zgrade zjape prazne i zapuštene

'Jer smo stoka!' Zagrepčani bijesni zbog propadanja nekadašnje žile kucavice, a evo kako bi je revitalizirali

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Sanacija na jednoj od mnogih stradalih zgrada u potresu
Foto: Marko Juric/PIXSELL
Zagreb: Priča o životu u Ilici
Foto: Marko Juric/PIXSELL
Zagreb: Priča o životu u Ilici
08.05.2026.
u 07:00
Jedni zazivaju više sadržaja i manje prometa, drugi žele pretvaranje Ilice u zonu pješaka, tramvaja i ugostiteljskih sadržaja
Pogledaj originalni članak

Prazni lokali, oronule fasade, zatvoreni izlozi i zgrade koje godinama čekaju obnovu ponovno su otvorili pitanje propadanja Ilice, jedne od najpoznatijih zagrebačkih ulica. Rasprava se posljednjih dana proširila društvenim mrežama nakon objave fotografija zapuštenih dijelova Ilice na Redditu, gdje su se Zagrepčani raspisali o tome zašto centar grada izgleda sve lošije. "Nekada je Ilica bila žila kucavica malih obrtnika u Zagrebu. Sada su ih zamijenili veliki shopping centri, a ove zgrade zjape prazne i zapuštene“, napisao je jedan korisnik.

Mnogi kao glavni razlog navode kombinaciju skupih najmova, nestanka malih obrta i komplicirane obnove starih zgrada. "Danas se jednostavno ne isplati imati mali biznis, a i pretpostavljam da su cijene najma u centru poremećene“, komentirao je jedan Zagrepčanin. Drugi upozoravaju da problem nije samo u Ilici. "Cijeli grad je zapušten, ne samo Ilica“, jedan je od komentara koji je skupio velik broj reakcija, a drugi glasi: "Jer smo stoka." Pojedini građani smatraju da je dodatni problem i to što su mnoge zgrade pod zaštitom konzervatora, pa je obnova iznimno skupa i spora.

"Stanari uglavnom ignoriraju činjenicu da su sami odgovorni za održavanje svoje imovine, a država i lokalne vlasti nemaju interesa da ih se na to natjera“, napisao je jedan korisnik, a drugi dodaje: "Ne mogu jer čekaju mjesecima da se konzervatori dogovore je li odabrana žuta boja fasade dovoljno austrougarski žuta.“ Dio komentatora smatra da je centar Zagreba izgubio život otvaranjem velikih trgovačkih centara na periferiji. "Ilica je propala kad su se počeli otvarati shopping centri i tako je ostala“, stoji u jednom od komentara. Pojavili su se i prijedlozi kako vratiti život ulici. Jedni zazivaju više sadržaja i manje prometa, drugi žele pretvaranje Ilice u zonu pješaka, tramvaja i ugostiteljskih sadržaja. "Centar grada bi trebao predstavljati zabavu“, napisao je jedan korisnik, predlažući više restorana, kulturnih sadržaja i mjesta za druženje po uzoru na velike europske i japanske gradove.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

MO
Moslavina
08:15 08.05.2026.

Nije samo Ilica zapuštena, isto je i u Vlaškoj, Radićevoj i drugim djelovima centra grada.

Avatar HipnosPajdaš
HipnosPajdaš
07:39 08.05.2026.

Vratite otete stanove stvarnim vlasnicima. Oni će rado urediti pročelja.

VR
Vrapčanac
08:28 08.05.2026.

Jedan član obitelji je jednom došao na Q'art nešto prodavati misleći da će nešto zaraditi, naravno iako sam mu objasnio da je to gubljenje vremena i novca, još sam mu ja morao to dovoziti u centar i odvoziti jer nema gdje ostaviti auto ako njime doveze stvari. Vratio se potpuno razočaran bez ikakve ozbiljne prodaje uz riječi pa ti ljudi ne mogu skucati par eura i da mu je lik od preko 40 godina koji je bio zainteresiran za nešto ne pretjerano skupo rekao da mora pitati mamu za novac. Dakle, dok god u centru žive oni koji su oteli nekretnine, a nemaju radne navike da si sada priskrbe sredstva za život će centar propadati, za koga bi se tamo otvorile trgovine kad stanovnici nemaju platežnu moć, kojim sredstvima će oni održavati zgrade, osuđeno na propast.