ČUVAJU ŽIVOTE

VIDEO Hrvatski izum za sigurnije utrke: Sustav će iz vozila prepoznavati gledatelje u opasnosti

Fotoreporter Pixsella Igor Kralj dobitnik je priznanja za fotografiju Hrvatskog zbora sportskih novinara
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/7
15.05.2025.
u 15:21

Na FER-u u Zagrebu predstavljen je AISC, sustav koji iz vozila prepoznaje gledatelje oko staze koji se nalaze na opasnim lokacijama

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu predstavljen je AISC, sustav za povećanje sigurnosti gledatelja na relijaškim utrkama. Sustav je predstavljen uz podršku organizatora Croatia Rallyja te Hrvatskog auto karting saveza na čijim se relijaškim utrkama sustav posljednjih godina intenzivno i testirao. AI Safety Camera hrvatska je inovacija koja dolazi iz tvrtke Calirad koja ga je razvila u suradnji sa Svjetskom automobilističkom federacijom, FIA-om. Sigurnost je najveći izazov na relijaškim utrkama jer se radi o vožnji po javnim cestama, ne u sasvim kontroliranim uvjetima kružnih utrka, gdje je praktično nemoguće u svakom trenutku osigurati da nema gledatelja na opasnim mjestima. Cilj je ovog sustava tu opasnost značajno smanjiti.

Sastoji se od kamere ugrađene u natjecateljska vozila, pričvršćena je na tzv. roll-bar, čvrsti sigurnosti kavez, povezana sa središnjim sustavom a temelji se na umjetnoj inteligenciji gdje se strojnim učenjem postiže sve bolje prepoznavanje gledatelja na opasnim pozicijama. - Ako se pri prvom prolasku kontrolnog vozila primijeti gledatelje na opasnim pozicijama gdje postoji mogućnost ugroze, tada se kamerama vozila koja sustav nose za tu utrku dalje snimaju dok organizator događaja ne reagira. To je zato jer se osoblje organizacije može nalaziti i nešto dalje pa nije u mogućnosti reagirati odmah. Isto, sustav poštuje pravila GDPR-a pa se na slici ne vide lica gledatelja. Testirali smo sustav na dosta utrka domaćeg reli prvenstva, znači u realnim uvjetima koji podrazumijevaju i snažne vibracije te trešnju, sada smo spremni i za primjenu na međunarodnim natjecanjima, rekao je dr. sc. Marin Vuković, izvanredni profesor na FER-u i suosnivač tvrtke Calirad u kojoj je sustav razvio s Jurajem Peršićem, postdoktorandom i vanjskim suradnikom FER-ovog Laboratorija za autonomnu mobilnu robotiku te je također suosnivač tvrtke.

Dakle, Caliradov sustav djeluje detekcijom opasnih situacija koja se odvija izravno u vozilu bez potrebe za stalnom internetskom vezom što je pogodno za relij jer se često vozi u područjima gdje internetskog signala nema. Slike na kojoj su prepoznate opasne situacije šalju se u oblak gdje se odlučuje o eventualnom reagiranju. Kako je rečeno na konferenciji, organizatoru ovakav sustav daje bitno šire mogućnosti jer ako se prepozna da je neka situacija posebno opasna ili ih ima više, tada se utrka može i privremeno zaustaviti. - Gledatelji najčešće nisu svjesni u koliko se opasnim situacijama nalaze čemu svjedoče i nesreće na utrkama koje zbog toga nastupaju. Ovim sustavom bolje se čuvaju životi, jer se omogućuje da se opasne situacije prepoznaju na vrijeme, rekao je Daniel Šaškin, predsjednik organizacijskog odbora Croatia Rallyja.

Interesantno je u kontekstu ovog vrijednog natjecanja bilo čuti Roberta Markta, predsjednika Hrvatskog auto i karting saveza i prof. dr. sc. Olivera Kesara s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu koji se bavi izračunima utjecaja utrke Svjetskog reli prvenstva u Hrvatskoj na gospodarstvo. - U svakom slučaju je i ovo dokaz teorije kako ovakvo natjecanje razvija gospodarstvo u više smjera, djeluje na više razina. O vo je inovacija koja se može i dalje razvijati a nastaje zbog razvoja auto sporta u Hrvatskoj, rekao je Markt. Jedna je od ideja koja se začula na konferenciji i ta da se modifikacija ovog sustava može koristiti u komercijalnim vozilima, pa i pomoći pri točnijem određivanju broja gledatelja na utrci što opet utječe ne povećanje sigurnosti. - Na FER-u ovu inovaciju gledamo kao dokaz posvećenosti tehnološkom razvoju u cilju rješavanja složenih izazova ali i poticanja poduzetništva. Ovoje dokaz kako se znanje i istraživački rad mogu pretočiti u globalno relevantnu tehnologiju, rekao je dekan FER-a, prof. dc. sc. Vedran Bilas. Sustav je 2023. godine prošao Nuqleusov program za startupe koji djeluje u sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla pri FER-u.

>> VIDEO Na Jarunu provedena ranojutarnja akcija suzbijanja komaraca

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije