TEŠKO IH JE PRIMIJETITI

Napravit će vam veliku štetu, a mogu vas dovesti i u opasnost: Ovo su neki savjeti kako se možete zaštititi

Parkirani automobili prekriveni otpalim liš?em
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
12.03.2025.
u 13:02

Motor automobila, posebno u hladnijim mjesecima, pruža toplo i zaštićeno okruženje, a glodavci traže takva mjesta za gniježđenje i skrivanje od predatora.v

Glodavci, poput štakora, miševa, vjeverica, pa čak i puhova, mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju za ispravnost vašeg vozila. Iako se problem možda čini bezazlenim, šteta koju ovi mali nametnici mogu prouzročiti na auto instalacijama je često skupa i opasna. Ovaj članak donosi pregled problema, razloga zašto glodavci grizu kablove i, što je najvažnije, kako zaštititi svoj automobil.

Zašto glodavci grizu kablove?

Mnogi vlasnici automobila iznenade se kada otkriju da su im glodavci izgrizli kablove. Razlozi za ovu neobičnu naviku su višestruki. Glodavci imaju zube koji neprestano rastu i da bi ih održavali na prihvatljivoj dužini i spriječili prekomjerni rast, moraju stalno nešto gristi. Žice i kablovi, osobito oni s izolacijom na bazi soje, čine im se kao idealan materijal za tu svrhu, a tekstura i dostupnost kablova u motoru automobila čine ih privlačnom metom.

Motor automobila, posebno u hladnijim mjesecima, pruža toplo i zaštićeno okruženje, a glodavci traže takva mjesta za gniježđenje i skrivanje od predatora. Žice i kablovi, osim što su pogodni za grickanje, mogu poslužiti i kao materijal za izgradnju gnijezda. Glodavci su znatiželjne životinje i istražuju svoju okolinu grickanjem različitih materijala, a kablove mogu doživjeti kao nešto slično grančicama ili drugim materijalima na koje bi naišli u prirodi.

Koje vrste glodavaca najčešće uzrokuju štetu?

Iako su štakori i miševi najčešći krivci, i druge vrste glodavaca, pa čak i neke životinje koje nisu glodavci, mogu oštetiti instalacije automobila. Među najčešćim "počiniteljima" su štakori, koji iako veći od miševa, izuzetno su snažni i mogu brzo napraviti veliku štetu, i miševi koji se zbog svoje male veličine, mogu provući kroz vrlo male otvore i ući u teško dostupna mjesta u motoru. Tu su i vjeverice, a iako se većina njihove veličine svodi na krzno, ne treba podcijeniti njihovu sposobnost da se uvuku u motor i grizu kablove. U nekim područjima, i puhovi mogu predstavljati problem, a kune ponekad traže toplinu i zaklone u automobilima, te isto grizu kablove i uzrokuju štetu.

Posljedice oštećenja instalacija

Šteta koju glodavci prouzroče na auto instalacijama može varirati od manjih problema do ozbiljnih kvarova, pa čak i opasnosti po sigurnost. Izgriženi kablovi mogu uzrokovati kvarove raznih električnih sustava u automobilu, uključujući svjetla, signalizaciju, sustav paljenja, ABS, zračne jastuke i druge ključne komponente.

Popravak oštećenih instalacija može biti vrlo skup, pogotovo ako je šteta velika ili ako su oštećeni teško dostupni kablovi. Mehaničari se često suočavaju s izazovom pronalaženja svih oštećenih žica, što može produžiti vrijeme popravka i povećati troškove. U ekstremnim slučajevima, izgriženi kablovi mogu dovesti do kratkog spoja i požara, a glodavci često unose zapaljive materijale u motor, poput papira, lišća i tkanine, što dodatno povećava rizik od požara. Izmet i urin glodavaca u motoru mogu predstavljati zdravstveni rizik zbog bakterija i potencijalnih alergena.

Kako spriječiti štetu?

Srećom, postoji niz mjera koje možete poduzeti kako biste zaštitili svoj automobil od glodavaca. Automobili koji se redovito koriste manje su privlačni glodavcima jer ih vibracije i buka motora odbijaju. Ako je moguće, parkirajte u zatvorenoj garaži. Provjerite ima li garaža pukotina ili rupa kroz koje bi glodavci mogli ući i, ako je potrebno, zatvorite ih, a izbjegavajte parkiranje u blizini grmlja, visoke trave ili drugih mjesta gdje se glodavci vole skrivati. Redovito čistite unutrašnjost automobila i uklanjajte ostatke hrane, ambalažu i mrvice. Također, pobrinite se da u blizini parkiranog automobila nema kanti za smeće ili hrane za kućne ljubimce.

Postoji niz repelenata koji mogu odbiti glodavce. Možete namočiti vatu u ulje peperminta i staviti je u motor i oko automobila, jer glodavci ne vole miris peperminta. Neki proizvođači automobila nude specijalne trake za kablove natopljene kapsaicinom (tvari koja se nalazi u ljutim papričicama) i te su trake neugodnog okusa za glodavce. Možete koristiti i ultrazvučne uređaje koji emitiraju zvukove visoke frekvencije koji su neugodni za glodavce, a nečujni za ljude, ili staviti naftalin na području oko vozila i ispod poklopca motora.

Postavljanje zamki oko parkirnog mjesta može pomoći u hvatanju glodavaca prije nego što uopće dođu do automobila. Pregledajte automobil i potražite eventualne otvore kroz koje bi glodavci mogli ući. Te otvore možete zatvoriti čeličnom vunom, metalnom mrežicom ili drugim prikladnim materijalom. Ako je sigurno, povremeno ostavite poklopac motora podignutim jer to smanjuje privlačnost motora kao toplog i mračnog skloništa. Redovito pregledavajte motor i prostor oko automobila i tražite znakove prisutnosti glodavaca, poput izmeta, izgriženih materijala ili gnijezda.

Što učiniti ako je šteta već nastala?

Ako primijetite znakove da su glodavci oštetili instalacije vašeg automobila, nemojte pokušavati sami popravljati štetu. Odvezite automobil kvalificiranom mehaničaru ili autoelektričaru. Oni će moći pravilno procijeniti štetu i izvršiti potrebne popravke. Također, provjerite pokriva li vaša polica osiguranja štete uzrokovane glodavcima.

FOTO Ovo je 10 najpouzdanijih rabljenih automobila koje možete kupiti

Parkirani automobili prekriveni otpalim liš?em
1/13
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije