima Wojciecha Szczesnya te nije izvela niti jedan udarac iz kuta.

Za razliku od prvog poluvremena, drugi je započeo obečavajuće. U 51. minuti je Poljska povela 1:0. Jakub Blaszczykowski je sjajnom loptom pronašao Milika koji upućuje nezaustavljivi udarac u donji lijevi kut McGoverna i tako postaje najmlađi strijelac u povijesti Poljske na Europskim prvenstvima.

Nakon pogotka kvaliteta igre je splasnula uz kontrolu igre koju je Poljska još uvijek uživala, ali navijačima Sjeverne Irske je srce brže zakucalo u 71. minuti kada je Conor Washington nakon nekoliko driblinga došao do vratiju Szczesnya koji spriječava bilo kakav pokušaj Sjeverne Irske odličnim izlaskom s gola.

Do kraja susreta nije bilo izglednih prilika niti za jednu niti za drugu stranu, ali valja izdvojiti sjajan udarac Krychowiaka s otprilike 25 metara koji je fantastičnim udarcem zatresao gredu. Poljska je ostvarila prvo pobjedu na Europskim prvenstvima nakon tri poraza i tri remija, dok će Sjeverna Irska prvu pobjedu tražiti protiv Ukrajine u četvrtak.