Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 83
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
KORISNI SAVJETI

Za ljetnih kiša asfalt može biti sklizak kao led

kiša
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
1/3
22.08.2016.
u 16:13

Voda iz pora asfalta podiže prašinu i ulje te formira tanak i izuzetno sklizak sloj koji je za vozače opasan ljeti kao što je poledica zimi

Mokar kolnik u kombinaciji s brzinom može biti opasan ljeti kao što je poledica na cesti u hladnijem dijelu godine. Dokaz tome su česta izlijetanja s kolnika po kišnom vremenu koja na autocestama završavaju u pravilu kobno, ali opasno je i na drugim cestama. Posebno je opasno kada kiša padne nakon dužeg razdoblja suhog vremena, jer tada voda iz pora asfalta podiže prašinu i ulje te formira tanak i izuzetno sklizak sloj.

Zbog toga je najopasniji baš taj početak kiše kada je prianjanje guma s podlogom značajno smanjena, slično kao kod poledice pa treba biti izuzetno oprezan.

Najbolje bi se bilo isključiti iz prometa na nekoliko minuta dok kiša ne ispere s kolnika tak sklizav sloj, a ako pak, morate nastaviti vožnju to činite vrlo oprezno, usporite i nemojte naglo kočiti.

Ne smije biti manje od 1 mm

To je ujedno i savjet za vožnju po mokrom kolniku i kada kiša nastavi padati. Najbitnije je smanjiti brzinu jer je cesta tada nepredvidiva. Ali, prije svega morate provjeriti stanje svojih guma. Što se tiče kupovine novih guma, svakako provjerite kako su prošle na testovima vožnje po mokrom kolniku što je najbitnije za ljetne gume, jer u idealnim uvjetima kad je cesta suha i prianjanje dobro sve gume više-manje dobro drže.

Ljetne gume su neupotrebljive ako im je dubina šare manja od 1 mm. Podsjetimo, legalno je zimi voziti sa dubinom profila od 4 mm, uz spremne lance za pogonske kotače.

Nailazak na lokvu vode izazvat će naglo i iznenadno povećanje otpora kretanju, a kod nepripremljenog vozača doći će do vrlo opasnog zanošenja vozila. Zbog toga pratite stanje na cesti i vozite sporije.

Vodeni klin ili aquaplaning je možda i najopasnija pojava na morom kolniku. Voda odvoji kotače od podloge i vozilo kao da skija po vodi, upravljanje je u potpunosti onemogućeno, a kočenje neefikasno.

Do vodenog klina dolazi zbog tri faktora, a na dva od njih vozač sam može utjecati.

Vrlo opasni kolotrazi

Brzina kretanja i profil gume su razlozi na koje možemo kao vozači utjecati, dok je količina vode na kolniku izvan našeg utjecaja. Ne i ljudskog, jer kolotrage bi cestari trebali sanirati, a utjecaj mokrog kolnika mogao bi se smanjiti i hrapavijim asfaltom.

Svakako pripazite i na opasne lokve vode koje se zadržavaju na kolotrazima na cesti, a nemojte zanemarivati promtne znakove koji nam kazuju da možemo očekivati sklizak kolnik zbog neočekivane kiše, odnosno opasnost od zanošenja vozila zbog kolotraga koje je posebno izraženo za vrijeme kišnog vremena.

>> Škoda je i dalje kraljica prostora, Dacia nudi najviše za uložen novac

Komentara 3

BU
Bubalamala
17:31 22.08.2016.

Hrvatski putevi nisu podobni ni u ljetu niti u zimi, jer je mješavina asfalta nepogodna za mokre dane.Tko je prošao svijeta brzo će uočiti razliku !

Avatar western_star
western_star
17:22 22.08.2016.

proputovao sam cijeli svijet. naš asfalt je kao pista za formule.nikad nisam vidio bolje uglađen. doista nemam riječi ali kad padne kiša , postane najgori na svijetu. voda nema gdje otići

AM
andrija.murlin
17:35 22.08.2016.

dugo nisam procito vecu glupost od ovog naslova..m

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije